Włatcy móch

Włatcy Móch to animowany polski serial dla dorosłych. Reżyserem serialu i jednym ze scenarzystów jest Bartosz Kędzierski. Użycza on również głosu Czesiowi i paru innym postaciom. Od epizodu 72 w reżyserowaniu zastąpił go Błażej Andrzejewski. Muzykę do serialu zagrała grupa Behavior.

Włatcy Móch – fabuła

Serial prezentuje perypetie czwórki ośmiolatków, chodzących na co dzień do klasy II B w szkole imienia Batalionu „Zośka”. Każdy z czwórki chłopców jest inny, każdy też wywodzi się z innego środowiska. Tym, co ich łączy i sprawia, że trzymają się razem, są marzenia. Wykraczają one daleko poza marzenia zwykłych dzieci w ich wieku – chcą oni bowiem nie zwykłego roweru, zabawek czy nowej konsoli do gier – chcą zdobyć władzę nad całym światem. W realizacji tych planów przeszkadza im jednak ich nauczycielka – Pani Frał. Chłopcy robią wszystko, aby nie dać się jej stłamsić. Relacje między nauczycielką a chłopakami stanowią główną oś serialu.

Włatcy Móch – postacie

Głównymi bohaterami Włatcy Móch filmu są:

Włatcy Móch – Czesio

Czesio, zwany Czesławem lub uczniem Czesławem. Czesio jest małym zombie, ma zielonkawą skórę i kilka włosków na głowie, z której przez dziurę wystaje mu kawałek mózgu. Charakterystyczną cechą Czesia jest to, że czasami znienacka odpadają mu różne części ciała (najczęściej noga lub oko, zaś w odcinku „Letkoatletyka” Czesio łamie sobie głowę). Czesio umarł z powodu kumulacji licznych wad wrodzonych i rozwojowych. Teraz, po śmierci czuje się bezpiecznie. Mieszka na miejskim cmentarzu razem ze swoim misiem o imieniu Przekliniak oraz Marcelem i Pułkownikiem – innymi zombie, którzy opiekują się Czesiem (czasami nawet przebierają się za jego rodziców i chodzą na wywiadówki). Czesio chce zostać piosenkarzem i śpiewać psalmy „gożkie żale”. Przyjacielem Czesia na cmentarzu jest też wujek Alfred – anatomiczny szkolny manekin, którego chłopcy ukradli kiedyś ze szkoły. Hobby Czesia jest równie oryginalne jak jego życie – łapie i przechowuje w specjalnym słoiku muchy. Czesław jest opóźnionym w rozwoju dyslektykiem, ma też krzywy kręgosłup, nie potrafi dobrze wysławiać się ani pisać po polsku. Jest za to bardzo miły i wrażliwy.

Anusiak. Jest synem działacza związkowego, przypuszczalnie z Samoobrony (wskazują na to liczne aluzje, m. in. pościel w czerwono białe pasy, krawat ojca). Nie znamy imienia Anusiaka. Jest najsilniejszy i najbardziej agresywny z całej czwórki. Lubi nabijać się z innych, najczęściej obiektami jego drwin i ataków są: Zajkowski i Andżelika. Gdy dorośnie, chce zostać działaczem związkowym, jak jego ojciec, a jego związek ma obejmować cały kraj, a następnie świat. Poprzez związek zawodowy Anusiak będzie chciał wywierać wpływ na największe korporacje. Anusiak ma alergię, przez co pociąga nosem co jedno zdanie. Czasem bywa zdecydowany i heroiczny (najbardziej znany przykład to uratowanie Zajkowskiego z pożaru w laboratorium przyszłości, jednak uczynił to z niskich pobudek – nie chciał, by Zajkowski zginął, bo nie będzie miał kogo bić).

Maślana – młody kapitalista i hazardzista. Bardzo inteligentny, jego IQ ma wynosić ponoć 130. Jest bogaty, rodzice dali mu złotą kartę do bankomatu, na ósme urodziny dostał zasobne konto. Maślana twierdzi, że wszystko da się kupić, a jego marzeniem jest zostać prezesem Banku Światowego. Maślana bardzo boi się piekła i szatana, płacze, gdy ktoś go nimi straszy (co nie przeszkodziło mu w jednym z epizodów być przez jakiś czas satanistą). Jest wrażliwy na wstrętne widoki, dlatego zdarza mu się wymiotować. Ma swoją ukochaną maskotkę – misia Zębasa.

Konieczko, młody geniusz, jego iloraz inteligencji wynosi 153. Jako jedyny w klasie nosi okulary, ubrany jest w zbyt krótką koszulkę i za duże spodenki. Gdy dorośnie, chce zostać prezesem fundacji Nobla – jego marzeniem jest zebranie w jednym miejscu najtęższych umysłów w celu zbudowania potężnej broni, która zapewni mu panowanie nad światem. W jednym z odcinków stwierdzono u niego ADHD. Ogromna wiedza Konieczki niejednokrotnie przeszkadza mu w komunikowaniu się z innymi, często się jąka, gdyż chce powiedzieć za dużo i za szybko, myśli szybciej niż mówi. Konieczko jest ateistą (chociaż przeżył nawrócenie, przyjął Komunię, był też protestantem, i prawie satanistą) i wierzy w moc nauki.

Włatcy Móch nauczycielka Pani Frau
Włatcy Móch nauczycielka Pani Frau

Na drodze do realizacji zamierzeń młodych bohaterów stoją przede wszystkim dorośli, w tym wspomniana już wcześniej Pani Frał. Według chłopaków Pani Frał jest najstarszą na świecie nauczycielką, dlatego często zwą ją starą torbą. Bardzo często nazywana jest też facetką. Sprzymierzeńcem czwórki uczniów jest tylko Higienistka, nieszczęśliwa wdowa, kochająca wszystkie dzieci, lubiąca wypić i zajarać miłośniczka bluesa.

Włatcy Móch – odcinki

Jak do tej pory, pojawiło się 127 odcinków. Wszystkie można obejrzeć w Internecie, a poniżej prezentujemy pierwsze trzy odcinki kultowej już bajki.

Włatcy Móch nie uniknęli porównań do innego takiego serialu, mianowicie do South Parku. Głosy są podzielone, jedni uważają że mimo podobieństw polski serial zachował oryginalność i własny styl, inni zaś mówią, że polska produkcja to marne popłuczyny i dno. Najlepiej więc obejrzeć parę epizodów i samemu wyrobić sobie zdanie, nie bazując na opiniach innych. Trzeba też pamiętać, że serial przeznaczony jest dla osób od 16 roku życia (wersja BEZ – cenzurowana) i 18 lat dla wersji bez cenzury.

Was this helpful?

2 / 1