Sól do kąpieli

Dawniej do kąpieli wystarczało mydło i woda. Dziś każda z pań woli uprzyjemnić sobie tę chwilę relaksu, która często bywa jedyną. Nalewamy więc do wanny gorącej wody, lejemy aromatyczny płyn, który sprawi że wierzch wanny wypełni się puszystą pianą. W koło palimy świece, które mają nas odprężyć, wyciszyć i zrelaksować. W tle dobiega spokojna lub ulubiona muzyka relaksująca. Jednak to nie wszystko, od jakiegoś czasu kobiety zaczęły używać do kąpieli również soli. Po co i w jakim celu?

sol-do-kapieli_m-2954590 Sól do kąpieli – działanie

Sól to inaczej chlorek sodu, tworzący cytrynowo żółte kryształki ulegające roztopieniu w wysokich temperaturach. Najlepiej rozpuszcza się w gorącej wodzie, jednak niemożliwym do rozpuszczenia jest w etanolu. Sól jest substancją nietoksyczna, zaś pod wpływem mocnych kwasów może ulec rozkładowi i wydzielać cyjanowodór.

Sól używana najczęściej do kąpieli to sól morska, która nie tylko działa upiększająco na skórę ale i uzdrawiająco. Kąpiele z użyciem soli morskiej są przeznaczane do stóp w szczególności, gdyż pomagają w zlikwidowaniu zbędnego, martwego naskórka, którego na stopach tworzy się najwięcej (szczególnie w okresie zimowym kiedy nosimy kryjące obuwie). Jednak stosowana jest również na całym ciele, gdyż nadaje się do każdego rodzaju skóry i jest łatwa w użyciu. Działa relaksująco, uspokaja i przywraca równowagę ducha, którą często zatracamy przez codzienny rytm życia.

Olejki eteryczne dodawane do soli morskiej.

  • Lawendowy – jest jednym z lepszych. Pomaga w walce z grzybicą i innymi ciężkimi chorobami stóp. Jest sprawdzonym środkiem działającym antyseptycznie i oczyszczająco. Relaksuje, ma przyjemny zapach i pozostawia poczucie świeżości.
  • Cytrynowy – działa wyjątkowo mocno oczyszczająco i odświeżająco zarazem. Przynosi ogromną ulgę zmęczonym stopom, narażonym na codzienny wysiłek, a także pozwala skórze stóp przywrócić delikatną skórę. W przypadku występowania plam na skórze stóp, działa wybielająco.
  • Pomarańczowy – działa wzmacniająco i regenerująco. Szczególnie sprawdza się zimą. Jej zapach pobudza, zaś sama sól regeneruje przesuszony naskórek i popękaną skórę. Uspokaja i wzmacnia.
  • Mandarynkowy – jest głównie stosowana ze względu na swój aromat, który pomaga w depresjach, zwalcza nerwy, odpręża i relaksuje.

Sól do kąpieli – sposób użycia

Do dużego naczynia wlewamy gorącą wodę. Wrzucamy do niej około 1/3 szklanki soli morskiej i pozostawiamy do rozpuszczenia lub jeśli woda nie jest parząca dla stóp, pomagamy jej się roztopić robiąc sobie delikatny peeling stóp. W celu zwiększenia efektów dodajemy około 15 kropli ulubionego olejku eterycznego, wybranego z przedstawionych powyżej.

sol-do-kapieli-z-morza-martwego_m-2199683 Sól do kąpieli – zastosowanie

Do wanny wlewamy odpowiednią ilość wody ciepłej i wsypujemy do niej nie pełną szklankę soli morskiej. Dodajemy około 30 kropli olejków eterycznych. Chcąc wygładzić ciało, wykonujemy solą delikatny peeling, masując nią ciało w ciepłej wodzie. Nie należy używać w okolicy twarzy. Po wykonanym peelingu zanurzamy ciało i odprężamy. Po upływie kilkudziesięciu minut opłukujemy ciało najlepiej wykonując chłodny prysznic, przywracający krążenie. Nie zapominajmy na koniec użyć balsamu nawilżającego.

Jeśli nie posiadamy w domu soli morskiej, można użyć również soli kuchennej np. do kąpieli stóp, ona również doskonale wygładzi nam skórę

Was this helpful?

0 / 0