Wełna mineralna

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Wełna mineralna to inaczej wełna kamienna, która jest materiałem izolacyjnym pochodzenia mineralnego. Najczęściej używana w budownictwie do izolacji termicznych oraz akustycznych ścian zewnętrznych, a także wewnętrznych, również stropów, podłóg, dachów, stropodachów i ciągów instalacyjnych. Tak więc jest wręcz niezbędna w budownictwie. Używana jest również jako rdzeń izolacyjno – konstrukcyjny budowlanych płyt warstwowych. Dziś wełna mineralna powstaje z kamienia bazaltowego, topionego w temperaturze +1400°C, po czym poddawany jest procesowi rozwłóknienia. Do powstałego materiału dodawane są lepiszcze. Aby włókna nie wchłaniały wody poddawane są procesowi hydrofobizacji. Gotowa wełna mineralna używana jest jako maty, filce, płyty, otuliny lub luzem. Jej powstała gęstość to około 20 kg/m³.

Wełna mineralna – właściwości 1. Wełna mineralna jest niepalna, a zarazem ognioodporna. 2. Posiada izolacyjność termiczną czyli tak zwany niski współczynnik przewodzenia ciepła. 3. Posiada zdolność pochłaniania dźwięków. 4. Jest sprężysta i wytrzymała mechanicznie. 5. Doskonale sprawdza się w zatrzymywaniu wody oraz pary. 6. Posiada odporność biologiczną i chemiczną.

7. Posiada stabilność kształtu oraz wymiaru.

Wełna mineralna – wady • Ma o wiele większy ciężar niż inne materiały izolujące. • Koszt jej montażu jest dość wysoki.

• Higroskopijność i nasiąkliwość.

Wełna mineralna – rodzaje Wełnę mineralną dzieli się na : ○ miękką o gęstości około 60 kg/m3, ○ półtwarde o gęstości od 80 kg/m3 do 120 kg/m3,

○ twarde o gęstości od 150 kg/m3 do 180 kg/m3.

Wełna mineralna miękka przeznaczona jest przede wszystkim jako materiał wypełniający w: – podłogach, – połaciach dachowych, – ściankach działkowych, – ścianach szkieletowych, – sufitach podwieszanych. Jest w tych przypadkach lepsza ze względu na dokładne wypełnienia izolowanej przestrzeni oraz ocieplenie, które nie jest poddane obciążeniom innym niż własny.

Wełnę mineralną twardą stosuje się głównie do ścian zewnętrznych (tak zwaną metodą BSO), do izolacji stropów i stropodachów niewentylowanych oraz podłóg na gruncie.

Was this helpful?

0 / 0