Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK
Strogonow niejedno ma imię a liczba modyfikacji tego dania sięga dziesiątek, jeśli nie setek. Nazwa dania pochodzi od rosyjskiego dyplomaty, Pawła Stroganowa, który podejmował tym daniem swoich gości nadzwyczaj często. Klasycznego strogonowa (który znany jest także od nazwą boeuf strogonow) wykonuje się z polędwicy wołowej, jednak spotkać można także wersje drobiowe. Spotykany jest także strogonow wieprzowy. Danie to ma wyjątkowy smak i zyskało sobie wielu wielbicieli na całym świecie. Nie jest trudne w przygotowaniu a z pewnością zrobi na naszych gościach ogromne wrażenie. Ważne jest oczywiście użycie świeżych, dobrej jakości składników, bo tylko wtedy strogonow będzie taki, jak należy.
Strogonow wołowy
Będziemy potrzebować następujących składników:
– osiemdziesiąt dag polędwicy wołowej, – 4 łyżki dobrego masła, – dwie białe cebule, – około sto pięćdziesiąt mililitrów bulionu warzywnego (może być również drobiowy lub wołowy), – 4 łyżeczki koncentratu pomidorowego, – jedną łyżkę mąki, – jedną-dwie łyżeczki słodkiej papryki mielonej, – trzy średniej wielkości ogórki konserwowe lub kiszone, – pół kilograma pieczarek, – dwie całe papryki czerwone, – łyżkę musztardy Dijon
– sól i pieprz do smaku.
Kiedy wszystkie składniki mamy już przygotowane, możemy przystąpić do pracy. Na początku dokładnie myjemy, czyścimy i osuszamy mięso. Następnie kroimy je w dość długie i cienkie paski, po czym podsmażamy je na niewielkiej ilości tłuszczu i posypujemy mąką. W osobnym rondelku musimy zeszklić drobniutko posiekaną cebulkę oraz obrane i pokrojone c cienkie plastry pieczarki. Uważamy, aby żaden składnik się nie przypalił, ponieważ mogłoby to pogorszyć smak naszej potrawy. Następnie cebulę z pieczarkami dodajemy do garnka z mięsem, dokładnie mieszamy i dorzucamy pokrojone w słupki ogórki i paseczki papryki czerwonej. Zalewamy składniki bulionem i uzupełniamy wodą. Dodajemy musztardę oraz przecież i dusimy pod przykryciem do miękkości mięsa. W zależności od jego jakości może to zająć od 40 do nawet 90 minut. Najczęściej do strogonowa dodaje się również śmietanę, jednak trzeba to robić ostrożnie, by się nie zwarzyła, więc pod żadnym pozorem nie wlewajmy jej do garnka, gdy potrawa się jeszcze gotuje. Można też udekorować kleksem śmietany gotowe do podania danie.
Propozycji podania jest wiele. Strogonow wybornie smakuje z dodatkiem ryżu, chleba, ziemniaków oraz kaszy. Należy wlewać porcje mięsa do kokilek (takich, jak używamy do gęstych zup czy gulaszu) a resztę dodatków kładziemy na osobnym talerzu. Oczywiście do jedzenia będą potrzebne łyżki, więc nie zapominajmy o tym, aby podać je gościom.
Porcje strogonowa (choć właściwie powinno się mówić: stroganowa) można ewentualnie udekorować gałązkami świeżego kopru lub natką pietruszki. Warto spróbować swoich sił w przygotowaniu tego dania, a kto go jeszcze nie zna i nie próbował albo niech żałuje, albo od razu zabiera się do gotowania. To klasyczna potrawa, znana na całym świecie i z pewnością gdyby nie była dobra, to nie pojawiałaby się w menu większości wykwintnych restauracji.
Was this helpful?
0 / 0