Szintoizm to polski wyraz używany dla określenia tradycyjnej religii japońskiej, która w dużej mierze opiera się na mitologii japońskiej. Oryginalna nazwa to Shintō, kami-no michi lub kannagara-no-michi. Religia ta opiera się na politeizmie, czyli wierze w istnienie wielu Bogów, w przeciwieństwie na przykład do religii chrześcijańskiej, która jest wiarą, wyznającą istnienie jednego Boga. Wierzenia szintoizmu nie posiadają wspólnych świętych ksiąg, kanonów czy organizacji. Jest to rdzennie japońska religia, choć przez wielu uważana raczej za tradycję japońską od lat wpojoną w kulturę i różnego rodzaju zachowania wszystkich Japończyków.
Szintoizm w dużej mierze ma wpływ na kulturę oraz zwyczaje panujące w tym kraju. Przede wszystkim mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśnie w dużej mierze odczuwają połączenie z naturą, przyrodą, dzięki obcowaniu z nią, są w stanie doznać niemalże mistycznych uczuć. Szintoizm wykształcił w Japończykach również silne przywiązanie do swojej rodziny, przez każda rodzina japońska jest bardzo silnie ze sobą związana, ma to także bardzo duże znaczenie jeśli chodzi o przodków, o których zawsze się pamięta i tworzy specjalny ołtarzyk mający ich upamiętniać. Duże znaczenie szintoizmu można także zauważyć w zawodowym zachowaniu Japończyków, nie od parady mówi się, że jest to najbardziej pracowity naród, dzięki szintoizmowi w tych ludziach wykształciło się zachowanie, dzięki któremu z całych sił utożsamiają się z firmami w których pracują, dają z siebie wszystko, co za tym idzie, utożsamiają się także ze swoim krajem ojczystym, dla którego są wdzięczni za obdarowanie bezpieczeństwem, są posłuszni i odpłacają się za to ciężką pracą. Japonia ma jedną z lepszych gospodarek światowych.
W roku 1876 roku w Japonii przywrócono władzę cesarską, cesarz stał się wtedy najważniejszą głową kraju. W wyniku tego zdarzenia starano się mianować szintoizm religią państwową, oczyścić ją z różnego rodzaju elementów buddyzmu, który miał przez lata wpływ na szintoizm. Dzięki czemu powstał państwowy szintoizm, gdzie przy publicznych ceremoniach każdy Japończyk mógł manifestować swoje przyłączenie do kraju i patriotyzm. Niestety, szintoizm znacznie stracił na znaczeniu tuż po Drugiej Wojnie Światowej, kiedy to Japonia przegrała wojnę, a w tamtych czasach aktualny cesarz Hirohito, ogłosił w radiowej audycji iż nie jest on potomkiem bogów na Ziemi, nie jest Bogiem, a cały ten pogląd jest błędny. W wyniku tych słów, szintoizm mocno ucierpiał tracąc na znaczeniu w oczach wielu Japończyków.
Mitologia oraz obrzędy szintoizmu
Mitologia japońska mówi o tym, iż zanim został stworzony świat, czyli niebo i ziemia, wszystkim rządziły bóstwa Amenominakanushi, Kamimsubi oraz Takamimusubi. W dalszej kolejności, zanim powstał świat narodziło siedem kolejnych par bóstw, ostatnią parą bóstw był Izanami i Izanagi. Ostatnia para według mitologii japońskiej stworzyła świat, czyli Wyspy Japońskie oraz cały panteon kolejnych japońskich Bogów. Dzieje mitologiczne tego kraju są zawiłe, jednak kończą się historią o zesłaniu na Ziemię potomka bogini Amaterasu. Nazywał się Kamuyamatoiwarehiko i według mitologii dotarł do centralnej Japonii w 660 roku przed naszą erą, gdzie został cesarzem Jimmu. Aktualnie w Japonii panuje cesarz Akihito, który według mitologii japońskiej uznawany jest za 125 potomka bóstw.
Głównym obrzędem religii szintoizmu jest ustawienie domowego ołtarzyka, który może nosić dwie nazwy. Pierwsza z nich to kami-dana, która oznacza półkę bogów rodziny, a druga to senzo-dana, która z kolei oznacza półkę przodków. Na ołtarzyku najczęściej znajdują się różnego rodzaju talizmany, które zostały przyniesione z przelgrzymki do Ise lub z pobliskiego chramu. Chram to swego rodzaju miejsce spotkań, modlitw, różnego rodzaju nabożeństw, jest to typ budowli sakralnej, występuje nie tylko w szintoizmie. Na ołtarzyku układa się także różnego rodzaju przedmioty, które należały do wybitnych przodków rodziny, tabliczki z ich imionami, a także innego rodzaju dewocjonalia. Dość często na ołtarzykach pojawiają się pokarmy jak ryż, ryby, woda czy sól. Modlitwa przed takim ołtarzykiem nie jest niczym specjalnym i wygląda naprawdę normalnie, osoba wyznająca szintoizm staje przed takim ołtarzykiem, klaszcze kilka razy w ręce, wypowiada życzenie, bądź też podziękowanie za coś i na tym się wszystko kończy. Nie ma tutaj ściśle określonych formułek religijnych, a cały rytuał można także wykonać w myślach, niewerbalnie.
Rodzaje szintoizmu
Szintoizm nie jest religią jednolitą, posiada ona wiele odłamów, miedzy innymi Szintoizm Domu Cesarskiego, Szintoizm Ludowy, Szintoizm Sekciarski, Szintoizm Świątynny. Szintoizm oraz Buddyzm w Japonii stanowią ponad 70 procent wszystkich wyznawanych religii w Japonii.
Was this helpful?
2 / 0