Sposoby na katar

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Katar to inaczej nieżyt nosa. Z medycznego punktu widzenia jest to zapalenie śluzówki nosa spowodowane wirusowym zakażeniem drogą kropelkową. Najczęstszą przyczyną jego pojawienia się jest przeziębienie. Katar objawia się przede wszystkim uczuciem swędzenia, drapania i suchości w nosie i kichaniem. W wielu przypadkach katarowi towarzyszy wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Takich jak: ból głowy, trudności w oddychaniu, łzawienie. Może też pojawić się uczucie rozbicia oraz podwyższenie ciepłoty ciała.

Katar może pojawić się bez względu na wiek. Cierpią na niego zarówno dorośli jak i całkiem małe dzieci. Nieleczony katar trwa siedem dni a leczony tydzień to powiedzenie bardzo dokładnie określa problem kataru w naszym społeczeństwie. Przede wszystkim jest on bardzo uciążliwy dla chorującego.

Sposoby na katar alergiczny

Najgorszą odmianą jest katar alergiczny, który trwa przez większość sezonu pylenia drzew a także łączy się z częstym kichaniem, co jest bardzo nieprzyjemne. Podobnie rzecz się ma u niemowląt, które w ten sposób mają zatkany nosek, przez co nie są w stanie do końca samodzielnie i bezproblemowo oddychać. A samo odsączenie wszystkich nieczystości z nosa musi odbywać się za pośrednictwem specjalnej gruszki. Bardzo nie przyjemny jest również katar zatokowy, który powoduje u ludzi znacznie większe objawy niż ten normalny. Jednym słowem cieknie nam z nosa znacznie bardziej niż normalnie. A w konsekwencji może doprowadzić do zatkania naszych zatok i bólu głowy. Aby tego uniknąć powinniśmy za każdym razem po wystąpieniu kataru stosować krople do nosa i dokładnie go czyścić kilka razy dziennie a to na pewno pomoże nam się wyleczyć.

Sposoby na katar u dziecka

Najbardziej niebezpieczny bywa on u małych dzieci. To u nich, mogą pojawić się powikłania ze strony pozostałych narządów układu oddechowego, zapaleniem ucha. Katar prowadzi u nich też najczęściej do ogólnego zakażenia całego organizmu i do choroby. Dzieci dużo gorzej znoszą katar niż ludzie dorośli. Są one mniej odporne na ból i różne uciążliwe objawy towarzyszące katarowi. Należy więc wówczas otoczyć malucha wielką troskliwością i schować niecierpliwość i nerwy głęboko do kieszeni.

Sposoby na katar

W przypadku gdy mamy do czynienia z katarem, który jest wywołany przez przeziębienie, do leczenia powinnyśmy wykorzystać:

• Środki napotne • Witaminę C w zwiększonych dawkach • Krople do nosa zmniejszające przejściowo obrzęk śluzówki.

Niestety nie istnieje żaden lek, który powodowałby skrócenie trwania kataru. Środki wymienione wcześniej służą jedynie zminimalizowaniu uciążliwych skutków kataru.

Was this helpful?

0 / 0