Stawianie baniek

Stawianie baniek

Medycyna potrafi zdziałać cuda i przekonał się już o tym niejeden człowiek. Każda osoba jednak stosuje inne jej formy i inne rozwiązania. Jedni od razu wybierają się do lekarza i biorą antybiotyki, inni próbują leczyć się na własną rękę, a jeszcze inni poszukują bardziej niekonwencjonalnych metod. Mówiąc o tym ostatnim rozwiązaniu, na pewno warto zwrócić uwagę na stawianie baniek.

Stawianie baniek to bardzo kontrowersyjna metoda leczenia, która jednakże cieszy się od lat dużą popularnością. Można stosować ją w zapaleniach układu oddechowego, w przewlekłej niewydolności prawokomorowej serca, czy w nadciśnieniu tętniczym. Dobre jest również stawianie baniek na różnorodne bóle stawów. Wykorzystując takie leczenie, można zastosować trzy rodzaje baniek.

Stawianie baniek ogniowych

Pierwszą z nich są bańki gorące, zwane inaczej ogniowymi, które uważane są za najskuteczniejsze z wszystkich tych dostępnych. Jak wykorzystuje się tu ich działanie? Otóż aby postawić taką bankę, należy zwilżyć wodą jej obrzeże, a potem nawinąć na patyczek wacik nasączony denaturatem o podpalić go, nagrzewając dookoła wnętrze bańki. Następnie przystawiając ją do skóry pacjenta, przytrzymuje się tak długo, aż nastąpi zassanie. Gorące powietrze, które tworzy się wewnątrz stygnie, a zmniejszająca się tam objętość powietrza, wytwarza podciśnienie. Zazwyczaj takie bańki wykonuje się na plecach. Nie poleca się tych baniek osobom, które mają delikatną skórę, gdyż może dojść do jej oparzenia.

Stawianie baniek bezogniowych

Następnie można wyróżnić bańki zimne, zwane inaczej próżniowymi. Są one już tymi z rzędu bezogniowych. Zazwyczaj takie bańki posiadają specjalny zawór, a wytworzenie ciśnienia następuje przez wyssanie powietrza pompką, już po przyłożeniu bańki do skóry pacjenta. Takie zastosowanie baniek próżniowych jest o tyle dobre, że można kontrolować za pomocą pompki podciśnienie. W tym celu u dzieci, jak również i u osób osłabionych, można zastosować znacznie delikatniejszą kurację.

Stawianie baniek ciętych

Trzecią grupę stanowią bańki cięte, w których skórę nacina się nożykiem, a następnie nakłada się na nie bańki. Krew jest zasysana do wnętrza stawianej nad nadcięciem bańki. Który sposób jest najlepszy? Jaka metoda daje największe rezultaty? Nie ma określonej odpowiedzi na te pytania, dlatego, że nie ma również medycznego potwierdzenia, że ta kontrowersyjna metoda leczenia przynosi jakiekolwiek rezultaty. Wiele osób z tego korzysta, bo uważa, że one w dużej mierze pomagają. Być może jest to prawda, a może jest to mit. Ci, którzy pragną w to wierzyć i co uważają, że stawianie baniek im pomoże, oczywiście mają do tego prawo. Każdy bowiem może sam zdecydować, jakimi technikami chce leczyć swoje choroby.

Stawianie baniek – jak często?

Czy bańki można stosować często? Częstotliwość powinno się ustalić z lekarzem (o ile nie jest on zagorzałym przeciwnikiem stawiania baniek). Każdy przypadek jest indywidualny i każdy człowiek inaczej przechodzi określony stan. Patrząc na ogólny stan zdrowia, na rodzaj i stadium choroby czy też na tolerancję zabiegu, można określić jak często, jak długo i w jaki sposób te bańki stawiać. Niekoniecznie to, co odpowiada naszej koleżance, musi również i odpowiadać nam. Patrząc na ogólne wytyczne, należy powiedzieć, że w przypadku ostrych chorób powinno takie zabiegi powtarzać się co dwa dni przez tydzień. Zaleca się, w przypadku zachorowań na grypę, rozpocząć takie zabiegi na około sześć tygodni, przed wzmożonym okresem zachorowań. Następnie dwa razy w tygodniu wykonać serię zabiegów, tak by razem było ich najwyżej dwanaście. Coraz częściej możemy spotkać się z terapeutami medycyny naturalnej, którzy w swoich gabinetach wykonują taki zabiegi. Jeśli godzimy się na takie leczenie, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, na kogo się decydujemy. Są bowiem osoby, które się na tym znają i które doskonale wiedzą, co trzeba robić, a są również i takie osoby, które mają co najwyżej wiedzę teoretyczną i pragną ją w jakiś sposób wykorzystać w praktyce i przy okazji się na tym wzbogacić. Przed takimi ludźmi należy się bronić.

Was this helpful?

0 / 0