Wskazania do cesarskiego cięcia

Wskazania do cesarskiego cięcia

Poród, do którego tyle się przygotowujemy, nie zawsze przebiega według naszych planów, czasami sytuacja wymyka się spod kontroli i nasze przygotowania nie są nic warte. W chwili gdy akcja porodowa trwa zbyt długo, a pacjentka nie ma już sił lub zagraża coś życiu jej i dziecka, lekarz położnik podejmuje decyzję o zakończeniu porodu cesarskim cięciem. Każda z nas obawia się go szczególnie i ma nadzieję, że uda jej się urodzić siłami natury.

Cesarskie cięcie to zabieg porodowy, podczas którego następuje przecięcie skóry, powłoki brzusznej lub dolnego odcinka macicy i jak najszybsze wydobycie z niego dziecka. Medycyna robi coraz większe postępy i cesarskie cięcie staje się coraz mniej niebezpieczne, jednak mimo wszystko, nadal jest ryzykownym i nienaturalnym sposobem wydania dziecka na świat. Mimo iż operacja ta wykonywana była już setki razy, niesie za sobą stos możliwych powikłań po znieczuleniu tj. krwotok, zakażenia, uszkodzenia narządów wewnętrznych czy niemożliwość karmienia piersią. Tak więc lekarze decydują się na wykonanie cesarskiego cięcia w jak najrzadszych oraz wyjątkowych przypadkach.

Cesarskie cięcie – wskazania

  • rozwijające się zakażenie wewnątrzmaciczne,
  • zatrzymany poziom rozwoju akcji porodowej lub zagrożenie martwicą dla dziecka,
  • po badaniu ultrasonograficznym, wykonywanym przed lub podczas porodu, pada stwierdzenie iż wielkość główki przekracza szerokość miednicy, co jet jednoznaczne z koniecznością wykonania cesarskiego cięcia,
  • w przypadku zagrożenia życia dziecka np. spowodowane zaburzeniami tętna, grążącego niedotlenieniem dziecka i jego śmiercią,
  • zbyt wczesne oddzielenie się łożyska, spowodowane krwotokiem,
  • poprzeczne lub skośne ułożenie się dziecka w kanale rodnym,
  • okręcenie pępowiną wokół szyi dziecka,
  • zbyt duże dziecko, by przeszło przez kanał rodny,
  • rodząca jest w starszym wieku i nie da rady urodzić siłami natury,
  • ciąża mnoga,
  • w przypadku pęknięcia blizny po poprzednim porodzie, metodą cesarskiego ciecia,
  • operacje macicy wykonywane przed zajściem w ciążę.

Cesarskie cięcie – przebieg

Kobieta rodząca otrzymuje znieczulenie, która odbiera jej w pełni świadomość i pozwala zasnąć. Od niedawna możliwe jest również znieczulenie zewnątrzoponowe, by rodząca mogła zachować świadomość i patrzeć jak przychodzi na świat jej dziecko, znieczulenie działa w okolicy od pasa w dół. Z tego powodu iż kobieta podczas ciecia cesarskiego nie odczuwa bólu, kobiety sięgają po tą metodę coraz częściej i chętniej, jednak nie oznacza to iż to dobry pomysł. Po co dać się pociąć i mieć bliznę na podbrzuszu, skoro można urodzić bezpiecznie, własnymi siłami i nie mieć śladu po porodzie w postaci blizn. Być może sam poród w postaci cesarskiego cięcia jest bezbolesny gdyż pod narkozą, jednak z pewnością boli bardziej gdy narkoza mija. Cesarskie cięcie nie jest naturalną metoda rodzenia, a operacją ułatwiającą poród w chwilach zagrożenia, tak więc po jej wykonaniu musi się wszystko zagoić, co trwa sporo czasu i jest dość bolesne przy normalnym funkcjonowaniu. Przy porodzie naturalnym, narządy rodne goją się zdecydowanie szybciej, gdyż są przystosowane do porodu.

Przyczyny cesarskiego cięcia

  • Planowane, kiedy pacjentka wie już jakiś czas przed porodem iż będzie rodziła cesarskim cięciem gdyż jej stan zdrowia lub inne warunki nie pozwalają na poród naturalny.
  • Pilne, gdy coś zagraża życiu matki i dziecka.
  • Nagłe, gdy życiu matki i dziecka może coś zagrażać w każdej chwili.
  • Natychmiastowe, gdy pacjentka nie daje już rady lub nie ma innych możliwości.

Cesarskie cięcie – przeciwwskazania

Głównym przeciwwskazaniem jest brak wskazań do wykonania tego zabiegu operacyjnego, ponieważ kobiety są stworzone by rodzić w naturalny sposób, siłami natury i jeśli nic nie zagraża ich życiu ani też życiu dziecka, jak najbardziej powinny rodzić naturalnie. I choć wiele pań, planuje swój poród oraz sposób w jaki się odbędzie, często bywa inaczej. Z czasem rozumieją, że najlepsza metoda porodu, to ta bezpieczna i jak najmniej szkodząca dziecku oraz nam samym.

Was this helpful?

1 / 0