Termin porodu

Termin porodu

Kiedy dowiadujesz się, że zostaniesz mamą, stajesz się najszczęśliwszą kobietą świata i nie bardzo wiesz co z sobą zrobić. To niesamowite uczucie, którego tak naprawdę nie da się opisać ani też opowiedzieć. Dzielisz się nowiną z wszystkimi dookoła, a oni nie ukrywając radości pytają, który to miesiąc i na kiedy masz termin porodu? Jednak ty sama jeszcze tego nie wiesz, bo o ciąży dowiedziałaś się z testu, który nie udziela więcej informacji. Skąd więc możesz się dowiedzieć na kiedy wypada twój termin porodu?

Musisz udać się najszybciej do ginekologa, który odpowie ci na wszystkie twoje pytania:

  • potwierdzi twój stan, czy jesteś w ciąży,
  • spyta o ostatnią miesiączkę i policzy w którym jesteś tygodniu ciąży,
  • poda termin porodu,
  • sprawdzi stan zdrowia twojego oraz zarodka,
  • ustali datę wystąpienia pierwszych ruchów płodu
  • ustali wysokość dna macicy co pozwoli mu ustalić datę porodu
  • zmierzy ci ciśnienie,
  • sprawdzi twoją masę ciała, by móc na bieżąco ją kontrolować,
  • założy kartę ciąży, by móc regularnie kontrolować stan twojego zdrowia i rozwój twojego dziecka,
  • umówi się na kolejną wizytę

Termin porodu – jak obliczyć?

Nawet sam lekarz podaje datę orientacyjnie, gdyż nie jest w stanie policzyć jej dokładnie. Datę porodu możesz policzyć również sama w domu:

Z pomocą przychodzi nam reguła Naegelego, do której potrzebujemy datę pierwszego dnia ostatniej miesiączki oraz dokładny czas trwania cyklu możemy policzyć datę porodu. Tak więc posłużymy się takim wzorem:

Data ostatniej miesiączki + 7 dni – 3 miesiące + rok: różnice dni cyklu od wzorcowego liczącego 28 dni = termin porodu

Według daty zapłodnienia, którą zna ciężarna, wyliczenie daty porodu jest bardzo proste. Ciąża liczona od dnia zapłodnienia trwa 266 dni, wystarczy więc od daty zapłodnienia odjąć 7 dni, 3 miesiące i dodać rok, a wyjdzie nam dokładna data porodu.

Data zapłodnienia – 7 dni – 3 miesiące + rok = termin porodu

Termin porodu jest możliwy również za pomocą mierzonej temperatury ciała. Temperaturę ciała mierzy się rano przed wstaniem z łóżka, po co najmniej 5-6 godzinnym odpoczynku nocnym. Temperaturę mierzymy w jamie ustnej, odbycie lub w pochwie, wykluczając uprzednio choroby związane z podwyższeniem temperatury. Podstawowa temperatura ciała to 36,6ºC, jednak jeśli doszło do zapłodnienia, ciało kobiety przyjmuje temperaturę o 0,5ºC wyższą niż zwykle. Jeśli cykl miesiączkowy kobiety trwa 28 dni, skok temperatury pod wpływem progesteronu następuję 13 dnia cyklu czyli 1 dnia po owulacji.

Termin porodu od zapłodnienia

Jeśli doszło do zapłodnienia i ciąża rozwija się, temperatura ciała powyżej 37ºC, będzie się utrzymywać przez 15-16 dni. Tak więc by wyliczyć termin porodu, bierzemy pod uwagę dzień wzrostu temperatury ciała kobiety.

Z testu ciążowego nie tylko można dowiedzieć się o ciąży, można też z niego wyliczyć termin porodu. W jaki sposób? Test ukazuje prawidłowy wynik około 8-14 dnia po oczekiwanej miesiączce, taka informacja pozwala lekarzowi na dokładniejszą datę terminu porodu, wyznaczanego innymi metodami.

Termin porodu możemy poznać na podstawie pierwszych ruchów płodu odczuwanych pod koniec 5 miesiąca przez pierwiastki lub wieloródki między 4, a 5 miesiącem. Jednak nie jest to prosty sposób policzenia terminu, gdyż kobiety często mylą pierwsze ruchy płodu z ruchami jelit.

Przy pomocy lekarskiej można ustalić termin porodu po ocenieniu stanu wysokości dna macicy, która zmienia się wraz z tygodniami ciąży. Pod koniec 16 tygodnia ciąży macica obniża się 1-2 palce ponad spojeniem łonowym, pod koniec 20 tygodnia znajduje się już 3 palce poniżej pępka, koniec 24 tygodnia jest na wysokości pępka, koniec 28 tygodnia znajduje się 3 palce powyżej pępka, koniec 32 tygodnia macica jest w połowie odległości miedzy pępkiem, a dolną częścią mostka, koniec 36 tygodnia przylega do łuków żebrowych, natomiast w końcówce 40 tygodnia znajduje się już poniżej łuków żebrowych, co oznacza nadchodzący poród.

Poród należy wiec liczyć od chwili gdy dno macicy zaczęło opadać, będzie to oznaczała iż do porodu zostało ok. 3-4 tygodni (u pań spodziewających się jednego dziecka 4 tygodni, a u wieloródek około 3 tygodni). Termin porodu możemy obliczyć też przy pomocy specjalnego kalkulatora, który możemy znaleźć na wielu stronach internetowych o tematyce ciążowej.

Was this helpful?

0 / 0