Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK
Wkładka wewnątrzmaciczna, antykoncepcyjna jest popularnym i skutecznym środkiem antykoncepcyjnym dla kobiet. Statystycznie środek ten stosuje na świecie około 160 milionów kobiet. Ze względu na rodzaje wkładki mogą pełnić swoją rolę od roku do pięciu lat. Historia jest bardzo ciekawa, ponieważ wcześniej stosowaną ją jako środek wspomagający zapłodnienie. Jednak ta metoda nie zdała egzaminu, ponieważ mimo dobrego ułożenia macicy poprzez korygowanie położenia ilość zapłodnień wcale nie rosła. Wcześniejsze wersję wkładek stosowane w roku 1909 miały różne rodzaje kształtów.
Były wykonane z różnych materiałów, między innymi catgut lub silkworm. Przełomem okazało się zastosowanie wkładek przez Oppenheimera w 1959 roku. Były zaopatrzone w nitkę, która pomagała w bezpiecznym usuwaniu jej z pochwy.
Jak działa wkładka domaciczna?
Wkładka domaciczna produkowana w dzisiejszych czasach z elastycznego plastiku jest dużo bezpieczniejsza i świetnie dopasowuje się do światła macicy. Wkładki są aktywne, czyli mają w sobie środek zwiększający swoją skuteczność. Jest to najczęściej miedź gromadzona w śluzie szyjki macicy oraz w śluzówce macicy. Jej działanie jest dość nieskomplikowane. Jest kilka czynników, które wpływa na brak zapłodnienia. W jamie macicy stwarza różne przeszkody na drodze plemnika do komórki jajowej. Pierwszą przeszkodą do pokonania jest wzrost gęstości śluzu wywołany nie tylko samą wkładką, ale także jonów miedzi oraz hormonów produkujące śluz na gruczoły szyjki macicy.
Dodatkowo ważnym elementem jest powstawanie wokół obcego ciała krwinek białych, które mają zapobiegać i niszczyć zarazki, a w tym przypadku za ciała niepożądane są uznawane plemniki. Kolejną przeszkodą jest umiejscowienie wkładki, która blokuje dostęp do macicy. Plemniki mają także utrudnioną drogę poprzez zmniejszoną ruchliwość ze względu na działanie jonów miedzi, które je zabijają. Wkładkę wewnątrzmaciczną można stosować również jako środek ratunkowy, który zapobiega ciąży po stosunku. Jeżeli włożymy wkładkę do pięciu dni po stosunku, niezależnie od tego ile ich było jony miedzi spowodują obumarcie zapłodnienie komórki jajowej przed jej zagnieżdżeniem.
Wkładka domaciczna w Polsce jest stosowana przez około 8% kobiet. Oczywiście są przeciwwskazania przy stosowaniu tego środka antykoncepcyjnego, dlatego przed założeniem lekarz wykonuje niezbędne badania, które określają czy pacjentka może korzystać z takiego środka. Jest zalecana dla kobiet, które ukończyły 30 rok życia, urodziły dziecko i nie mają zaburzeń wywołanych miesiączkowaniem. Nie zaleca się stosowania u kobiet młodych, które nie mają jeszcze potomstwa oraz stałego partnera.
Wkładka domaciczna – skutki uboczne
Przez pierwsze miesiące używania wkładki mogą występować reakcję niepożądane. Jest to odzew organizmu na ciało obce. Może wówczas występować ból podbrzusza, obfitsze miesiączki i plamienia między miesiączkowe. Jeżeli są to silne bóle brzucha oraz występuje gorączka powinniśmy udać się do lekarza.
Wkładka domaciczna – skuteczność
Skuteczność tej metody jest bardzo duża. Zawsze jednak trzeba liczyć się z tym, że nie ma metod doskonałych, które dadzą nam stu procentową pewność, że nie zajdziemy w ciążę.
Was this helpful?
0 / 0