Usuwanie rozstępów

Czym właściwie są rozstępy?

Rozstępy pojawiają się na skórze w postaci równolegle przebiegających pasm, pomarszczonej skóry. Ich pojawienie się nie wywołuje żadnych objawów, gdyż jest to zmiana skórna, spowodowana jej przemianą np. w postaci zmiany masy ciała. Z medycznego punktu widzenia, rozstępy pojawiają się w chwili upośledzenia komórek, odpowiedzialnych za produkcję białek, takich jak kolagen i elastyna.

Te dwa białka, niby mało istotne, a jednak bardzo ważne dla naszej skóry, gdyż odpowiedzialne za jej elastyczność, jędrność, sprężystość oraz odpowiednie ich napięcie. Zazwyczaj pojawiają się u kobiet w ciąży (w okolicy brzucha, ud i piersi), co w tym przypadku objawia się odczuciem świądu i pieczenia. Objawy są spowodowane szybką zmianą masy ciała i jej rozciągliwości. Rozstępy mają postać widocznych pasm, początkowo obrzękniętych, w kolorze czerwieni. Następnym ich stadium jest postać biała, mniej widoczna, następnie rozstępy stają całkowicie bezbarwne lecz odczuwalne poprzez dotyk.

Usuwanie rozstępów

Rozstępy występują w dwóch fazach, pierwszej – zapalnej, gdy pojawiają się w równoległych liniach, o kolorze czerwonym lub czerwono niebieskim. W takim stadium ich zaawansowania, są największe szanse na ich wyleczenie. W drugiej fazie zwanej zanikową, następuje ich regeneracja, a czerwone pasma ulegają rozjaśnieniu i zmniejszeniu. Przywrócenie skóry do dawnego jej stanu jest już nie możliwe. Jedynym rozwiązaniem jest ich leczenie, które w pewnym stopniu może poprawić stan skóry. Rozstępy pojawiają się zawsze po obu stronach ciała z wyjątkiem twarzy, dłoni i stóp. U Kobiet rozstępy występują dwa razy częściej niż u mężczyzn.

Rozstępy najczęściej pojawiają się:

 • U ludzi z nadwagą, którzy w krótkim czasie zmienili znacznie masę ciała,
 • U nastolatek w okresie dojrzewania,
 • U kobiet w okresie ciąży, a także po urodzeniu, kiedy masa ciała znacznie się zmienia,
 • U kobiet w okresie menopauzy,
 • U osób trenujących kulturystykę lub ćwiczących na siłowni,
 • U osób stosujących diety niskokaloryczne, o predyspozycjach genetycznych bądź przyjmujących leki steroidowe.

Usuwanie rozstępów – metody

Najlepszym sposobem na rozstępy jest ich zapobieganie lub leczenie w pierwszej ich fazie. Kiedy rozstępy przyjmują już drugą fazę, najlepszym sposobem leczenia jest usuwanie ich za pomocą :

 1. Usuwanie rozstępów laseremFraxel Laser. Ta metoda usuwania rozstępów laserem to najlepszy na rynku sposób regeneracji i odmładzania stanu skóry, za pomocą wypełniania skóry mikroskopijnymi laserowymi „igiełkami”. Impulsy laserowe, zachowując odpowiednią odległość wnikają bezpośrednio w skórę, nie powodując podrażnień w postaci oparzeń, a odpowiednio pobudzając ją do odnowienia.
 2. Lasery barwnikowe i miedziowe, przy ich użyciu naskórek zostaje poddany złuszczeniu. Cały proces odbywa się poprzez podgrzewanie i odpreparowanie.
 3. By usunąć rozstępy można zastosować również kurację kosmetyczną, które nie zawsze usuną ich całkowicie. Kremowe kuracje spowodują zblaknięcie i zmniejszenie rozstępów oraz lepszy stan skóry. Polecane kremy to:
   • Revitol Stretch Mark,
   • Striagen-DS,
   • Vichy Action Integrale Vergetures,
   • Mustela – krem na rozstępy i blizny,
   • I wiele innych dostępnych w aptekach i drogeriach kosmetycznych.
 4. Mezoterapia to zabieg za pomocą wstrzykiwania specjalnych tkanek. Ten rodzaj zabiegu można łączyć z peelingiem na kwasie glikolowym.
 5. Bezbolesny zabieg laserowy Pixel to ponoć jeden z najlepszych zabiegów laserowych walczących ze starzeniem się skóry, bliznami i rozstępami.
 6. TMT system to metoda za pomocą, której transportuje się substancje aktywne w głąb skóry. Tę metodę można wspomagać zabiegami domowymi, co przyniesie lepsze efekty końcowe.
 7. Lasery ERB-YAG, CO2 to metoda pozwalająca na usunięcie warstwy naskórka. Rana po takim zabiegu pokrywa się strupkiem, leczenie rany po zabiegowej powinno odbywać się pod okiem lekarza.
 8. Usuwanie rozstępów przez zabieg chirurgiczny to operacja pozwalająca na wycięcie rozstępów razem z kawałkiem skóry na którym się znajdują. Metoda pozostawia po sobie blizny.

Rozstępy pojawiające się na ciele to udręka wielu kobiet, a także nielicznych mężczyzn, którzy wstydzą się pokazać swoje ciało w miejscach występowania rozstępów. Przed podjęciem decyzji o sposobie ich usunięcia, warto skonsultować się z lekarzem dermatologiem, który podpowie, co dla naszego stanu będzie najlepszym rozwiązaniem.

Was this helpful?

1 / 0