Witaminy w ciąży

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Jako przyszła matka powinnaś posiadać bogatą wiedzę na temat tego, jakie witaminy w ciąży należy przyjmować dla bezpieczeństwa i prawidłowego rozwoju płodu. Dieta i zażywanie niezbędnych witamin w okresie ciąży to czynniki rzutujące na przyszłe życie naszego dziecka. Poziom wiedzy Polek na temat znaczenia i zasad przyjmowania leków chroniących ciążę przed zagrożeniami niestety nie jest zbyt wysoki. Dlatego tak ważne są konsultacje z lekarzami oraz położnikami. Ulotki z apteki tak naprawdę nie powiedzą nam wszystkiego, a gama specyfików do zażywania w ciąży jest tak duża, że można się w tym wszystkim pogubić lub popełnić błąd.

Witaminy w ciąży – jakie?

Lekarze zgodnie twierdzą, iż bardzo skuteczne jest działanie witamin typu B Complex. Najlepiej zacząć stosować je w okresie poprzedzającym ciążę, lecz nie każda przyszła mama planuje ten stan co do dnia i godziny. Ważne jest przyjmowanie środków zawierających kwas foliowy, dzięki temu noworodkowi nie będą grozić różnego rodzaju niedyspozycje, np. uszkodzenia rdzenia kręgowego lub inne poważne problemy z kręgosłupem.

Istotna wartość to także przyswajalność żelaza. W okresie całej ciąży każda przyszła mama powinna dbać o regularną przyswajalność żelaza, zwiększać jego dawki. Ostatni okres ciąży charakteryzuje się tym, że dziecko przyswaja dla siebie zasoby żelaza, które pomogą mu przetrwać przez pierwsze pół roku życia. Pamiętaj, że jako kobieta nie jesteś królikiem doświadczalnym ani lalką do eksperymentów. Ufaj jedynie środkom polecanym przez zaufanych lekarzy i specjalistów. Dzięki temu stosowane witaminy w ciąży nie skomplikują Twojego życia i życia Twego dziecka.

Witaminy w ciąży a wielkość dziecka

Organizm każdego człowieka jest tak skonstruowany, że bez pewnych elementów nie może prawidłowo funkcjonować. Z pewnością należą do nich składniki odżywcze, które pobiera się z pożywienia. Warto więc zwracać uwagę na to co jemy, a szczególnie trzeba o tym pamiętać będąc w ciąży. To bowiem, co zjada przyszła mama determinuje rozwój malca i pozwala na to, by mógł on zdrowo rosnąć.

Najważniejsze jest to, by w diecie nie zabrakło mikro- i makroelementów oraz witamin. To zwłaszcza ten ostatni element powinien być niezbędnym składnikiem pożywienia konsumowanego przez ciężarną kobietę. W czasie ciąży kobieta powinna swoją dietę tak zmodyfikować, by znalazło się w niej pożywienie zawierające w sobie witaminy z różnych grup. Wiele kobiet zastanawia się też nad tym, od którego momentu ciąży witaminy powinny zacząć być przyjmowane. Frapuje je też to, w jaki sposób dobrać odpowiedni jadłospis i jakie witaminy szczególnie powinny znaleźć się w menu ciężarnej.

Witaminy w ciąży – od kiedy?

Właściwie już od początku ciąży, a nawet jeszcze wcześniej (zwłaszcza gdy chodzi o kwas foliowy). Od początku ciąży powinno się też zacząć zwracać uwagę na to, co się je. Jeżeli przed ciążą w diecie przeważały tzw. fast foody, czy też inne tego typu przetworzone pokarmy winno się diametralnie zmienić nawyki żywieniowe. Pokutuje mit, że kobieta w ciąży powinna jeść za dwoje, a tymczasem powinna ona jeść dla dwojga. Ażeby móc stwierdzić, że w ciąży przyjmuje się odpowiednią dzienną dawkę witamin zaleca się wynotowywać wszystko, co zostało zjedzone, by móc pod wieczór podsumować dzień i sprawdzić, czy zostało zaspokojone dzienne zapotrzebowanie na witaminy w czasie ciąży. Pomoże to również w tym, by móc stwierdzić, jaki produkt przyczynia się do powstawania mdłości.

W czasie ciąży powinno się jeść żywność świeżą, jak najmniej przetworzoną, naturalną i zdrową. Co to jednak oznacza?

Przede wszystkim do codziennego menu należy wprowadzić owoce i warzywa oraz świeże sałatki i żywność pochodzącą z ekologicznych upraw, gdzie nie była ona poddawana działaniu różnorakich nawozów i innych sztucznych preparatów. Na dodatek, w ciąży trzeba przyjmować też witaminy w tabletkach, takie jak kwas foliowy, czy witaminy z grupy B. Dobry specyfik witaminowy dla ciężarnych winien też zawierać witaminę D, C, E, H oraz pierwiastki, a wśród nich głownie wapń, żelazo, cynk i miedź.

Was this helpful?

0 / 0