Uzależnienie od jedzenia

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Każdy człowiek lubi jeść i jest to czynność, którą wykonuje się regularnie i która niezbędna jest do życia. Jedni ludzie jedzą więcej, inni mniej. Nie zmienia to jednak faktu, że jedzenie jest dla nas rzeczą priorytetową. Wiele osób jednak nie potrafi prawidłowo jeść. Zbilansowana dieta dotyczy tylko tych, którzy dbają o swoje ciała i którym bardzo zależy na zdrowiu. Inni ludzie popełniają ogromne błędy żywieniowe, które dalej skutkują złym wyglądem, nieprawidłową wagą ciała, czy też problemami zdrowotnymi.

Uzależnienie od jedzenia – przyczyny

Są również i takie osoby, które są uzależnione od jedzenia. I w tym przypadku można wyróżnić dwie grupy takich osób. Jedną stanowią ci, którzy nie mają na względzie swojej wagi i nie zwracają uwagi zupełnie na to, że przybywają im kilogramy. Drugą grupę stanowią osoby, które jedzą, bo są od tego uzależnione, ale wszystko natychmiast zwracają. Jest to bulimia, o której w ostatnich czasach, bardzo głośno. Uzależnienie od jedzenia nie jest dobrą rzeczą i nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Człowiek robi wszystko, co kręci się wokół jedzenia. Nie potrafi on normalnie funkcjonować, bo jedzenie przysłania mu całe życie. Zje obiad, a już myśli o podwieczorku i kolacji. Nie ma dla niego przerw między posiłkami, bo wciąż coś zajada i czymś się delektuje.

Czy takie zachowanie jest normalne? Czy też kwalifikuje się to jako rodzaj choroby? Z całą pewnością są to zachowania anormalne, które należy tak jak w przypadku uzależnienia od alkoholu narkotyków, czy papierosów, po prostu leczyć. Wiadomo, że jedzenie jest dobre, ale tylko wtedy, gdy się je w określonych, zdrowych ilościach. Nie może być tak, że człowiek pochłania setki produktów każdego dnia, gdyż prędzej czy później, to da efekt niezwykłe tragiczny w skutkach.

Uzależnienie od jedzenia jest tak samo szkodliwe jak tytoń, alkohol, uzależnienie od komputera, słodyczy, czy nawet pracy. Wszystko co się nazywa uzależnieniem i co sięga głębiej niż normy, nie jest rzeczą normalną i jak najbardziej należy to leczyć! Trzeba dokładnie wiedzieć, jak się zachowywać i czego przestrzegać! Tylko wtedy można być szczęśliwym i zdrowym człowiekiem.

Uzależnienie od jedzenia – skutki

Do czego prowadzi uzależnienie od jedzenia? Jest wiele skutków, które mogą powodować zarówno złe funkcjonowanie organizmu, jak również i śmierć. Osoby chore na bulimię są szczególnie narażone na śmierć z tego względu, że nie kontrolują one tego, co robią. Patrząc w lustro, wciąż wydaje się im, że są grube. Jednakże stale mówią o jedzeniu, wciąż się opychają i pochłaniają tony pożywienia, a mimo to celowo wywołują za każdym razem odruch wymiotny. Taka osoba, zazwyczaj kobieta, która chciałaby osiągnąć szczupłą figurę, nie zdaje sobie zupełnie sprawy z tego, jak się zachowuje! Nie ma ona pojęcia, co się dzieje z jej ciałem. Niedobór witamin, składników mineralnych i ważnych dla zdrowia życia wartości odżywczych. Wraz z jedzeniem, zwraca wszystko to, co daje organizmowi siłę i ochotę do życia.

Trzeba mieć na uwadze fakt, że jeżeli ktoś z bliskich cierpi na taki problem, oznacza to, że trzeba mu niezwłocznie pomóc. Ta osoba naprawdę wymaga pomocy. Jeśli zaś ktoś je bo lubi i sprawia mu to przyjemność, to nie ma w tym nic złego, dopóki nie stanie się to obsesją. Zwiększa się szybko masa ciała, pojawia się miażdżyca, brak ruchu, a wszystko to sprawia, że człowiek nieuchronnie zbliża się do śmierci. Niestety coraz częściej mamy do czynienia z takimi szkodliwymi zachowaniami. I choć wiele osób stara się z tym walczyć na własną rękę, to jednak nie ma takiej możliwości, by umieć się przed tym ustrzec czy całkowicie wyleczyć. Najważniejsza jest terapia, kompleksowa pomoc oraz wsparcie bliskich – chora osoba naprawdę tego potrzebuje!

Was this helpful?

0 / 0