Smerfy bajki

smerfy

Smerfy to małe niebieskie stworki o budowie zbliżonej nieco do ludzi, z tą jednak różnicą, że ich głowy są nieproporcjonalnie duże. Noszą one białe czapeczki oraz białe spodenki połączone z butami. Pod czapką nie mają włosów (z wyjątkiem Smerfetki). Są również nieśmiertelne, zawdzięczają to Kamieniowi Długowieczności, który zakopany jest pod ich wioską. Smerfy zajmują się przede wszystkim zbieraniem smerfojagód i naprawianiem tamy na strumieniu, który cały czas zagraża im zalaniem wioski.

Smerfy – postacie z bajek

Smerfy wiodą spokojne życie w dużym lesie, gdzie mieszkają w małych domkach w kształcie muchomorków. Ich żywot jest sielski, każdy z nich wypełnia go swoimi ulubionymi zajęciami. Wspólną cechą wszystkich niemal Smerfów jest duża naiwność i łatwowierność, którą często wykorzystuje zły czarownik Gargamel, który wraz ze swoim kotem Klakierem próbuje złapać wszystkie Smerfy i przerobić je na złoto. Posuwa się przy tym do rozmaitych podstępów, czai się wszędzie, dlatego Smerfy muszą ciągle mieć się na baczności. Jedynym Smerfem, który charakteryzuje się większą od innych roztropnością, jest Papa Smerf, najstarszy (liczy sobie 542 lata) i najmądrzejszy ze Smerfów, przywódca wioski. Najbardziej znane Smerfy to właśnie Papa Smerf, Ważniak, Smerfetka, Osiłek, Łasuch, Harmoniusz, Maruda, Zgrywus, Ciamajda, Śpioch i Laluś.

Smerfy są bajką, którą znają wszyscy, zarówno dzieci jak i dorośli. Na samym początku były to rysowane komiksy, drukowane w czasopiśmie Le Journal de Spirou i wcale ich głównymi bohaterami nie były Smerfy.

Smerfy – Peyo

Komiks, rysowany przez belgijskiego twórcę Pierre Culliforda (znanego szerzej pod pseudonimem Peyo) opowiadał o perypetiach dwójki średniowiecznych bohaterów, Janka i Sójki (Johan i Pirlouit). Janek jest paziem królewskim, Sójka jest jego wiernym, lecz chełpliwym giermkiem. Razem wędrują po Europie by pomóc ludziom uciśnionym ludziom, w czym pomagają im wrodzone poczucie obowiązkowości, wierności władcy i odwaga.

W październiku 1958 roku Peyo postanowił wprowadzić do komiksu grupę nowych bohaterów, którymi były Smerfy. Nie było to wydarzenie samo w sobie przełomowe, gdyż Janek i Sójka spotykali na swojej drodze mnóstwo dziwnych bohaterów i miejsc. Smerfy zostały powołane do życia przez czarodzieja Homnibusa, który wyczarował ich, aby pomóc głównym bohaterom w odnalezieniu Magicznego Fletu. Nowe postacie spotkały się z wielkim zainteresowaniem, na skutek czego Peyo postanowił poświęcić im osobną serię komiksów.

Słowo Smerf (w oryginale Schtroumpf) nie istnieje w naturze, zostało wymyślone przez rysownika podczas obiadu przez przypadek. W języku niemieckim podobne jest do słowa skarpeta (Strumpf), jest to również czysty zbieg okoliczności. Słowo zostało przetłumaczone na wiele języków, w niemal każdym języku europejskim brzmi podobnie, wyjątkiem jest język węgierski i włoski (w języku włoskim nazwę zmieniono na Puffi ze względu na niezbyt fortunne skojarzenia ze słowem Schtroumpf, zaś po węgiersku Smerfy to Torpok).

Smerfy – komiks

W wersji polskiej pojawiły się takie albumy komiksowe o Smerfach, jak:

  • Czarne Smerfy
  • Smerf naczelnik
  • Smerfetka
  • Jajko i Smerfy
  • Smerfy i Krakukas
  • Smerf czarnoksiężnik
  • Kosmosmerf
  • Zupa ze Smerfów
  • Z życia Smerfów
  • Awantura w wiosce Smerfów

Zawsze też możemy obejrzeć Smerfy online

W niemal każdym kraju przygody małych, niebieskich ludzików okazały się wielkim komercyjnym przebojem i do dziś nie tracą popularności, co jakiś czas przygotowywane są wznowienia kolejnych odcinków. Początkowo Smerfy miały zabarwienie lekko polityczne, wioska Smerfów miała stanowić alegorię społeczeństw socjalistycznych (Papa Smerf z wyglądu przypominał nawet Marksa), zaś Gargamel był symbolem kapitalizmu (chciał niecnie wykorzystać Smerfy w celu zrobienia z nich złota). Z czasem jednak zabarwienie to zostało zredukowane do minimum.

Smerfy animowane

Na fali popularności komiksów pojawiły się bajki animowane w telewizji. W sumie powstało 256 odcinków bajki, wyświetlane były w 30 krajach. Nadawanie serialu rozpoczęto we wrześniu 1981 roku (w Polsce w 1987).

Was this helpful?

5 / 1