Sztuka przemawiania

Codziennie przemawiamy w różnych sytuacjach życiowych i tylko w sytuacjach gdy nie zdajemy sobie z tego sprawy, jesteśmy w tym perfekcyjni. Szansę na sukces podczas przemawiania do publiczności, znajomych lub po prostu zgromadzonych ludzi mają wyłącznie ci, którzy mówią szczerze, bez żadnego planu czy kartki ukrytej pod stołem. Czy nie drażniło Was nigdy np. podczas wyborów prezydenckich, jak osoby mające reprezentować cały naród, czytają prostą przemowę z kartki ukrytej gdzie tylko to możliwe? Jak bowiem można czytać słowa które są tak ważne, które obiecująco opowiadają o przyszłości? Jest wiele zawodów w których sztuka przemawiania jest bardzo ważna i odgrywa bardzo ważną rolę, tylko jak przemawiać skutecznie, by dotrzeć do słuchacza?

Sztuka przemawiania

Bez względu na to czy jesteś nauczycielką i przemawiasz do gromadki dzieci, czy też sławnym człowiekiem interesu przemawiającym na zebraniach do ważnych ludzi, czy może handlowcem, który dzięki swej sztuce przemawiania sprzedaje niezliczoną ilość towaru, przemawiasz i by osiągnąć sukces musisz być w tym dobry. Jak tego dokonać? Jak mówić by inni słuchali i pamiętali naszą przemowę? Jak zainteresować przemową, która dla nas samych jest nudna? No cóż, nikt nie lubi klepanych regułek, czytanych z kartek referatów czy powtarzania tekstów z książek. Z pewnością każdy z Was doskonale pamięta lekcje w szkole, kiedy mieliśmy ulubionych wykładowców, dlaczego? Jedni umieli do nas przemawiać, zainteresować materiałem, zaciekawić i czegoś nas nauczyć. Jednak znaczna większość zanudzała nas mało ciekawym materiałem, nie przemyślanym, nie zrozumiałym dla nas słuchaczy, materiałem który po 5 minutach wylatywał z naszej głowy o ile w ogóle się w niej znajdował. Sztuka przemawiania jest prosta jednak ma kilka zasad, których należy się trzymać by trafić do słuchacza bez względu na to kim jest i na jaki temat będzie słuchał.

Jak przemawiać do ludzi?

Nie będę przytaczać wam słów z książek na temat sztuki przemawiania, bo przecież możecie sobie każdą z nich przeczytać. Nie będę przytaczać żadnych mędrców, filozofów czy tez specjalistów tych dziedzin. Jestem człowiekiem, osobą która każdego dnia przemawia i uwielbiam to robić, a co najdziwniejsze inni uwielbiają gdy to robię (sama im się dziwię). Podpowiem więc Wam kilka prostych sposobów, które mam nadzieje Wam się przydadzą.

Jak przemawiać aby być skutecznym?

 1. Jeśli czujesz tremę przed czekającą cię przemową, zamknij na chwilę oczy i wyobraź sobie jakąś ulubioną sytuację, miejsce, ludzi. Nie myśl o nich jako ważnych osobach, a o przemowie jako czymś stresującym czy ważnym. Wyobraź sobie ludzi, przed którymi nie czujesz tremy lub pustą salę, na której wygłosisz przemowę. A co najważniejsze UWIERZ W SIEBIE I W TO, ŻE POTRAFISZ DO NICH TRAFIĆ!
 2. Wychodząc do ludzi i mając w planach przemowę powinieneś mieć dobry humor, nie możesz być pod wpływem żadnych emocji. Jeśli twoje myśli wędrują gdzieś w sprawy prywatne, nie skupisz się na przemowie i nie dotrzesz do słuchaczy.
 3. Nigdy nie przemawiaj z kartki, pomyśl i zaplanuj wcześniej o czym będziesz mówić. Wystarczy poznać dobrze temat na który masz przemawiać, wczuć się, wyobrazić sobie daną sytuację i mówić. To co czujemy, co myślimy na dany temat, to co chcemy z siebie wyrzucić.
 4. Bądź szczery wobec słuchaczy.
 5. Mów do nich w sposób w jaki chciałbyś by do ciebie mówiono.
 6. Przemawiaj z szacunkiem do słuchaczy.
 7. Słuchaj co mówią inni by potrafić im odpowiedzieć.
 8. Uśmiechaj się.
 9. Patrz na słuchaczy by czuli, że mówisz do nich.
 10. Zadawaj słuchaczom pytania by czuli, że ich zdanie również się liczy.
 11. Nie cytuj pustych regułek ani stron z książek.

Was this helpful?

0 / 0