Woda w kolanie

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Woda w kolanie występuje zazwyczaj po poważnym urazie kolana jak skręcenie bądź stłuczenie. Występuje głównie u osób zmuszonych do dużego wysiłku fizycznego np. sportowców związanych ze sportami ekstremalnymi, narciarstwem, snowboardem, piłką nożną, deskorolką oraz tym lubiącym po prostu aktywny tryb życia. Woda w kolanie jednak nie dotyczy wyłącznie tych aktywnych, może dokuczać każdemu, nawet prawdziwemu leniuchowi.

Woda w kolanie – objawy

Woda w kolanie objawia się głównie opuchlizną w okolicy kolana oraz rozpalonym kolanem. Występuję w okolicy kolana ból, spowodowany zebraniem się dużej ilości wody która chłodzi rozpaloną tkankę w kolanie.

Woda w kolanie – jak leczyć? • Bardzo ważne jest by skonsultować się z lekarzem, gdyż bardzo łatwo się pomylić. Nie warto lekceważyć żadnych niepokojących dolegliwości. Jeśli nie mamy możliwości bezpośredniego kontaktu z lekarzem, można sobie pomóc kilkoma sprawdzonymi już domowymi sposobami.

• Najważniejsze jest oszczędzanie kolana. Jeśli nie mamy możliwości odpoczynku i jesteśmy zmuszeni narażać nogę na wysiłek fizyczny, warto założyć opaskę uciskową. Aby nie narażać kolana na nadwyrężenie, warto sięgnąć po kule, by chodząc odciążyć ją od wagi ciała. Jeśli występowanie wody w kolanie jest dopiero w początkowym stadium i pojawiło się niedawno, można schłodzić je i złagodzić opuchliznę, przykładając do kolana lód. Aby wykonać tę czynność, należy umieścić kolano wyżej niż biodro. Kolano okładamy lodem, okład zaś okładamy opaską uciskową. Jeśli nie posiadamy opaski uciskowej można zastosować bandaż elastyczny lub przykładać okład z lodu przez 12 godzin w bolące miejsce. Pamiętajmy by nie przykładać bezpośrednio lodu do skóry nogi gdyż możemy odmrozić skórę. Można lód zawinąć w ściereczkę, ręcznik i przyłożyć do bolącego miejsca na maksymalnie 15 minut. Po okładach należy zrobić około 10-15 minutową przerwę by kolano ponownie się ogrzało. Powtarzamy te czynności przez 12 godzin, by ograniczyć występujący ból, zmniejszyć opuchliznę i uczucie rozpalenia. Nie unikajmy jednak wizyty u lekarza, gdyż jest konieczna.

Woda w kolanie – domowe sposoby • Ponoć dawniej najlepszym sposobem na wodę w kolanie i inne dolegliwości, były liście kapusty. Jak wykonać taki okład z liści kapusty? Zebrane liście kapusty tłuczemy, najlepiej tłuczkiem i ogrzewamy. W przypadku świeżego urazu liście chłodzimy np. w lodówce. Kapustę w takiej postaci nakładamy na kolano i owijamy bandażem by się dobrze trzymało. Najlepszym sposobem wykonywania takiego zabiegu jest pora nocna, gdy idziemy już spać. Okłady powtarzamy do czasu ustąpienia opuchlizny. Jeśli nie posiadamy kapusty, można w jej zastępstwie użyć surowe ziemniaki, przygotowując je do okładów w ten sam sposób co kapustę.

• Możliwy jest również do użycia na tego typu schorzenia okład z kwaśnej wody. Warto zaopatrzyć się również w środki przeciwbólowe by w szybszym tempie złagodzić dokuczający nam ból.

Mimo wszystkich sposobów leczenia wody w kolanie domowymi sposobami warto pamiętać iż nie wolno zwlekać z wizytą u lekarza. Domowe sposoby jedynie złagodzą ból lub zlikwidują go chwilowo. W przypadku nie pozbycia się wody w kolanie oraz dokuczającego bólu, lekarz będzie musiał usunąć wodę w kolanie. Zabieg zalicza się do bezbolesnych lecz również nieprzyjemnych.

Was this helpful?

1 / 0