Skręcenie stawu skokowego

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

skrecenie-stawu-skokowego_m-4035615Skręcenie stawu skokowego jest potocznie nazywane zwichnięciem kostki polegającym na przemieszczeniu się kości tworzącej staw względem siebie. Często kości te zaraz po skręceniu „wskakują” z powrotem na swoje pierwotne miejsce.

skrecenie-stawu-skokowego-leczenie_m-2274807Skręcenie stawu skokowego – leczenie

Lecz w większości przypadków, gdy to się jednak nie stanie, niezbędna jest pomoc lekarza oraz nastawienie przez niego kości. W przypadku wystąpienia zerwania ścięgien lub mięśni, niezbędne jest operacyjne szycie. W celu wykrycia ewentualnych złamań, dokonuje się zdjęcia rentgenowskiego kostki. Najczęściej zwichnięciom poddają się osoby młode, dzieci w trakcie zajęć sportowych lub zabawy, osoby uprawiające zawodowo sport, a także osoby pracujące fizycznie lub po prostu ludzie, którzy niefortunnie ulegli jakiemuś wypadkowi.

skrecenie-stawu-skokowego-rtg_m-1413782Skręcenie stawu skokowego – objawy

Często skręcenie stawu skokowego występuje z powodu lekko przekrzywionej stopy np. podczas spaceru gdy nie zauważamy czegoś na swej drodze. Towarzyszy temu bardzo silny ból w samym momencie zwichnięcia, ale również przy nadmiernym ruchu stopy. Podstawowym objawem jest również bardzo duża opuchlizna, która pojawia się z czasem i niestety wzrasta. Zwichnięcie stawu skokowego jest wbrew pozorom bardzo poważnym urazem, którego nie należy lekceważyć. W samym momencie zwichnięcia, uszkodzeniu mogą niestety ulec więzadła i ścięgna, które odpowiadają za stabilizację kostki. W niektórych przypadkach może dojść do pęknięcia kości stawu skokowego, a to zalicza się już do złamań i jest bardzo bolesne.

skrecenie-stawu-skokowego-rehabilitacja_m-1016307Skręcenie stawu skokowego – zapobieganie

Osoby, u których na skutek wielokrotnych skręceń może dojść do poważnego osłabienia stawu skokowego. Do następnych zwichnięć dochodzi zaś o wiele łatwiej, a osoba na nie narażona powinna wykazywać szczególną uwagę. Pomimo iż kolejnym zwichnięciom towarzyszy często mniejszy ból oraz goją się one szybciej, częste występujące krwawe wylewy do stawu mogą prowadzić do zwyrodnień. Nie ma w zasadzie niestety żadnej skutecznej metody zapobiegania zwichnięciom stawu skokowego, ponieważ są to urazy mechaniczne, często niezależnych od nas samych.

Warto rozważyć kilka możliwych działań, które pomogą zapobiec kolejnym skręceniom: ○ w przypadku osób, u których dany staw jest już osłabiony lub został już kiedyś zwichnięty, warto zastanowić się nad jego wzmacnianiem przy pomocy bandaży lub innych opasek elastycznych, ○ przeprowadzenie rozgrzewki przed uprawianiem sportu oraz dłuższych spacerów, ○ wprowadzenie do rozgrzewki ćwiczeń polegających na rozciąganiu i rozruszaniu stawów, które może pomóc uniknąć nieszczęśliwemu wypadkowi (nie od dziś wiadomo, że rozgrzane ścięgna i mięśnie są odporne na wszystkie niewłaściwe ruchy i obciążenia stawów), ○ rezygnacja z butów na wysokim obcasie i zamiana ich na obuwie wzmacniające kostkę, ○ rozsądne obuwie, a w szczególności wygodne, ○ zachowanie większej ostrożności w szczególności na nierównych powierzchniach,

○ planując zajęcia sportowe lub sytuację zagrażającą naszym stawom skokowym, należy zadbać o ich odpowiednie wzmocnienie i zabezpieczenie.

Was this helpful?

0 / 0