Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK
Kleszcze to pajęczaki osiągające 2-4 mm długości. Pasożyty te żerują głównie na kręgowcach, w tym na człowieku, żywiąc się ich krwią. Ich aktywność nasila się w wysokiej temperaturze, dlatego atakują najczęściej wiosną i latem.
Gdzie występują kleszcze? – cała Europa Środkowa, – w Polsce głównie na obszarach północno-wschodnich, południowych i południowo-wschodnich.
Kleszcze znalazły dogodne warunki bytowania w lasach (głównie liściastych wśród paproci i jeżyn), na łąkach, a ostatnio także w ogrodach, na działkach, a nawet w parkach miejskich. Poruszają się po ziemi, w wysokiej trawie, zaroślach lub w poszyciu lasu. Aby lepiej dotrzeć do swej ofiary wdrapują się na trawy i zarośla, skąd skaczą na ofiarę.
Mechanizm ukąszenia przez kleszcza • Posiadają tzw. narząd Hallera, który pozwala im wyczuć z dużej odległości temperaturę i zapach zbliżającej się ofiary. • Poszukują miejsca pokrytego cienką skórą, wilgotnego oraz dobrze ukrwionego. • W czasie ataku znieczulają skórę, przez co nie czuje, że jest ugryziona. • Kłują ludzi: w dół podkolanowy, w pachwiny, w kark oraz u nasady włosów. • Przez jakiś czas ssą krew. • Po nasyceniu, odczepiają się.
• Pozostawiają w ranie ślinę, w której znajdować się mogą bakterie wywołujące boreliozę lub wirusy powodujące KZM, czyli kleszczowe zapalenie mózgu.
Borelioza – jest to groźna i niebezpieczna dla człowieka choroba. Nie ma przeciwko niej szczepionki. Po przejściu tej choroby nie nabywa się też odporności. Ważne jest szybkie rozpoznanie i rozpoczęcie leczenia antybiotykami. Pierwszym objawem występującym 3-30 dni po ugryzieniu jest czerwona plamka na skórze, która powiększa swój obwód (rumień). Towarzyszą temu symptomy przypominające grypę. Faza ta jest łatwa do zdiagnozowania. Gorzej jest z fazą przewlekłą. Najdokładniejszym badaniem jest wtedy PCR poszukujące DNA bakterii we krwi, moczu, płynie stawowym lub mózgowo-rdzeniowym.
KZM (kleszczowe zapalenie mózgu) – to choroba, na którą nie ma lekarstwa. Można jej zapobiegać szczepiąc się: ○ W trybie normalnym: po pierwszej dawce podaje się drugą w odstępie 1-3 miesięcy, a trzecią w 9-12 miesięcy po drugiej.
○ W przyśpieszonym: po pierwszej dawce podaje się drugą w odstępie 14 dni, trzecią 9-12 miesięcy.
Zapobieganie chorobom po ukąszeniu przez kleszcze: – Po powrocie z pleneru należy dokładnie obejrzeć swoje ciało. – Jeśli znajdziemy kleszcza należy go jak najszybciej usunąć. Powinien to zrobić specjalista, najlepiej chirurg. Nieprawidłowe wyjęcie może sprawić, że kleszcz przed śmiercią zwymiotuje zakażoną treścią do rany, co spowoduje zakażenie. Możemy też usunąć go sami, najlepiej łapiąc pęsetą jak najbliżej skóry i zdecydowanym ruchem wyciągnąć. Nie należy go wykręcać. W aptece dostępne są specjalne pompki wysysające. – Miejsce po wkłutym kleszczu trzeba zdezynfekować, np. spirytusem salicylowym lub wodą utlenioną. – Nie wolno smarować go tłuszczem ani śliną.
– Szczepienie przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu. Szczególnie powinny się mu poddać osoby, które mają częsty kontakt z przyrodą, osoby starsze i dzieci.
Profilaktyka: – Unikanie miejsc, gdzie żyją kleszcze. – Noszenie na spacery długich spodni i bluzek z rękawami. – Po przyjściu do domu – warto wziąć prysznic. – Dokładne oględziny ciała po leśnych spacerach. – Na ubranie można skierować gorący strumień suszarki. Spowoduje to pozbycie się intruzów.
– Stosowanie ogólnie dostępnych środków odstraszających owady: odsłonięte miejsca na ciele spryskuj specjalnymi preparatami, tzw. repelentami, które odstraszają nie tylko osy i pszczoły, ale również kleszcze (Autan, Expel).
Was this helpful?
0 / 0