Przez zdecydowaną większość czasu każdy z nas oddycha zupełnie bezrefleksyjnie, nie zastanawia się nad tym, w jaki sposób dostarcza płucom życiodajnego tlenu. Prawdopodobnie gdybyśmy mieli się zastanawiać nad oddychaniem przez cały czas nie bylibyśmy zdolni do innego efektywnego działania. Chyba że zaczniemy ćwiczyć relaksacyjne techniki oddechowe dzięki którym rzeczywiście możemy lepiej się poczuć, jak również poznać w przenośni lepiej samych siebie.
Techniki oddechowe – joga
Szczególną rolę oddechu i technik oddechowych podkreślają przede wszystkim nurty filozoficzno-medytacyjne jak buddyzm i jego odmiany. Historycznie to właśnie pierwsi mnisi mistrzowie jogi zaczęli wprowadzać się w stan transu za pomocą specjalnych technik przyśpieszonego oddechu. Podstawowe techniki wywodzą się z jogi indyjskiej i taoistycznej. Do najbardziej popularnych zaliczane są te które mogą poprawić samopoczucie, zmniejszyć wrażenie znużenia, stresu oraz nerwowości w szerokim znaczeniu tego terminu. Najczęściej pojawia się określenie relaksacyjne techniki oddechowe które polecane są jako skuteczna forma odprężania się. Gdzie zatem poszukiwać informacji o tym jak oddychać, jak się uczyć by rzeczywiście nasz oddech stał się narzędziem dzięki któremu poczujemy się znacznie lepiej?
Sporo informacji o technikach znajduje się właśnie w sieci internetowej. Pod hasłem „techniki oddechowe” znajdziemy nie tylko same strony szkół powiązanych z jogą, ale również ciekawe wprowadzenia dla każdego kto chce umieć oddychać w dobry sposób, ale niekoniecznie zgłębiać tematy filozoficzne.
Techniki oddechowe – stres
Umiejętność rozładowania stresu oddechem to taka forma panowania nad swoim ciałem która przydaje się w wielu sytuacjach. Przede wszystkim pełni formę bezpiecznika, każdy ma swój prób wytrzymałości jeżeli chodzi o dopuszczalny stres stąd, kiedy niebezpiecznie zbliża się do wspomnianej granicy może zastosować technikę relaksacji właśnie za pomocą samego oddechu. Jak to się robi?
Jeżeli potrzebujemy energii i poczucia odświeżenia świetną metodą będzie oddychanie stymulujące przez mniej więcej 15 sekund. Technika polega na wdychaniu i wydychaniu powietrza w tempie trzech pełnych wdechów i wydechów na sekundę, przy zaciśniętych ustach. Po takim cyklu przez kilka chwil oddychamy normalnie i powtarzamy ćwiczenie. Dzięki niemu mobilizujemy naszą przeponę do tego by brała udział w oddychaniu, to jest przyczyną tego że czujemy się znacznie odświeżeni i dotlenieni jak po dobrze zrobionym treningu.
W przypadku, kiedy bardzo zależy nam na tym by się zrelaksować, możemy zdecydować się na technikę relaksacyjną określaną mianem 4-7-8. Najpierw wypuszcza się powietrze z płuc, po czym zamykając usta wciąga się przez nos powoli licząc do 4. Kontynuując liczenie do 7 wstrzymuje się oddech po czym na 8 wypuszcza znów powietrze. W tej technice taki cykl stanowi jeden pełny oddech, starając się zrelaksować powinniśmy wykonać w jednym ćwiczeniu nie mniej niż 4 oddechy. Sami szybko się zorientujemy iż zupełnie to wystarcza do tego by poczuć się dotlenionym i mocno zrelaksowanym. Takie techniki oddechowe są szczególnie przydatne jeżeli przyszło nam pracować czy działać w warunkach zdecydowanie podwyższonego napięcia.
Techniki oddechowe – medytacja zen
Wreszcie najbardziej znaną techniką jest medytacja zen polegająca na liczeniu oddechów. Praktykować ją najlepiej w pozycji siedzącej rozluźnionej ale z prostym kręgosłupem. Sztuka tej techniki opiera się na równomiernym spokojnym oddechu, dostosowanym rytmem od naszego ciała. Każdy cykl liczenia powinien się zamykać w 5 wdechach i wydechach, tak by nic innego nie rozpraszało naszych myśli. Jeżeli opanujemy tą technikę, zdobędziemy umiejętność wyciszenia się w każdych okolicznościach co poprawi naszą skuteczność i zdolność działania.
Jak widać techniki oddechowe pozwalają na opanowanie samego ciała przez kontrolę oddechu. Kiedy wiemy jak oddychać rzeczywiście stajemy się władcami siebie samych.
Was this helpful?
0 / 0