Szumy w uszach

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Nasze uszy to bardzo czuły narząd, wie to każdy kto chociażby pracuje w trudnych warunkach, gdzie poziom hałasu często przekracza dopuszczalną normę określoną przez dyrektywę Unii Europejskiej. Poziom hałasu, który pod żadnym względem nie powinien zostać przekroczony to 85 decybeli. Często w wyniku tego osoby, które narażone są narażone na wysoki hałas narzekają na różne dolegliwości, w tym właśnie szum w uszach, który może być naprawdę przytłaczający i męczący.

Wiele osób określa tą dolegliwość jako brzęczenie, czy też dzwonienie wewnątrz ucha, a czasami nawet wewnątrz głowy. Śmiało można powiedzieć, że praktycznie każdy z nas doznał lub dozna jeszcze w swoim życiu takiego nieprzyjemnego odczucia, jednak problem zacznie się dopiero wtedy gdy takie nieprzyjemności będą nas spotykały częściej. Definicja szumów usznych oraz ich przyczyny.

Szumy uszne, z łaciny „tinnitus auris”, to nic innego jak negatywne doznania dźwiękowe spowodowane przede wszystkim niewielkimi defektami ucha wewnętrznego. Specjaliści szumy uszne określają jako odczuwanie różnych dźwięków jedynie przez osobę, która jest słyszy (subiektywne odczucia osoby), a dźwięki te nie pochodzą ze źródła zewnętrznego. Mówiąc inaczej, cały problem leży w osobie chorej, która w wyniku schorzeń ucha lub innych narządów słyszy właśnie tego rodzaju zaburzenia dźwiękowe. Najczęściej wymienianym miejscem powstawania tego typu zaburzeń jest ślimak, czyli element ucha wewnętrznego, jednak niejednokrotnie mówi się także o tym, że zaburzenia te mogą powstawać w dowolnym innym miejscu całego systemu słuchowego człowieka, zaczynając od zewnętrznych elementów, a kończąc na tych najodleglejszych wewnętrznych elementach jak kora słuchowa.

Można wyróżnić dwa typy szumów usznych. Pierwszy z nich to szumy uszne obwodowe. Tego rodzaju szumy są powodowane przez uszkodzenie nerwu słuchowego bądź też błędnika. Powodowane mogą być na skutek zapalenia błędnika, przebytej choroby popularnie określanej jako świnka czy też innych schorzeń wirusowych, hormonalnych czy bakteryjnych.

Do przyczyn tego rodzaju szumów usznych zalicza się także wszelakiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne narządów ucha, a przede wszystkim błony bębenkowej (np. poprzez niewłaściwe wykorzystanie patyczków higienicznych). Drugi typ to szumy uszne centralne. Tego rodzaje szumy w uszach powodowane są przede wszystkim przez zmiany w naczyniach mózgu człowieka, wszelkimi uszkodzeniami, bądź także chorobami mózgu. Często podaje się również, że przyczyną szumów w uszach centralnych jest padaczka połączona z zawrotami głowy.

Inne przyczyny dość często wymieniane w publikacjach naukowych to: – wiek osoby, czyli często związany z wiekiem niedosłuch. – przyjmowanie antybiotyków ototoksycznych. – niski poziom zdolności krzepnięcia krwi. – częste użytkowanie kwasu acetylosalicylowego, który zawarty jest między innymi w Etopirynie.

– miażdżyca oraz nadciśnienie tętnicze będąc coraz większym problemem naszego społeczeństwa.

Sposoby leczenia szumów usznych. Leczenie zależne jest od różnych czynników. Jeśli można rozpoznać przyczynę powodującą zaburzenia polegające na szumie w uszach, to stosuje się wtedy leczenie tak zwane przyczynowe. Najczęściej dzięki takiemu leczeniu osoby nie doznają więcej sytuacji słyszenia niekomfortowych dźwięków. Jeśli jednak dolegliwość jest spowodowana konkretną zmianą, jak chociażby odkładanie się wapnia w błonie bębenkowej ucha, stosuje się wtedy leczenie operacyjne, czyli po prostu usuwa się zmianę. Jeśli dolegliwość jest spowodowana uszkodzeniem ucha wewnętrznego, to stosowana jest wtedy metoda zachowawczo przyczynowa, ponieważ leczenie jest utrudnione ze względu na brak możliwości regenerowanie komórek słuchowych ucha zewnętrznego.

Jednak najczęściej stosowaną metodą leczenia pozostają leki. Leki te mają na celu miejscowo znieczulać oraz poprawiać krążenie poprzez regulację metabolizmu niedokrwionych tkanek. Stosuje się także leki przeciwdepresyjne, homeopatyczne lub także neuroleptyki.

Dość ciekawą metodą leczenie takich zaburzeń, o której warto powiedzieć, jest metoda elektrostymulacji nazywana habitutacją. Metoda ta mówiąc ogólnikowo polega na zablokowaniu połączeń nerwowych, które są odpowiedzialne za odbiór szumów usznych. Tłumacząc tą metodą leczenie, osobę o takich dolegliwością uczy się po prostu ignorować dźwięki szumów, powtarzając te dźwięki przy relaksującej muzyce lub przyjemnych dźwiękach. Nasz organizm jest zbudowany tak, że po pewnym czasie przestaje słyszeć dźwięki dochodzące z otocznia, które często się powtarzają. Dobrym przykładem jest dźwięk chodzącego zegara, po pewnym czasie przyzwyczajamy się do tego dźwięku i po prostu słyszymy go tylko i wyłącznie wtedy gdy o nim pomyślimy.

Dość skuteczną metodą, bo skuteczną praktycznie u 80 procent osób z dolegliwościami, jest terapia z wykorzystaniem lasera. Przy tym leczeniu wykorzystywany jest laser o niskiej energii, który emituje wiązkę światła, docierającą poprzez jamę bębenkową do ucha wewnętrznego pobudzając jednocześnie procesy samoregulacji, a także poprawiając krążenie krwi w tkankach, co z kolei powoduje, że mikrostruktury wywołujące nieprzyjemne dźwięki regulują się i regenerują. Ta metoda w żadne sposób nie jest inwazyjna, ponieważ wykorzystywany laser nie wydziela żadnego ciepła ani nie wpływa na tkanki w sposób negatywny. Metodę można stosować praktycznie u każdej osoby, u której zdiagnozowano ten problem. Co najważniejsze, metoda ta jest całkowicie bezbolesna, zabiegi przeprowadza się dwa razy w tygodniu i zazwyczaj miesiąc takiego leczenia zupełnie wystarczy by odczuć poprawę lub całkowicie zażegnać problemowi.

Was this helpful?

0 / 0