Tętniak aorty brzusznej

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Tętniak aorty to mówiąc najprościej jej poszerzenie, sięgające zwykle ponad pięćdziesięciu procent odchylenia od normalnej wartości jej średnicy. Najczęściej powstają one na skutek miażdżycy, nadciśnienia tętniczego (które w obecnych czasach jest naprawdę poważnym problemem społeczeństwa), różnego rodzaju urazów, mogą występować również na skutek gwałtownego i dużego wysiłku, a także jako poważne powikłania różnego rodzaju zapaleń. Powstawanie tętniaków jest głównie spowodowane uszkodzeniami tkanki łącznej ścian zewnętrznych aorty. Aorty są zbudowane z bardzo delikatnych tkanek, więc występuje bardzo duże prawdopodobieństwo ich pękania, niestety jest to bardzo poważne schorzenie, zagrażające życiu człowieka. Pęknięcie aorty niestety kończy się śmiercią jeśli na czas lekarze nie podejmą odpowiednich działań. Tętniaki dzieli się ze względu na typy (prawdziwy i rozwarstwiający(, kształt (workowaty i wrzecionowy), lokalizację (tętniak aorty brzusznej, piersiowej i piersiowo-brzuszne tętniaki).

W tym artykule przyjrzymy się bliżej najczęściej występującemu tętniakowi, czyli tętniakowi aorty brzusznej. Tętniak aorty brzusznej to nic innego jak jej poszerzenie o więcej niż pięćdziesiąt procent, o czym pisaliśmy już wcześniej na samym początku artykułu. Zdrowa i niezmieniona chorobowo aorta brzuszna cechuje się normalną średnicą sięgającą zakresu od piętnastu do dwudziestu milimetrów. O zmianach chorobowych, czyli tętniaku możemy mówić, kiedy średnica aorty brzusznej człowieka zaczyna przekraczać około trzydziestu milimetrów. Standardowo w takich tętniakach lekarz może rozpoznać tak zwaną skrzeplinę przyścienną, czyli nagromadzenie skrzepniętej krwi w wyniku uszkodzenia tkanek, jednak nie powinno to stanowić dodatkowych powodów do obaw. Najczęściej tego rodzaju tętniaki są bezobjawowe (występują również tętniaki objawowe, a także pęknięte), są rozpoznawane bezpośrednio przez samego człowieka, który posiada taką dolegliwość podczas przypadkowego obmacywania okolic brzucha, a także w trakcie rutynowych badań ultrasonograficznych, rentgenowskich lub tomograficznych.

Tętniaki aorty brzusznej to schorzenia, które mogą wystąpić praktycznie w każdym miejscu tejże aorty, jednak z obserwacji wynika, że do najczęstszych miejsc występowania tego schorzenia dochodzi w okolicach odcinka podnerkowego aorty. Na występowanie tego typu tętniaka aorty brzusznej są najbardziej narażeni mężczyźni, którzy wykonują spory wysiłek fizyczny, są uzależnienie od palenia tytoniu, a także ze względów na uwarunkowania genetyczne występujące w rodzinie. Nasilenie występowania tego schorzenia obserwuje się u osób powyżej sześćdziesiątego piątego roku życia, więc osoby starsze są bardziej narażone na występowania tętniaka aorty brzusznej, ze względu na coraz to słabszy organizm.

Objawy występujące przy tętniaku aorty brzusznej

Trzeba koniecznie powtórzyć, to co napisaliśmy wcześniej, a więc to, że najczęściej występującym tętniakiem aorty brzusznej jest tętniak tak zwany bezobjawowy, więc człowiek, który ma to schorzenie może nawet nie być o tym świadomy, jest to o tyle groźne, że w przypadku nieodpowiednio wcześnie wykrytego tętniaka może dochodzić do poważnego zagrożenia życia. Nie mniej jednak do objawów tętniaka aorty brzusznej zalicza się przede wszystkim dość silne bóle w okolicach pleców, kręgosłupa, a przede wszystkim brzucha. Dość nietypowym, rzadkim objawem jest potocznie nazywany objaw niebieskiego palucha. Polega to na tym, że z tętniaka aorty brzusznej odrywają się odrobiny skrzepliny powodując jednocześnie zatory i dość poważne zasinienie palców u stóp. Bardzo częstym, pierwszym objawem występującego tętniaka aorty brzusznej jest chwilowy silny ból w okolicach brzucha, powoduje go pęknięcie ściany tętniaka, a późniejszym krawiweniem do przestrzeni zaotrzewnej, a także jamy brzusznej. Nie powinniśmy lekceważyć tak silnego bólu.

Leczenie tętniaka aorty brzusznej

Tak zwane leczenie zachowawcze jest stosowane wtedy, gdy średnica tętniaka aorty brzusznej nie przekracza więcej niż pięćdziesiąt pięć milimetrów, nie daje żadnych objawów, a także nie powiększa się dalej. U każdej osoby, u której zostanie zdiagnozowany tętniak aorty brzusznej stosuje się ścisłą kontrolę, a także odpowiednie leczenie najczęstszej przyczyny czyli nadciśnienia tętniczego. Osoba u której stwierdzi się tętniaka aorty brzusznej powinna jak najszybciej przestać palić, zacząć wykonywać umiarkowane ćwiczenia (ćwiczenia marszowe), a także zacząć stosować dietę przeciwmiażdżycową. W przypadku poważniejszych schorzeń silnie zaleca się wykonania leczenia operacyjnego. Wskazanie takie otrzymuje osoba, u której stwierdzono tętniaka aorty brzusznej, który jest powiększony w znacznym stopniu, czyli przekracza pięćdziesiąt pięć milimetrów średnicy. Do tego typu leczenia może dojść także w przypadku tętniaków, które w dość szybkim tempie się rozwijają to znaczy ich średnica powiększa się w zbyt szybkim tempie nie pozwalając na innego rodzaju leczenie zachowawcze. Leczenie chirurgiczne tętniaka jest przez wielu chirurgów uważana jako jedno z poważniejszych. Polega ono na otworzeniu jamy brzusznej człowieka cierpiącego na tętniaka, usunięciu miejsca zmienionego chorobowo, a następnie wszczepieniu odpowiedniego, sztucznego implantu, który zastąpi zniszczoną część aorty brzusznej.

Was this helpful?

0 / 0