Umowa o pracę

Znaleźć pracę jest coraz trudniej. Rośnie zapotrzebowanie na ludzi wykształconych, znających języki, młodych. Jednocześnie nie zawsze się ich przyjmuje z powodu braku doświadczenia. Dlatego jeśli tylko komuś uda się znaleźć sobie zatrudnienie, rzadko myśli on o umowie. Tak nie wolno! Umowa o pracę powinna być priorytetem. Powinniśmy o nią z szefem walczyć, a przed podpisaniem dokładnie przeczytać. Dlaczego?

Przede wszystkim umowa o pracę gwarantuje nam bycie prawnie osobą zatrudnioną. Mając ten papierek możemy korzystać ze wszystkich udogodnień jakie oferuje nam pracodawca. Ponadto mamy gwarancję, że nie może on łamać prawa – w każdej chwili umowa o pracę może stać się dowodem na sali sądowej, jeśli czujemy, że jakieś jej punkty zostają naginane.

Dlatego pamiętajmy, by przed podpisaniem dokładnie umowę przeczytać, nawet jeśli pracodawca twierdzi, że jest tam tylko to co powiedział – to nie jest kwestia zaufania, a kwestia możliwości ewentualnego dochodzenia swoich praw. Pamiętajmy też o tym, że nie mając umowy pracujemy na czarno, więc nielegalnie. O takich pracowników często się nie dba, więc nie warto ryzykować.

Umowa o pracę powinna zostać spisana na samym początku i wyraźnie określać czy jest na czas określony czy na czas nieokreślony. Od tego zależy jak długo będziemy pracować. Mając umowę na czas określony, po upływie pewnego okresu powinniśmy ponownie podpisać umowę o pracę. Czasem pracodawcy się tłumaczą, że nie mają na to czasu, a przecież umowa słowna też jest wiążąca – może to i prawda, ale z drugiej strony na ogół rozmawiasz z pracodawcą w cztery oczy – czy będziesz więc mieć jakieś dowody na to, o czym mówiliście?

Zawsze dbaj o to, by umowa została podpisana – to kwestia twojego dobra. Bez umowy nie możesz walczyć o swoje. Szczęście masz jeśli trafiłeś do uczciwej firmy – takich jest niestety coraz mniej, coraz więcej pracodawców próbuje wykorzystywać ludzi – nie wypłaca pieniędzy w terminie, nie płaci odpowiednich składek. Dlatego nie ryzykuj, że ciebie też to (lub coś gorszego – na przykład zwolnienie bez powodu) spotka.

Umowa o pracę, niezależnie od tego czy terminowa, czy bezterminowa, jest najważniejszym dokumentem w twej karierze. Nie wolno ignorować więc jej spisywania ani podpisywać bez czytania – w ten sposób możesz tylko i wyłącznie sobie zaszkodzić.

Was this helpful?

0 / 0