South park

miasteczko-south-park

Niewiele jest osób, które nie wiedzą, czym jest South Park. Serial ten, emitowany od 1997 roku, głęboko wrył się w świadomość społeczną, gromadząc wokół siebie rzesze wielbicieli i zajadłych przeciwników.

South Park – fabuła

South Park to serial animowany o przygodach czterech ośmiolatków, mieszkających w małym górskim miasteczku w stanie Kolorado. Miejscowość South Park istnieje naprawdę, i też leży w Kolorado, dopóki nie rozsławili go autorzy serialu, znane było z wydobywania złota w osiemnastym wieku. Twórcy South Parku zaadaptowali większość lokalizacji do swojego filmu, wzbogacając teren o czynny wulkan leżący nieopodal.

South Park – kontrowersje

Serialowi od samego początku towarzyszą ogromne kontrowersje. Większość z odcinków w sposób szyderczy podchodzi do mniejszości, jednostek, zjawisk społecznych. Wielokrotnie poruszane są tematy religijne, co przysparza wielu wrogów pośród polityków, Kościołów i związków wyznaniowych. Serial stara się w specyficzny sposób komentować wydarzenia, które dzieją się na świecie, przez co cały czas zachowuje aktualność.

South Park – historia

Historia serialu sięga roku 1992, gdy twórcy South Parku, Matt Stone i Trey Parker stworzyli krótki filmik animowany zatytułowany „Jezus kontra bałwan”. Filmik ten został dostrzeżony przez ludzi z telewizji Fox. W niedługim czasie powstał film „Jezus kontra Św. Mikołaj”, obie te historie zaadaptowano następnie na serial telewizyjny, który zaczął podbijać świat. Pierwszy odcinek South Parku wyemitowany został 13 sierpnia 1997 roku. Był to film zatytułowany „Cartman gets an anal probe”. Ciekawostką jest fakt, że odcinek ten jako jedyny stworzony został metodą klasycznej animacji, postacie były wycięte z papieru. Produkcja zajęła twórcom trzy miesiące. Kolejne odcinki animowane były już komputerowo.

Od czasu emisji pierwszego odcinka serialowy świat rozrósł się w ogromnym stopniu, pojawiło się wiele nowych postaci, miejsc, jedni bohaterowie zastąpieni zostali innymi. Do dziś pojawiło się trzynaście serii South Parku, każda z serii liczy po kilkanaście odcinków. Powstały dziesiątki fanklubów, tysiące stron internetowych poświęconych serialowi, dużą część fanów stanowią ludzie młodzi. Pojawia się wiele głosów, że film o tak naszpikowanych wulgaryzmami dialogach nie może prezentować zbyt wielkich walorów wychowawczych i edukacyjnych, jednak w każdym z odcinków któryś z głównych bohaterów wygłasza krótki monolog, w którym zawarte są jakieś pouczające treści. Cechą charakterystyczną dla filmu jest śmierć Kenny McCormicka, który ginie w każdym niemal odcinku po to, aby pojawić się znów w następnym. Wyjątkiem był pewien okres, w którym Kenny w ogóle się nie pojawiał, gdyż jego prochy zostały spożyte przez Cartmana. Serial ten ma już kilkanaście lat, lecz mimo tego główni bohaterowie przez ten cały okres postarzeli się tylko o jeden rok (w odcinku „4th Grade” chłopcy kończą 9 lat).

South Park – bohaterowie

Głównymi bohaterami serialu jest czwórka chłopców, których łączą wspólne przygody – Stan Marsh, Kyle Broflovski, Eric Cartman oraz Kenny McCormick. Towarzyszą im ich rodziny, koledzy i koleżanki (Butters, Wendy, Tweek, Token, Jimmy i Timmy). W serialu dużą rolę odgrywają także nauczyciele i personel szkolny, oraz pojawiające się epizodycznie znane postaci, takie jak Jezus, Szatan, Ben Affleck, George Clooney, Barbra Streisand, czy Yoko Ono.

South Park pełnometrażowy

W 1999 roku powstał pełnometrażowy film animowany „Miasteczko South Park”, podobnie jak w przypadku serialu jest to film o zabarwieniu politycznym. Film ten ukazuje, jak błaha może być przyczyna wojny, wystarczy jedna osoba, która zacznie publicznie głosić swoje pomysły. Film traktuje też o kontaktach typu dziecko – rodzic i konflikt między nimi, pokazuje nam sposób w jaki rodzice, mając poczucie misji nauczenia dziecka poprawnego spojrzenia na świat, wyplenienia z jego języka wulgaryzmów pomniejszają jego rolę, ośmiolatek bowiem, według nich nie ma prawa mieć jakiegokolwiek pojęcia o świecie. Obraz jest dość gorzką, choć śmieszną satyrą, wyśmiewając wszystko, co tylko da się wyśmiać uczy tolerancji i szacunku. Akcja filmu toczy się początkowo w South Parku, gdzie na ekran kinowy wchodzi film dla dorosłych, w którym występują kanadyjscy komicy Terrence i Phillip, film pełen przekleństw, niecenzuralnych gestów i piosenek.

Czwórka młodych chłopców szybko uczą się kopiować zachowania bohaterów filmu, przez co stają się ulubieńcami młodzieży w całym mieście. Po szeregu zdarzeń okazuje się, że winien ich zachowaniu jest film, a matki młodych ludzi domagają się zdjęcia go z ekranów, w rezultacie wybucha wojna między Stanami Zjednoczonymi a Kanadą. Tylko na to czeka Szatan, który zamieszkuje otchłanie piekieł wraz ze swym kochankiem, Saddamem Husseinem. Chce on bowiem przejąć władzę nad światem, a do tego potrzebuje krwi niewinnych.

Wyświetlanie pełnometrażowej wersji filmu spotkało się z wieloma protestami, ostry sprzeciw wyraziły władze Kanady, nie chciały dopuścić do premiery kinowej, zakazano też jego emisji w Iraku.

Was this helpful?

1 / 0