Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK
Dom to miejsce w którym chcemy czuć się bezpiecznie, przytulnie i komfortowo. Często zdarza się, że coś nam ten porządek i spokój zakłóca, a my nie wiemy co z tym zrobić. Mowa tu o wilgoci, która niszczy nasze mieszkanie, a także cenne dla nas zdrowie.
No cóż – jeśli wilgoć w domu pojawia się u nas tylko okresowo, nie ma z tym problemu, jednak zdarzają się przypadki gdy wilgoć gości zbyt długo i nie bardzo chce ustąpić.
Wilgoć w domu – przyczyny Wilgoć wdziera się do naszych domów razem z powietrzem dostającym się z zewnątrz, a także z powodu nieszczelnych instalacji, przecieków z rur, rynien, z czego nie zdajemy sobie sprawy.
W naszych pomieszczeniach zdrowej wilgotności znajduje się około 30-70%, przy temperaturze panującej w pomieszczeniu około 22°C. Jeśli mamy jej znacznie więcej, przez jej obecność stwarzamy warunki pozwalające jej się rozwijać i powstawać grzybom czy pleśni. Sprawia to iż nasze zdrowie znacznie się pogarsza, a my czujemy się coraz gorzej i słabiej nie znając przyczyny naszego złego samopoczucia.
Wilgoć w domu – objawy
Niestety wilgoć jest niewidoczna gołym okiem, widzimy ja dopiero w chwili gdy jest jej naprawdę sporo i zaatakowała nasze ściany, podłogi i kąty w mieszkaniu. Nagle zauważamy popękane ściany, plamy w różnych miejscach pokryte pleśnią i meszkiem, a także bardzo charakterystyczny zapach w domy, podobny do zapachu stęchlizny.
Wilgoć w domu – usuwanie Niełatwo usunąć wilgoć z mieszkania, jednak na szczęście jest to możliwe. 1. Warto zacząć od wyeliminowania podciągania kapilarnego wód gruntowych. 2. Usunięcie nieszczelnych okryć dachowych. 3. Usunięcie lub naprawa nieszczelnych rynien lub instalacji. 4. Wymiana zawilgoconego poddasza lub dodatkowe ocieplenie. 5. Odświeżenie dachu lub całkowita wymiana. 6. Poprawa wentylacji w budynku. 7. Uszczelnienie okien. 8. Powierzchnie drewniane czyścimy szczotką i suszymy, po czym całkowicie suchą pokrywamy preparatem grzybobójczym oraz lakierem. 9. Pleśń która osadziła się na murach można usunąć zeskrobując z kawałkiem tynku. Po osuszeniu powierzchni osuszamy ją i spryskujemy środkiem grzybobójczym. Po wyschnięciu można uzupełnić ubytki w ścianach. 10. W pomieszczeniach gdzie najczęściej występuje wilgoć warto zamontować osuszacz powietrza.
11. Wietrzenie oraz ogrzewanie pomieszczeń.
Wilgoć w domu a zdrowie
Niestety wilgoć nie wpływa korzystnie zarówno na nasze zdrowie jak i zdrowie dziecka. Osoby przebywające w pomieszczeniach przepełnionych wilgocią są narażone na częstsze choroby, dzieci są często przeziębione, narażone na alergię, a nawet chorobę płuc.
Was this helpful?
0 / 0