Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – historia
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Spółka z o.o.) jest to bardzo powszechna spółka kapitałowa, która może być zawarta przez jedną, lub więcej osób w każdym prawnie dopuszczalnym celu. Spółka posiada osobowość prawną.
Zasady funkcjonowania spółek z ograniczoną odpowiedzialnością zostały po raz pierwszy uregulowane w Niemczech w 1892 roku. Wzorce niemieckie przyjęto w 1906 roku w Austro-Węgrzech, w Anglii w1907 roku, później natomiast w innych systemach prawnych chociażby we Francji w 1925 roku. W Polsce spółki z o.o. uregulowano po raz pierwszy dekretem z 8 lutego 1919 roku. Współcześnie obowiązujące zasady prawne spółek z ograniczoną odpowiedzialnością są w różnych krajach zbieżne, ale nawet w podstawowych detalach mogą się jednak znacznie od siebie różnić.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – odpowiedzialność
Za zobowiązania spółki z o.o. odpowiada ona całym swym majątkiem. Wspólnicy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za zobowiązania spółki. Mogą za nie dopowiadać solidarnie członkowie zarządu, tylko wtedy, gdy egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna (odpowiedzialność ograniczona). Członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, jeżeli wykaże, iż we właściwym czasie zgłosił wniosek o ogłoszenie upadłości lub wszczął postępowanie układowe, lub też gdy niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości oraz niewszczęcie postępowania układowego nastąpiło nie z jego winy lub kiedy pomimo niezgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości oraz niewszczęcia postępowania układowego wierzyciel nie poniósł szkody.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – jak założyć?
Aby założyć spółkę należy złożyć odpowiedni wniosek w Krajowym Rejestrze Sądowym.
W wyżej wspomnianym wniosku, należy umieścić takie informacje jak:
- Nazwę spółki, siedzibę, adres.
- Przedmiot działalności.
- Wysokość kapitału zakładowego (powinien wynosić 5 000 PLN).
- Określenie ilości udziałów wspólnika.
- Nazwiska, imiona, oraz adresy członków zarządu spółki, oraz sposób reprezentowania jej.
- Nazwiska i imiona członków rady nadzorczej, lub komisji rewizyjnej, jeśli umowa wymaga ich ustanowienia. Ważne jest też zaznaczenie wkładów pieniężnych spółki.
- Czas trwania spółki jeśli jest wyznaczony.
- Oznaczenie pisma do ogłoszeń spółki.
- Jeśli spółka jest jednoosobowa należy zawrzeć we wniosku jej imię, nazwisko, adres, nazwę i siedzibę spółki i zaznaczyć, że spółka jest jednoosobowa.
Niezbędne formularze:
KRS W3, KRS WE, KRS WL, KRS WK, KRS WM.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – wady i zalety
Zalety spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
- Ograniczona odpowiedzialność wspólników.
- Możliwość zainwestowania znacznego kapitału – wspólnicy mają znaczny wpływa na działalność firmy, co skłania do zainwestowania większych kapitałów.
- Możliwość prowadzenia praktycznie wszystkich rodzajów przedsiębiorstw.
- Możliwość założenia spółki w Polsce przez obcokrajowców.
Wady spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
- Wysokie koszty aktu notarialnego (koszt według taksy notarialnej), wpisu do rejestru handlowego (1000 zł) i jego ogłoszenia (odpowiednio 500 zł).
- Obowiązkowy wkład (co najmniej 5000zł).
- Ogromna odpowiedzialność zarządu.
- Prowadzenie pełnej księgowości, oraz badanie sprawozdań.
- Podwójne opodatkowanie dochodów.
Was this helpful?
1 / 0