Świerzb

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Skóra bywa określana jako największy organ ludzki. Pełni ona też bardzo wiele zróżnicowanych funkcji. Nie wszystkie jej części udaje się skryć pod ubraniem jak na przykład skóra twarzy. Z tego też względu, bardzo ważnym jest by prawidłowo dbać o skórę. Nie tylko o jej atrakcyjny wygląd ale przede wszystkim o jej czystość i zdrowie. Niestety, mimo naszych starań nie zawsze się to udaje. Wtedy też skóra choruje.

Świerzb – przyczyny

Do jednej z bardziej uciążliwych chorób skóry zalicza się świerzb. Medycznie jest to pasożytnicza choroba skóry, wywołana przez szkodliwe działanie pasożyta określanego jako świerzbowiec skórny. Jest to choroba zakaźna. Zakażenie następuje drogą bezpośrednią lub też poprzez kontakt z przedmiotami lub rzeczami jakimi posługiwał się chory.

Świerzb – objawy

Objawy świerzbu to bardzo silny świąd skóry – szczególnie nocą. Na skórze pojawiają się charakterystyczne znamiona w postaci litery C lub S. Na skutek drapania pojawiają się także liczne wykwity typu pęcherzyki ropne i surowicze a także nadżerki i strupy.

Miejsca jakie atakuje ta choroba to: – fałdy międzypalcowe, – boczne powierzchnie palców, – nadgarstek, – zgięcia łokciowe, – pachy, – pępek, – pośladki.

U mężczyzn często pojawia się on na skórze prącia i moszny. U kobiet z kolei świerzb atakuje niekiedy brodawki sutkowe. Świerzb u dzieci pojawia się najczęściej na dłoniach i stopach.

Świerzb – leczenie

Leczenie świerzbu jest dość rozbudowanym procesem. Najpierw należy poddać zmienione chorobowo miejsca gorącej kąpieli: woda z mydłem. Dzięki temu skóra stanie się bardziej podatna na następny etap leczenia jakim jest wsmarowanie maści siarkowej. Następnie znowu kąpiemy skórę w gorącej wodzie z mydłem. Zabieg ten powtarza się przez trzy kolejne dni. Bardzo ważne jest przy tym systematyczne zmienianie pościeli oraz ubrania, a także dokładnie pranie naszych rzeczy.

Jeśli w domu choruje kilka osób, kuracja powinna być przeprowadzana jednocześnie u wszystkich osób. Tylko w ten sposób, będziemy mogli poradzić sobie ze świerzbem eliminując go i uniemożliwiając przejście z jednego chorego na drugiego.

Was this helpful?

0 / 0