Testy owulacyjne

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Niestety żyjemy w czasach, kiedy to nie bycie w ciąży jest problemem, a zajście w ciążę. Co 5 para ma problemy z poczęciem dziecka, a aż ponad 35% populacji dotyka bezpłodność. Nigdy przyczyna nie jest pewna. Duży wpływ na bezpłodność ma stres, złe i nieregularne odżywianie, nadmiar alkoholu i używek , zmęczenie oraz przebyte wcześniej choroby. Wiele par zastanawia się czy to bezpłodność, czy może trafiają w dni niepłodne, a może przyczyna jest jeszcze inna? W określeniu momentu płodności oraz stwierdzeniu czy kobieta jest w ciąży, pomogą testy owulacyjne i testy ciążowe.

W jakim celu stosujemy testy owulacyjne?
Głównym celem testów owulacyjnych jest wykrycie owulacji, zaplanowanie ciąży oraz ustalenie płci dziecka. Wszystko możemy ustalić samodzielnie w domu, zwiększając tym szanse na zajście w ciążę z 15% na 40%.

Testy owulacyjne – jak stosować?

Dzięki testom owulacyjnym możemy wykryć o wiele wcześniej pik LH, który występuje do 36 godzin przed owulacją. Pozwala nam w ten sposób na wykrycie owulacji jeszcze długo przed jej wystąpieniem. Dzięki temu nasze szanse na zajście w ciążę zwiększają się maksymalnie. Pozytywny test owulacyjny ukazuje owulację, która wystąpi od 24-36 godzin po ukazaniu się piku LH. Komórka jajowa gotowa do zapłodnienia jest tylko raz w każdym cyklu przez 24 godziny. Płodność kobiety trwa więc około 24 godzin od pozytywnego testu owulacyjnego, więc ten okres jest największą szansą dla par na zapłodnienie.

Testy owulacyjne – wyniki

TEST NEGATYWNY – oznacza brak piku LH, na teście nie pojawiła się kreska testowa lub pojawiła się jaśniejsza od kreski kontrolnej. Oznacza to iż pik LH jest jeszcze za słaby i test należy powtórzyć po 12 godzinach.

TEST POZYTYWNY

– oznacza obecność piku LH, na teście pojawiają się kreska testowa i kreska kontrolna w tym samym kolorze lub zdarza się, że kreska testowa jest ciemniejsza. Gdy kreska testowa jest jaśniejsza od kontrolnej test nie jest pozytywny (wyjątkiem jest bardzo delikatna różnica). Nie należy wykonywać ponownych testów gdyż wykażą taki sam wynik. Gdy wynik jest pozytywny owulacja wystąpi w ciągu 24-36 godzin więc po 12 godzinach można rozpocząć starania, natomiast po 18 godzinach powinien się pojawić śluz płodny.
TEST BŁĘDNY – nie pojawia się żadna z kresek (ani kontrolna ani testowa).

Testy owulacyjne – skuteczność

Zawsze wyniki testów pokrywają się w 99% z wynikami badania USG. Starania się o dziecko najlepiej rozpocząć po 12 godzinach od ukazania się pozytywnego testu, owulacja bowiem występuje w ciągu 24-48 godzin pojawienia się pozytywnych wyników (od piku LH). By zwiększyć swoje szanse zajścia w ciążę, zalecane są ok. 4 dni wstrzemięźliwości seksualnej przed staraniami wg. testów owulacyjnych. Również sygnałem przed pozytywnym testem owulacyjnym jest przy regularnym mierzeniu temperatury, pojawienie się 1-2 dni przed skoku temperatury. Zazwyczaj kobiety o regularnym cyklu potrafią wykryć wzrost LH już w ciągu 5 dni od dnia rozpoczęcia testowania.

Jeśli pragniemy zaplanować płeć dziecka lub staramy się o dziecko już bardzo długi okres czasu, zaleca się testowanie nawet 2 razy dziennie: – najlepiej by pierwsze testowanie nastąpiło rano w godzinach pomiędzy 7-10

– kolejne natomiast w godzinach wieczornych, między 17-22

Ważne jest by godziny testowania były stałe.
W większości zdarzają się kobiety o nieregularnym cyklu i nie wykrywalnym LH w ciągu 5 dni, warto by zaczęły testowanie wcześniej. Jeśli nie zostanie stwierdzona owulacja w 2 cyklach mimo potwierdzenia testami, zamiast niej pojawią się objawy tj. skoki temperatury, zmiana śluzu czy bóle jajników itp., by diagnostyka była jednak jasna, najlepiej skontaktować się z lekarzem.

Wiele czynników wpływa na zapłodnienie i zagnieżdżenie w procesie owulacji. Zdarza się, że pary starają się regularnie o potomstwo przez wiele miesięcy, mimo iż są w pełni zdrowi. Konsultację z lekarzem zaleca się po ok. 7 miesiącach regularnych starań nie przynoszących skutków, lekarz przeprowadzi badania na obojgu partnerów w celu ustalenia przyczyny. Po dokładnych badaniach postaw diagnozę co jest przyczyną i który z partnerów potrzebuje szczegółowej pomocy specjalistycznej.

Testy owulacyjne należy przechowywać w temperaturze pokojowej do 30 stopni Celsjusza. Posiadają również długi termin ważności.

Co powinnam wiedzieć o testach owulacyjnych?
Należy rozpocząć od dokładnego zapoznania się z instrukcją obsługi test owulacyjnego, od zasad jego działania i możliwości jakie nam daje. Czułość testów owulacyjnych to 30 mIU/MI. Powinniśmy mieć pojemnik do oddawania moczu oraz zegarek potrzebne nam do każdego testowania. Ważne jest ustalenie długości cyklu, którym jest liczba dni od pierwszego dnia miesiączkowania do dnia przed rozpoczęciem kolejnej miesiączki. Należy skonsultować się z lekarzem w przypadku gdy dni cyklu są krótsze niż 21 dni lub dłuższe niż 40 dni. Nie znając natomiast swojego długości trwania cyklu , możesz rozpocząć od 11 dnia cyklu. Test owulacyjny wykonujemy raz dziennie do dnia pojawienia się piku LH. Test należy wykonywać o jednakowej porze każdego dnia.

Was this helpful?

0 / 0