Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK
Okres ciąży nie zawsze jest łatwy i przyjemny. Jedne kobiety przechodzą go bezproblemowo, inne zaś muszą się z sobą obchodzić jak z jakiem. W tym okresie w naszym organizmie zachodzi tak wiele zmian, że nie wiemy w pewnym momencie co jest właściwe, a co oznaką niepokoju.
Wszyscy wkoło mówią nam różne głupstwa, a i my same wymyślamy sobie niepotrzebne rzeczy i z każdą zmianą organizmu pędzimy do lekarza lub męczymy go telefonami. To normalne, ciąża to dla nas coś niezwykłego oraz okres strachu i niepokoju o maleństwo. Martwimy się by nic dziecku nie zaszkodziło, by rozwijało się prawidłowo, a nic co robimy nie miało na niego negatywnego oddziaływania.
Niekoniecznie musi to być pierwsza ciąża, o każdą martwimy się i dbamy jednakowo. A tak naprawdę cały ten nasz stres i niepokój dziecku szkodzi najbardziej. Każda z nas widząc małą plamkę na bieliźnie w ciąży, wpada w panikę, to naturalna reakcja, obawa przed powikłaniami. Upławy w ciąży nie muszą być groźne, jednak warto wziąć je pod uwagę i potraktować jak sygnał alarmowy.
Upławy w ciąży – przyczyny
Największym utrapieniem kobiet w ciąży są upławy, które pojawiają się z dnia na dzień i sprawiają, że zaczynamy niepokoić się o dziecko. Niestety niektóre faktycznie mogą być sygnałem, niebezpieczeństwa grożącego dziecku. Na jakie wiec upławy zwracać uwagę, a jakie nie powinny spędzać nam snu z powiek?
W pierwszym trymestrze ciąży przyczyną plamienia lub krwawienia mogą być:
• Podczas zagnieżdżania się jaja płodowego w macicy w około 1-2 tygodnie po owulacji, mogą pojawić się plamienia, mało obfite i nie zagrażające ciąży. • Niewielkie plamienia mogą się pojawić w dniach w których powinnaś miesiączkować. Są powodem zmian hormonalnych, trwają około 3 dni i nie są groźne dla ciąży. • Częstą przyczyną plamienia w ciąży są schorzenia szyjki macicy, np. polip lub nadżerka. Upławy występują szczególnie po badaniu ginekologicznym lub stosunku seksualnym. • Ważną przyczyną upławów w ciąży jest niedobór hormonów decydujących o utrzymaniu ciąży. Plamienia nie są duże, jednak mogą występować ze skurczami.
• Samoistne poronienie jest przyczyną obfitego plamienia oraz krwawienia którym towarzyszą bóle podbrzusza oraz bóle krzyżowe.
W drugim trymestrze objawami występowania upławów może być: • Przemęczenie lub zbyt duży wysiłek fizyczny może spowodować lekkie plamienia, jednak jeśli przesadzimy, może dojść do poważnego krwotoku niebezpiecznego, dla dziecka. • Przedwczesne skurcze macicy, które można zatrzymać lekami. Obowiązkowy jest pobyt w szpitalu pod okiem lekarza prowadzącego. • W trzecim trymestrze ciąży zaś w postaci upławów występują krwawienia oznaczające: • Przedwczesne odklejenie łożyska spowoduje duże krwawienie, którego skutkiem będzie pobyt w szpitalu. Brzuch stanie się twardy i będzie bolał. • W przypadku łożyska przodującego występuje krwawienie nasilające się, a wraz z nim pogarsza się samopoczucie. • Kilka dni przed porodem, odejdzie czop śluzowy, któremu może towarzyszyć krwawienie, jednak jest to naturalne i niegroźne. • Rzadkim i trudnym powodem krwawienia jest pękniecie macicy, plamienie w postaci krwotoku jest bardzo niebezpieczne i wymaga jak najszybszego wezwania karetki.
• Niegroźnymi upławami są bezbarwne lub lekko mleczne plamienia w ciąży, jeśli jednak przybierają kolor żółtawy, zielony, brunatny lub krwisty, należy zbadać przyczynę ich występowania.
Pamiętajcie jednak drogie panie by nie panikować i zawsze myśleć pozytywnie. Obserwujcie swój organizm i zachodzące w nim zmiany, a gdy tylko pojawi się coś niepokojącego, zgłoś się do lekarza prowadzącego.
Upławy w ciąży – leczenie
Upławy mimo iż często mijają samoistnie nie należy ich lekceważyć, a skonsultować z lekarzem ginekologiem. W celu leczenia zazwyczaj lekarz przepisuje różnego rodzaju środki farmaceutyczne np. płyn dopochwowy, czopki, płyny do higieny intymnej bądź kremy dopochwowe. Preparat jest zależny od wysokości stanu zapalenia odraz rodzaju infekcji. Nie wolno samemu podejmować leczenia, gdyż zastosowanie błędnego środka może mieć odwrotne skutki.
Was this helpful?
0 / 0