Usuwanie kleszcza

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Kleszcze to pajęczaki, które należą do roztoczy, wyróżnia się wiele rodzajów kleszczy, zarówno twarde, które posiadają twardy pancerz jak i miękkie, nie posiadające takiego pancerza. Zaliczane są do grupy pasożytów zewnętrznych, które pasożytują głównie na stworzeniach należących do grupy kręgowców. Kleszcz, który nie wyssał krwi, może osiągać wielkość od milimetra nawet do kilku milimetrów, a kiedy zacznie ssać krew ze swojej ofiary może zwiększyć swoją objętość nawet kilkukrotnie. Kleszcze to ogromne zagrożenie zarówno dla człowieka jak i innych zwierząt. Jest znanych około ośmiuset gatunków kleszczy, gdzie około sto gatunków przenosi pierwotniaki, bakterie czy wirusy, które powodują różne choroby, między innymi boreliozę, zapalenie mózgu, tularemię czy gorączkę Q. Część gatunków kleszczy jest równie niebezpieczna dla ludzi jak i zwierząt, ponieważ mogą powodować takie same choroby u ludzi jak i zwierząt.

Jak chronić się przed kleszczami?

Nie od dziś wiadomo, że najwięcej kleszczy można spotkać w lesie w okresie letnim. Dlatego też wybierając się na spacer, czy to do lasu, czy nawet przez bujnie porośnięte łąki powinniśmy zadbać o nasz ubiór, aby odpowiednio nas zabezpieczał przed kleszczami, które nie pogardzą możliwością wpicia się w naszą skórę. Długie nogawki, długie rękawy, dobrze kryjące buty – to podstawowe elementy ubioru jeśli wybieramy się na spacer do lasu. Poruszając się po lesie powinniśmy unikać wysokich krzewów i trawy, wskazane jest poruszanie się często uczęszczanymi ścieżkami. Warto też skorzystać ze specjalnych środków, które odstraszają kleszcze, jak preparat o nazwie Muszka.

Jak usuwać kleszcze?

Po powrocie ze spaceru powinniśmy natychmiast, bez zbędnego zwlekania przejrzeć nasze ciało w celu sprawdzenia, czy nie zostaliśmy ukąszeni przez kleszcza i czy nie pozostał na swoim miejscu. Już przy ukąszeniu, kleszcze przenoszący choroby może wyrządzić wiele „szkód” w naszym organizmie zarażając nas tym co przenosił. Usuwanie kleszczy najefektywniej wykonuje się za pomocą pęsety. W przypadku korzystania z pęsety, należy pamiętać o kilku podstawowych warunkach. Kleszcza powinniśmy złapać pęsetą jak najbliżej skóry, w miejscu gdzie doszło do ukąszenia, pozwoli to nam na uniknięcie jego zgniecenia. Kolejny krok, to delikatne, acz zdecydowane pociągnięcie pęsetą w górę. Pod żadnym pozorem nie należy „wykręcać” kleszcza w żadną ze stron, teorie mówiące o tym, że kleszcz łatwiej wychodzi przy obrocie w prawo lub w lewo są mylne i jeszcze bardziej niebezpieczne.

W aptekach można znaleźć różne, jednorazowe narzędzia, które zostały specjalnie stworzone do usuwania kleszczy, jednak należy poradzić się farmaceuty, ponieważ nie wszystkie są tak samo skuteczne, a nieumiejętne korzystanie z takich przedmiotów może przysporzyć nam tylko więcej problemów niż pożytku.

Bardzo popularną, domową metodą na usuwanie kleszczy jest wykorzystanie strzykawki po uprzednim, lekkim zmodyfikowaniu jej konstrukcji. Mianowicie, usuwa się nożem „zaślepioną końcówkę” strzykawki i przekłada odwrotnie tłok. Kolejnym krokiem jest przyłożenie strzykawki w ten sposób, by kleszcz znalazł się w szczelnej komorze strzykawki. Płynne pociągnięcie za tłok, powinno spowodować, że kleszcz zostanie wyrwany, praktycznie bez żadnego bólu. W przypadku gdy aparat gębowy kleszcza pozostanie nadal w miejscu ugryzienia będzie to znaczyło, że kleszcz zaczął już żerowanie i na pewno przekazał czynniki infekcyjne jeśli przenosił jakieś choroby.

Jeśli zauważymy, że kleszcz siedzi już bardzo głęboko i dojdziemy do wniosku, że nie uda nam się go samodzielnie wyciągnąć, najlepiej jest zgłosić się do najbliższego pogotowia ratunkowego, gdzie dyżur będzie miał lekarz chirurg, który sprawnie usunie z naszego ciała głęboko wpojonego kleszcza.

Pod żadnym pozorem nie powinniśmy kleszcza zgniatać, przypalać, smarować benzyną czy środkami dezynfekującymi ponieważ zwiększa to jedynie prawdopodobieństwo, że kleszcz zwróci to co posiada w sobie, zwiększając jednocześnie możliwość infekcji wirusami, drobnoustrojami czy bakteriami, które przenosi. Gdy już uda nam się usunąć kleszcza, dopiero wtedy powinniśmy zdezynfekować miejsce ugryzienia, najlepiej wodą utlenioną bądź spirytusem salicylowym. Rana powinna być dokładnie obserwowana przez dłuższy czas, a w przypadku obrzęku lub zaczerwienienia, osoba ukąszona przez kleszcza powinna udać się do lekarza pierwszego kontaktu.

U zwierząt usuwanie kleszczy nie różni się praktycznie od usuwania kleszczy u człowieka. Najczęściej kleszcze wgryzają się w kark, szyję, a także wszędzie, gdzie występuje cienka skóra (za uszami, pod pachami, pod ogonem). W razie jakichkolwiek komplikacji właściciel zwierzęcia powinien skontaktować się z weterynarzem. Istnieje wiele metod zapobiegania ukąszeniom kleszczy u zwierząt. Można stosować między innymi specjalne obroże przeciwkleszczowe, które chronią zwierzę nie tylko przed tymi pajęczakami, ale także przed szeregiem innych pasożytów, takich jak chociażby pchły. Najczęściej u weterynarza możemy kupić także specjalne preparaty w kroplach, które należy zakraplać na długości karku oraz całego tułowia.

Was this helpful?

0 / 0