Wnętrza mieszkań

Wnętrza mieszkań to z reguły tylko i wyłącznie nasza własna inicjatywa, pomysł i wykonanie. Większość ludzi samodzielnie zajmuje się urządzeniem wnętrza własnego mieszkania, wyborem kolorów, rodzajem paneli czy płytek, dodatkami, a coraz częściej nawet ich samym wykonaniem. Zazwyczaj wszystko robimy według własnych upodobań, malujemy kolorami, które lubimy najbardziej lub są aktualnie modne, materiałów szukamy tanich i efektownych, a dodatki to zebrane dotychczas przedmioty, które rozkładamy po mieszkaniu wedle własnego uznania.

Czy robimy właściwie? Ci których stać, zapewne wezwą projektanta i fachowców, by ich mieszkanie czy też dom, przypominał ten wymarzony, o którym tyle śnili. Jednak czy naprawdę trzeba wydać majątek by osiągnąć upragniony efekt? Źródeł pomocniczych możemy znaleźć wiele, zarówno w księgarniach, prasie, mediach jak i w Internecie. Myślę, że warto poszukać i stworzyć wnętrze odpowiednie dla siebie, nie wydając majątku.

Istnieje kilka stylów wnętrz, które można zastosować we własnym mieszkaniu lub domu, który właśnie urządzamy. Wszystko zależy od wielkości mieszkania, jakości i rozmieszczenia. Do wybory mamy poszczególne style wnętrz:

Art Deco to nowoczesny, elegancki, zawierający prostotę elementów i ich delikatne, błyszczące powierzchnie. To styl prezentujący lata 20, który zamiast się starzeć, stał się wyrazem ponadczasowej elegancji oraz luksusu.

Stare w nowym, czyli eklektyczne wnętrza, to połączenie starych elementów z nowoczesnymi, które do siebie pasują kolorystycznie, wizualnie lub gatunkowo. To styl, który nie przemija, a poprzez umiejętne łączenie sprzętów z różnych epok tworzy niepowtarzalną całość, a przecież nie wymaga dużo wysiłku, polega głównie na wyczuciu i intuicji.

Styl hinduski jest nasycony wieloma kolorami, połyskującymi tkaninami i mnóstwem zbędnych ale koniecznych dodatków. Ulegając stylowi hinduskiemu wprowadzamy do naszych wnętrz sporo energii i harmonii Wschodu. Styl idealny dla miłośników gadżetów, elementów i dodatków, które w tym przypadku, w im większej ilości występują, tym lepszą jakość wnętrza są w stanie stworzyć.

Styl eko to styl nieprzemijający i nie starzejący się. Zawsze jest odpowiedni moment by do swego wnętrza wprowadzić drewno, wełnę czy len, który pozwoli nam docenić swoją subtelną urodę. To styl odpowiedni dla delikatnych, romantycznych i spokojnych kobiet, które potrafią odnaleźć piękno w samej naturze i się nią cieszą. Wkoło bowiem otoczymy się samą naturą i ekologicznymi przedmiotami z lnu czy wełny w naturalnych odcieniach, unikając sztucznych barwników. Pomieszczenie stanie się subtelne i niewinne, będzie idealnym miejscem do relaksu i spokojnych przemyśleń. Spotykane są również wnętrza mieszkań w kamieniu.

Styl rustykalny to głównie magia drewnianych mebli w ciepłej i surowej formie, najczęściej występujących w kuchni. Szczególnie charakteryzujące ten styl są murki dopasowywane do szafek lub samych ich drzwiczek, cieszących się popularnością w kuchniach, jednak będące dość odważnym krokiem w urządzeniu wnętrza który z pewnością nie każdemu przypadnie do gustu.

Styl dworkowy cieszący się coraz większą popularnością. Nawiązuje do czasów XIX – wiecznych polskich dworów szlacheckich tak więc szczególnie polecany jest do domów w starym stylu, mieszczących się na wsi. Charakteryzuje się jednolitą stylistyką mebli, materiałów oraz detali. Konieczna jest również jednolita stylistyka kolorów oraz wzorów, które dominują w pomieszczeniu i często się powtarzają. Podłoga występuje zazwyczaj w kolorze naturalnym z kamienia lub terakoty. W oknach koronkowe firanki, na stole haftowany obrusik, w kącie piec kaflowy z mosiężnym relingiem, a wszystko to przyozdobione na regałach, piękną porcelaną i rodowym srebrem.

Styl wiejski występuje w postaci malowanych, drewnianych mebli, przecieranych, ługowanych jak i tworzonych z różnego rodzaju drewna. W stylu wiejskim kuchnia powinna być duża i posiadać duży stół z kompletem krzeseł oraz duży kredens. Często największego uroku daje zbudowany piec kuchenny (kaflowy). Ważnym elementem kuchni w stylu wiejskim jest ceramika, gliniane garnki, misy, dzbany w naturalnych kolorach (czerwono złote brązy). Ciekawym elementem przyozdabiającymi okap, są wiszące warkocze czosnku, cebuli, papryki oraz suszone bukiety ziół. Okna zdobią donice z kwiatami.

Styl regionalny jest połączeniem stylu wiejskiego i rustykalnego lecz związany z konkretnym regionem, co czyni go odmiennym. Do danego regionu nawiązujemy poprzez dodanie rodzinnych materiałów oraz charakterystycznego dla niego zdobnictwa. Zazwyczaj dany wzór jest przewodni i pod niego dopasowuje się pozostałe elementy wnętrza.

Styl góralski charakteryzuje się dekoracjami w postaci pszenicy, ostu górskiego czy serduszek, które występują również jako ozdobny ornament krzeseł, stołów czy kredensów, a by wszystko bardziej do siebie pasowało, występują również na drewnianych deseczkach, łyżkach, serwetkach lub zasłonkach. Dodatkami często są skrzynie, ławy lub skóra barania w postaci nakrycia.

Styl nowoczesnywnętrza mieszkań nowoczesne to surowy wystrój poprzez udział betonu, stali, plastiku i tkaniny. Meble o zaokrąglonych krawędziach, gładkie powierzchnie plastiku i błyszczących płytek podłogowych, będą kontrastem do chropowatych, betonowych ścian. Kolorystyka również dość chłodna gdyż we wszystkich odcieniach szarości, błękitu, srebra i czerni.

Dziś projektanci wnętrz nie śpią, wyprzedzając się wciąż w nowszych pomysłach, styl powstaje jeden za drugim, a my nie mogąc nadążyć i zrozumieć ich przesłania decydujemy się na klasykę lub własne pole wyobraźni. Wnętrza stworzone we własnym stylu zawsze będą dla nas miejscem gdzie wypoczniemy, nabierzemy energii i poczujemy się dobrze. Pomysłów możemy zaczerpnąć od najlepszych i dodać do nich coś własnego, co być może stworzy nowy styl, nasz własny, a więc dla nas samych idealny.

Was this helpful?

0 / 0