Skaza białkowa u niemowląt

Skaza białkowa to alergia pokarmowa, której źródłem jest nie tylko mleko. Skaza białkowa jest o wiele szerszym pojęciem, które zawiera w sobie różne objawy alergii pokarmowej (głównie właśnie na krowie mleko, choć nie tylko), która najczęściej objawia się atopowym zapaleniem skóry (termin ten często jest synonimem pojęcia „skaza białkowa”), ponadto występować może zwiększona podatność na infekcje, kłopoty z układem moczowym, polegające na moczeniu się, czy wreszcie uciążliwymi zachowaniami dziecka.

Skaza białkowa – przyczyny

Występowanie atopowego zapalenia skóry szacuje się obecnie na około 15% wśród wszystkich dzieci, wśród których największą część stanowią niemowlęta i małe dzieci – najwięcej zachorowań występuje przed ukończeniem piątego roku życia. Można zauważyć tutaj tendencję rosnącą, gdyż w latach sześćdziesiątych XX wieku dolegliwość ta dotyczyła ledwie trzech procent wszystkich dzieci. Pomimo wielu prowadzonych badań nie udało się ustalić, czemu niektóre dzieci mają większą podatność na tę chorobę, jednakże naukowcy skłonni są twierdzić, że największy wpływ ma tutaj obciążenie genetyczne. W przypadku, gdy oboje rodzice chorują lub chorowali w dzieciństwie na skazę białkową, prawdopodobieństwo wystąpienia tej samej choroby u ich potomka szacuje się na około 75%, zaś jeśli obciążenie wystąpiło po stronie jednego z rodziców – prawdopodobieństwo maleje do 40%. Skaza białkowa może jednakże wystąpić również u niemowlęcia, którego rodzice nie mieli nigdy tej choroby, dotyczy to od 5 do wspomnianych wcześniej 15% przypadków.

Skaza białkowa – objawy

Zależnie od wieku dziecka atopowe zapalenie skóry może ujawnić się w różnym miejscu. Do drugiego roku życia zmiany te występują najczęściej w obrębie szyi, twarzy, tułowiu oraz na rękach i nogach. Zmiany skórne mogą przybrać wygląd niewielkich, przesuszonych i łuszczących się miejsc, jak i bardzo silnie swędzących, cieknących zaczerwienionych zmian. W przypadku niemowląt skaza białkowa najczęściej występuje na policzkach, co daje efekt nienaturalnie zarumienionych i błyszczących policzków. Zmiany te przemieszczają się z czasem w inne miejsca, jak zgięcia w łokciach i kolanach, zawsze towarzyszy im nieznośny świąd.

Objawy atopowego zapalenia skóry nasilają się pod wpływem niektórych i często trudnych do uniknięcia czynników, takich jak:

  • Kontakt z alergenem
  • Pot
  • Infekcja
  • Stres
  • Ząbkowanie
  • Podrażnienie skóry przez suche powietrze, drapiącą odzież, woda o dużej zawartości chloru

Trzeba pamiętać, iż nie każda taka zmiana na skórze dzidziusia jest objawem skazy białkowej, przyczyn, które wywołują takie objawy może być wiele, dlatego należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, który je zbada i wyda odpowiednie zalecenia. Absolutnie nie wolno leczyć dziecka na własną rękę, gdyż w ten sposób możemy mu jeszcze bardziej zaszkodzić.

Skaza białkowa – leczenie

W przypadku stwierdzenia skazy białkowej u dziecka konieczna jest jego wnikliwa obserwacja, oraz eliminacja z diety karmiącej mamy wszelkich pokarmów mogących powodować występowanie zmian. Zadanie to ułatwi młodym mamom prowadzenie dziennika, w którym może ona zapisywać, jakie produkty zjadła oraz jakie objawy wystąpiły u dziecka.

Zdecydowana większość przypadków alergii spowodowana jest przez takie produkty jak:

  • Krowie mleko
  • Jaja
  • Ryby i skorupiaki
  • Orzechy (włoskie, ziemne, pistacjowe, laskowe i inne) oraz migdały
  • Soja i pszenica

Należy pamiętać, że pochodne wyżej wymienionych grup produktów żywnościowych bardzo często znajdują się w ogromnej ilości innych produktów, często całkiem z nimi nie związanych, takich jak wędliny, czekolada, wafelki. Dlatego należy bardzo uważnie czytać etykiety na produktach i zwracać uwagę, czy nie ma tam adnotacji o zawartości tych surowców. Najczęściej producenci używają formuły „produkt może zawierać śladowe ilości…” po czym wymieniane są uczulające składniki produktu. Dieta eliminacyjna zawsze stanowi podstawę leczenia skazy białkowej, jednakże jej stosowanie należy zawsze konsultować z lekarzem prowadzącym.

Was this helpful?

0 / 0