Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK
Wścieklizna to wirusowa choroba zakaźna zwierząt, która zawsze jest śmiertelna a występuje u niektórych zwierząt. Może ona przenieść się także na człowieka. Zasadniczą przyczyną śmierci jest oddechowa niewydolność. Nazwa tej choroby spowodowana jest jej objawami czyli formą, spośród których najbardziej dostrzegalną jest podniecenie i agresja. Czasami używa się również nazwy wodowstręt – łacińska nazwa to hydrophobia, co jest odzwierciedlenie kolejnego objawu, czyli mimowolnych skurczy mięśni na widok lub sam dźwięk wody.
Wścieklizna – zakażenie
Do zakażania zwierząt takich jak psy dochodzi poprzez jego kontakt z innym chorym zwierzęciem. Może do tego dojść na przykład w trakcie walki poprzez pogryzienie. Spowodować to może również zadrapanie połączone z kontaktem ze śliną chorego zwierzęcia. Jakkolwiek dla innych zwierząt źródłem zakażenia mogą być wszystkie ssaki. Najczęściej są to jednakże zwierzęta dzikie (np. lisy, nietoperze), psy, koty i gryzonie. Z kolei ryby, ptaki i gady nie chorują na tę chorobę. Objawy choroby u zwierzą s bardzo wyraźne. Zachowują się one mianowicie inaczej, niż zwykle. Zwierzęta dzikie, będące zwykle płochliwymi i uciekającymi na widok człowieka zachowują się nienaturalnie. Przeciwnie do swej natury stają się agresywne, atakują człowieka lub odwrotnie: są zanadto łagodne i dają się złapać.
Wścieklizna u psa
Choroba u psa może mieć postać cichą i postać szałową. Pierwsza z nich charakteryzuje się występowaniem porażeń bez wcześniejszych objawów pobudzenia. Z kolei druga to wspomniana nagła agresja lub uciekanie i kąsanie. Czworonogi mają też wówczas spaczony smak i często połykają przedmioty niejadalne takie jak kamienie. Następny etap choroby to postępowanie niedowładu mięśni. Zwierzę z uwagi na porażenie mięśni krtani przestaje pobierać wodę i pokarm i ślini się. Następuje także wypadnięcie języka. Ponadto nierzadko zauważa się zmiany w wielkości źrenic i zez. Obserwuje się też objawy, które widoczne są u ludzi: biegunki lub zaparcia, wymioty, ślinotok, brak apetytu, gorączka, trudności w połykaniu, niedowład żuchwy. Ponadto miejsce ugryzione staje się bardzo swędzące, toteż zwierzę nieustannie je wylizuje, czasami gryzie nawet do kości. Pierwsze objawy i moment śmierci oddziela zaledwie kilka dni.
Wścieklizna u człowieka
Jeśli chodzi o człowieka, wścieklizna przechodzi inkubację (czas od momentu zakażenia do wystąpienia objawów chorobowych) od około dziesięciu dni do okresu nawet jednego roku. Następnie obserwować można brak apetytu, gorączka, bóle głowy, nudności, a także świąd w okolicy ugryzienia. Kolejnymi objawami są wymioty, biegunka lub zaparcia. Występuje także narastający niepokój. W następnej fazie widzimy duże pobudzenie ze ślinotokiem, bardzo bolesne skurcze mięśni, wodowstręt, trudności w przełykaniu, dezorientację, a także halucynacje. Pojawiają się też agresywność, konwulsje i paraliż.
Wścieklizna – leczenie
Lek przeciwko wściekliźnie do dziś nie jest znany. W przypadku gdy nie ma objawów choroby podejmuje się próbę zastosowania uodpornienia bierno-czynnego. Polega ono na podaniu antytoksyny i serii szczepionek podawanych w mięsień naramienny lub podskórnie. Dzięki uzyskanemu uodpornieniu na drodze biernej chory chroniony jest do chwili uzyskania odporności czynnej. Natomiast u człowieka przejawiającego objawy izoluje się głównie w celu zapewnienia mu spokoju. Poza tym, po wystąpieniu objawów choroby szczepionka staje się nieskuteczna. Jak na razie odnotowano jednak jedynie 5 przypadków wyzdrowienia ludzi. Jeśli chodzi o chore zwierzęta, najczęściej się je usypia.
Wścieklizna – zapobieganie
Zapobieganie zakażeniom stosuje się poprzez obowiązkowe szczepienia psów przeciwko wściekliźnie. Natomiast osoby szczególnie narażone, np. wykonujące sekcje dzikich zwierząt padłych szczepi się profilaktycznie. Zasadnicza zasada zapobiegawcza to unikanie dziwnie zachowujących się zwierząt (dzikich i domowych).
Was this helpful?
0 / 0