Usypianie dziecka

Usypianie dziecka to jedno z trudniejszych wyzwań, jakie stoją przed młodymi rodzicami. Wbrew pozorom nie jest łatwo znaleźć dobry i skuteczny sposób na szybkie uśpienie naszego maleństwa. W pierwszym okresie po narodzeniu dziecko jest zdolne zasnąć w każdych okolicznościach i w każdych warunkach, na spacerze, w trakcie ubierania, przewijania, w aucie, czy wreszcie w łóżeczku. Potrzeba snu w najmłodszym wieku jest niezwykle silna, dzidziuś potrzebuje mnóstwo zdrowego snu, by jego organizm mógł się regenerować i rosnąć.

Usypianie dziecka

Problemy z „samoistnym” zasypianiem dziecka zaczynają się pojawiać od około siódmego miesiąca życia dziecka. Najwięcej rodziców doświadcza problemów z zasypianiem swoich dzieci w okresie dziewiątego – dziesiątego miesiąca życia. Większość małych dzieci w tym okresie życia potrzebuje swoistego rytuału, wymagającego pełnego zaangażowania rodziców. Na samym początku dzidziuś zwykle zasypia ssąc pierś mamy, wieczorem po kąpieli, lub bujane na ramionach rodziców. Z biegiem czasu jednak tak proste sposoby przestają być skuteczne, dzieci rosną, są coraz większe i cięższe (o czym przekonują się nieraz boleśnie rodzice bujający dziecko), wymagają mniejszej ilości snu, nie podporządkowuje się tak łatwo woli i oczekiwaniom rodziców (rodzice je usypiają, kładą do kołyski a ono wstaje i zaczyna dokazywać). Czasem zdarza się, że dzieci mają problemy z zasypianiem po odstawieniu od piersi.

Nagromadzenie problemów z zaśnięciem dziecka przyprawia rodziców o coraz większe zdenerwowanie, młodzi rodzice marzą, aby maleństwo wreszcie zasnęło, a oni mogli odpocząć, dziecko również staje się nerwowe, zmęczone. Rodzice często lubią szukać jak najprostszych i łatwych rozwiązań. Te jednak z reguły się nie sprawdzają, są to porady zbyt ogólne, natomiast każde dziecko jest inne i nie da się tak prosto ich dopasować do charakteru i usposobienia danego dziecka. Większość z tych rozwiązań powstała wskutek obserwacji prowadzonej na wielu dzieciach i wyciągnięcia z niej uogólnionych wniosków, które zazwyczaj są do niczego. Najlepszym wyjściem jest skupienie się na własnym dziecku, ocenie jego usposobienia, wyczucie tego, co najbardziej lubi, czego potrzebuje, kiedy czuje się bezpiecznie i zasypia.

Usypianie dziecka na rękach

Dzidziuś, aby móc spokojnie zasnąć, potrzebuje przede wszystkim obecności najbliższych, instynktownie pragnie bezpieczeństwa. Optymalne wyjście to takie, w którym usypiać dziecko na zmianę mogą i mama i tata. Dzięki temu młodzi rodzice będą mogli jak najwięcej dowiedzieć się o własnym dziecku, poznać jego upodobania i preferencje. Dodatkowo dziecko od samego początku przyzwyczajać się będzie do obojga rodziców. Takie rozwiązanie pozwoli młodym rodzicom nieco odciążyć się od codziennych obowiązków, gdy na przykład maluszka usypiał będzie dziś tatuś, mama może spokojnie umówić się z koleżankami i na chwilę „odskoczyć” od codzienności.

Usypianie dziecka – metody

Żeby dziecko zasypiało chętniej, warto spróbować kilku zazwyczaj skutecznych sposobów na smaczny sen dziecka. Małe dzieci lubią, jeśli to, co je otacza charakteryzuje się stałością i powtarzalnością, źle znoszą wszelkie większe zmiany. Warto wprowadzić w miarę stały plan dnia, określić, że po karmieniu czas na chwilę zabawy, może spacer, obiadek, itd. Dziecko szybko przyzwyczaja się do ustalonego rytmu dnia i zwykle bez grymasów idzie spać. Trzeba pamiętać, że jakakolwiek zmiana ustalonego porządku może wywołać problemy ze snem. Dzieci często nie mogą się skupić na śnie po odwiedzinach gości w naszym domu, wizyta u lekarza, słowem – każde nietypowe i nieoczekiwane zdarzenie. Dzieci zasypiają gorzej także wtedy, gdy wkraczają w kolejne etapy rozwoju, takie jak nauka siadania, raczkowania czy chodzenia, które wprawiają je w entuzjazm.

Pomocne w ukołysaniu dziecka do snu będzie dopilnowanie, aby nie spało ono zbyt długo w ciągu dnia. Dzieci przesypiające dzień w nocy mają o wiele mniejszą ochotę na spanie, lubią za to dokazywać i mają chęć do zabawy, a tym czasem rodzice są zmęczeni. Aby maluch ładnie zasypiał, można go nieco „powstrzymać” od snu, nie pozwalając mu zasypiać, na przykład bawiąc się z nim. Nie można jednak przesadzić, gdyż jeśli przemęczymy dziecko, stanie się ono jeszcze bardziej marudne niż zwykle i o wiele trudniej będzie mu usnąć.

Ważne jest również odpowiednie przygotowanie dziecka do snu. Po kąpieli będzie ono spokojniejsze i bardziej zrelaksowane. Nie powinno się pozwalać maleństwu zbyt długo bawić się w wodzie (najwyżej kilka minut), żeby zbytnio się nie zmęczyło. Po wykąpaniu warto zrobić delikatny masaż z użyciem oliwki, który rozluźni i wyciszy dziecko, dzięki czemu będzie mogło szybciej i spokojniej zasnąć.

Was this helpful?

0 / 0