Sprzątanie pokoju

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Mówią, że porządek w miejscu w którym mieszkamy, to także porządek w naszym życiu, oraz określenie naszego charakteru i osobowości i ta sentencja jest jak najbardziej prawdziwa. Nasze mieszkanie to wizytówka dla innych. Dziś skupimy się na zagadnieniu skutecznego sprzątania naszego pokoju, tak, aby stało się ono nie tylko koniecznością życia codziennego, ale przyjemnością, bez interwencji i upominania chociażby przez naszych rodziców, czy innych domowników.

Sprzątanie pokoju krok po kroku 1. Zdejmujemy zakurzone rzeczy, czyli wszelkie ozdóbki, zdjęcia, książki z półek i przekładamy je na inne miejsce. 2. Odkurzamy każdy skrawek podłogi w pokoju. 3. Odkurzamy wszelkie meble, parapet, pajęczyny. 4. Po odkurzeniu przynosimy miskę z wodą, szmatką do wycierania na mokro, płyn do czyszczenia mebli i suchą szmatkę. 5. Czyścimy każdy mebel na mokro, potem wycieramy suchą szmatką. 6. Bierzemy wszelkie figurki, ramki do zdjęć i inne ozdoby jeśli mamy i wycieramy je z kurzu. 7. Układamy wszystko na półkach. Przy okazji można coś pozmieniać, wtedy pokoik wyda się inny, taki nowszy. Książki powinny stać w kolejności alfabetycznej lub co jest bardziej efektowne od najmniejszej do największej. 8. Myjemy okna w naszym pokoju oraz podłogi jeśli nie posiadamy dywanów. W przypadku posiadania dywanu, wynosimy go na zewnątrz i trzepiemy z kurzu lub dokładnie odkurzamy. 9. Wietrzymy pokój. 10. Podlewamy kwiatki i wszelkiego rodzaju roślinki.

11. Warto wprowadzić kilka zmian gdyż porządki to doskonała okazja do zmian.

Jak sprzątać pokój z satysfakcją?

Aby umilić sobie czas sprzątania, włączamy muzykę, którą lubimy, wtedy czas biegnie zdecydowanie szybciej i milej. Możemy też dobrać sobie sprzęt do sprzątania w kolorach, które lubimy, wtedy będziemy po niego sięgać z większą chęcią. Sprzątanie powinno być dla nas w pewnym sensie formą zabawy, gdyż nie tylko robimy to dla samych siebie ale i możemy wszystko zrobić według własnego gustu. Bawmy się więc w dekoratorów i z własnego pokoju stwórzmy swój własny azyl w którym będziemy czuć się najlepiej.

Czy rodzice powinni sprzątać nasz pokój?

Rodzice to nasz wzór do naśladowania i osoby, które pomagają nam wkroczyć w dorosły świat. Powinni więc od początku stać się naszymi nauczycielami, a nie osobami wykonującymi za nas wszelkie domowe czynności. Rodzic powinien zdecydowanie pokazać dziecku, że jego pokój to jego własność, a o swoje rzeczy należy dbać. Rodzic powinien na początku pokazać dziecku jak należy wykonać daną rzecz i poprosić o powtórzenie czynności. To wykształci w nim pewne zachowania. Bardzo dobrym ćwiczeniem jest rodzinne sprzątanie nie tylko pokoju, ale całego mieszkania. Każdy coś wykonuje, nauczy to dziecko, że obowiązkami należy się dzielić z osobami, z którymi się mieszka. Ja odkurzam, Ty wycierasz kurze. Można też wprowadzić grafik sprzątania jeśli dzieci jest w domu więcej. To z pewnością nauczy dzieci lepszej organizacji w przyszłości i dbałości o własne cztery kąty.

Was this helpful?

0 / 0