Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK
Uczulenie na komary, czy jest coś takiego? Niestety tak i choć brzmi obco, a wręcz dziwacznie, zdarza się i nie wygląda zbyt ciekawie. Jakie są reakcje na ukąszenia komarów? Z pewnością każdy z nas doskonale wie, że pozostawiają po sobie czerwony obrzęk i swędzące miejsce na skórze, które jak na złość utrzymuje się nawet do kilku dni.
Jak zapobiegać ukąszeniom komarów?
Choć na naszym rynku jest dostępnych wiele środków zapobiegających ukąszeniom komarów, nie wiele z nich jest naprawdę skuteczne. Możemy sięgnąć po wszelkiego rodzaju spraye, kremy jednak czy zapobiegną one atakom komarów? Kto z nas nie zna sytuacji, kiedy siedzimy z przyjaciółmi na ognisku, ubrani po uszy, spoceni i źli, bo mimo to wciąż achamy ręką odpędzając komary. Nic przyjemnego. Ponoć sprawdza się w okresie letnim regularne spożywanie wapna musującego, lub zażywanie każdego dnia witaminy B6, gdyż to właśnie ich zapach odstrasza komary. Jeśli spodziewamy się sporej inwazji komarów warto codziennie przyjmować (np. w okresie letnim lub podczas urlopu)leku o nazwie antyhistaminowego, który sprawi, że miejsce po ukąszeniu nie dojdzie do dużej reakcji alergicznej. Zawsze występujące objawy u alergików znacznie się zmniejszą. Zaleca się również używanie olejku lawendowego bądź lawendy w postaci suszonej, olejku cytrynowego, którymi należy skropić odzież i pościel oraz inne miejsca chroniące nas przed komarami.
Gdy komar ukąsi
Choć tak mało o tym się mówi i nikt z nas zbytnio nie przejmuje się komarami ich ukąszenia mogą być dla nas faktycznie szkodliwe. Atakują nas głównie samice, które potrzebują naszej ludzkiej krwi do rozwoju jaj. Podczas ukąszenia komar wypuszcza pod naszą skórę swoją ślinę i to ona zazwyczaj uczula.
Pięć stadiów ukąszenia komara 1. Ukąszenie bezobjawowe(zazwyczaj zdarza się u małych dzieci i nie posiada żadnych objawów). 2. Alergia opóźniona(swędząca grudka na skórze w miejscu ukąszenia, to najczęstsza alergia). 3. Alergia opóźniona oraz odczyn natychmiastowy. 4. Alergia z odczynem natychmiastowym z ustępującym objawem alergii opóźnionej.
5. Cofanie nadwrażliwości natychmiastowej, bezobjawowa tolerancja.
Jak leczyć ukąszenia? Kiedy ukąsił cię komar umyj skórę wodą z sodą lub ewentualnie woda utlenioną bądź spirytusem salicylowym. Miejsce ukąszenia możesz posmarować sokiem z cytryny, olejkiem z drzewa herbacianego lub olejkiem lawendowym, co złagodzi ukąszenie i swędzenie. Co jeszcze orzesz zrobić by ulżyć sobie w ugryzionym miejscu które tak potwornie swędzi? – okład w miejscu ukąszenia z octu, – okład z plasterka cebuli, – okład z plasterka ziemniaka, – przykładanie rozgniecionego na miazgę liścia pietruszki,
– połknięcie wapna w dowolnej postaci.
Kiedy zgłosić się do lekarza? Gdy obrzęk po ugryzieniu robi się duży, czerwony i ciepły, a towarzyszą mu poniższe objawy zgłoś się, a ty bardziej dziecko do lekarza.: – gorączka, – nudności,
– ból głowy.
Was this helpful?
0 / 0