Woda utleniona

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Woda utleniona – nadtlenek wodoru – to nieorganiczny związek chemiczny o wzorze H2O2. Związek ten po raz pierwszy otrzymał Luis Thenard w 1818 roku.

Woda utleniona – właściwości

Właściwości chemiczne:

– ma silne właściwości utleniające, – słabe właściwości kwasowe, – nadtlenek wodoru to syropowata, bezbarwna ciecz, – stężony ma bladoniebieski kolor, – temperatura topnienia – 0,9C, – temperatura wrzenia 150C.

Właściwości biologiczne:

Ma działanie żrące na żywą tkankę. Podczas zetknięcia ze skórą powstają białe plamy.

Woda utleniona – zastosowanie – 3-3,5 procentowy roztwór służy najczęściej do odkażania ran. Jest ogólnie dostępny w aptekach. – Po rozcieńczeniu wodą (1:50) do płukania jamy ustnej (stany zapalne). – Można kupić 70% roztwór nadtlenku wodoru, ale tylko według specjalnych przepisów, z zachowaniem szczególnych warunków bezpieczeństwa. – Dostępna ogólnie postać handlowa to tzw. perhydrol – 30% wodny roztwór.

– Roztwór 3-5% – woda utleniona – na użytek domowy, dostępny w aptece.

Woda utleniona jest stosowana jako wybielacz: – Roztwory 7-15% są najczęściej używane w środkach do wybielania, w tzw. “wybielaczach na bazie aktywnego tlenu”. – Roztwory 3-12% mają zastosowanie w fryzjerstwie do farbowania lub rozjaśniania włosów.

– Roztwór 30-35% stosowany jest w przemyśle chemicznym. Używany jest do produkcji barwników organicznych oraz wybuchowych nadtlenków.

Ciekawostka: – Czysty nadtlenek wodoru nie jest dostępny w sprzedaży (względy bezpieczeństwa). – Ingoliny – roztwór 85-98% stosowane są jako utleniacze paliwa rakietowego, paliwo do okrętów podwodnych.

– 60% roztwór – był wykorzystywany w czasie II wojny światowej w rakietach V2.

Woda utleniona a zdrowie

Woda utleniona od wielu lat jest znana jako środek antyseptyczny, stosowany do dezynfekcji ran. Ostatnio pojawiły się informacje o stosowaniu wody utlenionej w stanie rozcieńczonym wewnętrznie. Jest to zupełnie nowe zastosowanie substancji znanej od dawna jako środek zewnętrzny. W książce “Woda utleniona – na straży zdrowia” autor – Iwan Nieumywakin przedstawił unikalną metodę leczenia 3% roztworem wody utlenionej. Zdania na temat tej metody są podzielone. Ma ona wielu zwolenników. Twierdzą oni, że ten tani i dostępny środek pomógł im pozbyć się wielu schorzeń w prosty i bezpieczny sposób. Są też zagorzali przeciwnicy. Jedno jest pewne – woda utleniona jest bardzo silnym utleniaczem – niszczy więc każdą patogenną mikroflorę, bez względu na to czy są to: bakterie, grzyby czy wirusy. Woda utleniona wchodzi w reakcje z tkankami. Wytwarza się tlen, tworzy obfitą pianę, oczyszcza ranę, zapobiegając powstaniu infekcji. Działa też pobudzająco na ziarninowanie. Cytat z książki Iwana Nieumywakina: “Łyżka wody utlenionej dodana do szklanki wody całkowicie eliminuje wszystkie znajdujące się w niej mikroorganizmy”.

Naukowcy od dawna prowadzą badania nad wpływem wody utlenionej na organizm człowieka. Na przebieg leczenia gangreny, ropnych ran, chorób nowotworowych, czy roli wody utlenionej w wzmacnianiu układu odpornościowego. Trzeba jeszcze uściślić właściwości tego związku, ale na obecnym etapie wiadomo już, że wiele chorób i patogennych organizmów reaguje na wodę utlenioną.

Was this helpful?

0 / 0