Usypianie niemowlęcia

Usypianie noworodka to dość powszechny wśród młodych rodziców problem. Często nie wiedzą oni, co zrobić, aby maleństwo ładnie i spokojnie zasnęło, nie mają też odpowiedniego przygotowania. A wiadomo, że nieprzespane noce nikomu nie są na rękę, ani dziecku, które jest rozdrażnione, ani rodzicom, którzy często mają wiele obowiązków na głowie i bardzo potrzebna jest im odrobina spokojnego snu.

Usypianie niemowlęcia

Niemowlaczki bardzo często przebudzają się w nocy. Jest to zjawisko normalne, gdyż dziecko dopiero przyzwyczaja się do nowego środowiska życia. Gorzej jest wówczas, gdy teoretycznie wszystko powinno się już normować, a dziecko powinno przesypiać spokojnie większą ilość czasu, ale tak się nie dzieje, co jest powodem chronicznego zmęczenia młodych rodziców.

Aby dziecko mogło zasnąć spokojnie, musi przede wszystkim czuć się bezpiecznie. Najlepsza jest w takich sytuacjach bliskość mamy, do której dziecko jest najbardziej przywiązane i najchętniej spędzałoby z nią cały czas.

Usypianie niemowląt – metody

Jeśli chcemy lepiej zorganizować dziecku (i sobie) proces usypiania, trzeba dokładnie przyglądać się zachowaniu dzidziusia w ciągu dnia, zwrócić uwagę, ile czasu zajmuje mu zabawa, ile odpoczynek. Dziecko, które doświadcza wielu bodźców w ciągu dnia będzie miało problemy z ich ogarnięciem, co najprawdopodobniej przełoży się na problemy ze snem. Natomiast takie, które jest wyciszone za dnia i dostaje za mało bodźców od otoczenia, nie będzie z kolei miało ochoty na sen.

Jeśli chcemy, aby dziecko spokojnie przespało jak najwięcej czasu, musi przede wszystkim czuć się bezpiecznie. Gdy dziecko wyczuwa jakieś zagrożenie, w jego organizmie zacznie wydzielać się adrenalina, która będzie działać pobudzająco, co nie ułatwi zaśnięcia.

Aby zatem zagwarantować niemowlęciu spokój, należy przede wszystkim wyciszyć się samemu. Malec instynktownie wyczuwa każde napięcie, niecierpliwość czy irytację u rodziców, a nastrój ten bardzo mu się udziela. Jeśli spokojni są rodzice – spokojne będzie i dziecko.

Aby więc ułatwić maluchowi zaśnięcie, należy wprowadzić mniej więcej stały rytm wieczoru, o podobnej porze karmić dziecko, kąpać je, śpiewać kołysanki i kłaść do łóżeczka. Kąpiel i kołysanki są bardzo pomocna w usypianiu noworodka, kąpiel znakomicie rozluźnia dziecko, zaś monotonia kołysanek i mruczanek sprawia, że oczka dziecka o wiele chętniej się zamykają.

Was this helpful?

0 / 0