Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK
Stres jest czynnikiem szkodliwym zagrażającym nie tylko osobom dorosłym. W świetle badań sytuacje stresowe niekorzystnie wpływają na dzieci dopiero rosnące w łonie matki. Płód jest bowiem wrażliwy na zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobity ciężarnej. Wprawdzie nie zawsze zmiany te są szkodliwe dla płodu, gdyż hormony stresu krążą po układzie krążenia matki także w warunkach normalnych. Problem występuje jednak wtedy, gdy poziom tychże hormonów osiąga zbyt wysoki pułap. Jeśli więc matka odczuwa w trakcie ciąży długotrwały stres, jej dziecko narażone jest na zgubny wpływ hormonów stresu wydzielanych przez gruczoły nadnerczy, są to substancje takie jak kortykosterydy i katecholaminy.
Stres w ciąży – wpływ na dziecko
Dziecko w dużym stopniu odbiera wszelkie nastroje swojej matki. Jeśli jest ona zadowolona i szczęśliwa, dziecko również będzie spokojne, stres natomiast wpłynie na niego negatywnie. Dlatego w czasie ciąży kobiety powinny unikać wszelkich sytuacji stresowych. Wiadomo jednakże, że prawie każda kobieta ciężarna odczuwa stres związany z troską o dobry i bezproblemowy przebieg ciąży, co może powodować przewlekłe stany stresowe.
Pod wpływem zbyt dużego stężenia hormonów stresu mogą formować się w dziecku wady rozwojowe. Naukowcy skupili się na ustalaniu związku pomiędzy bardzo silnym stresem kobiety ciężarnej a występującymi w ciąży powikłaniami. Ustalono, że pod wpływem permanentnego stresu wystąpić może zwiększone ryzyko poronienia (wynika to z wysokiego poziomu adrenaliny, który może powodować skurcze macicy). Występuje również ryzyko, że dziecko urodzi się zbyt wcześnie i będzie miało zbyt niską masę ciała. Specjaliści są skłonni sądzić nawet, że w skrajnych przypadkach stres może spowodować takie wady jak rozszczep wargi czy zespół Downa.
Zebrano również dowody na to, że stres w czasie ciąży zaburza czynności formującego się mózgu, skutkiem czego może dojść do opóźniającego się rozwoju zdolności ruchowych dziecka.
Kortykosterydy i katecholaminy działają kurcząco na naczynia krwionośne, co zmniejsza przepływ krwi u kobiet ciężarnych, a zarazem ogranicza ilość dostarczanego dziecku tlenu i innych tak potrzebnych substancji życiowych. Dzieci rodzące się z ciąży przeżytej w zwiększonym stresie są bardziej kapryśne, ruchliwe i rozdrażnione niż dzieci, których matki przeżyły okres prenatalny spokojnie.
Stres w ciąży a zdrowie dziecka
Badania pozwoliły również postawić tezę, że stres, który towarzyszy kobiecie brzemiennej prowadzi często do zaburzeń w tworzeniu się ośrodkowego układu nerwowego. Najbardziej destrukcyjnie stres działa w czasie pierwszego trymestru ciąży, wtedy bowiem kształtują się najistotniejsze narządy dziecka. Prowadzone są także badania nad wpływem stresu a powstawaniem autyzmu u dzieci. Hipotezą wzbudzającą największe kontrowersje jest to, że zwiększony stres w czasie ciąży może przyczynić się do powstawania orientacji homoseksualnej u mężczyzn.
Istnieją trzy główne grupy kobiet, które w szczególności narażone są na stres: 1. Kobiety, które przeżyły w trakcie ciąży szczególnie stresogenne zdarzenie (śmierć bliskiej osoby, rozwód, utrata pracy). 2. Kobiety, które nie mają stałego oparcia w bliskich, cierpią na jakieś choroby, mają problemy w pracy.
3. Kobiety u których łatwo wywołać stres.
Stres powoduje dodatkowo przyśpieszoną akcję serca, co sprawia, że kobieta ma problemy z permanentnym nadciśnieniem. Pamiętajmy, że może to powodować chroniczny lęk dziecka, co nie sprzyja jego prawidłowemu rozwojowi. Należy zatem zagwarantować noworodkowi jak najlepsze warunki do rozwijania się oraz utrzymywać jak najniższy pułap stresu. Istnieje kilka podstawowych sposobów na poradzenie sobie ze zbyt wysokim stresem w ciąży: 1. Duża ilość snu. Sen jest niezbędny w czasie ciąży, bowiem organizm jest wtedy najbardziej zrelaksowany, co ma ogromny wpływ na rozwijający się płód. Koniecznie trzeba zadbać o odpowiednie łóżko i poduszki, które pozwolą na najbardziej optymalny wypoczynek. 2. Ćwiczenia fizyczne – sprawią one że ciężarna kobieta nabierze energii, co doda jej pewności siebie i obniży poziom niepotrzebnego stresu. 3. Odpowiednio dopasowana dieta, która pozwoli zapewnić kobiecie w ciąży odpowiedni poziom energii, zarówno jej samej, jak i dziecku. Należy jeść zdrowo i z rozmysłem, niezdrowe jedzenie pogłębia objawy stresu.
4. Jak najczęstsza rozmowa z mężem czy partnerem. Pozwoli ona uniknąć zbędnych przecież kłótni i niesnasek. Dzięki rozmowom związek cementuje się, kobieta wie, że może na swojego partnera liczyć, że będzie ją wspierał w czasie całej ciąży.
Was this helpful?
0 / 0