Przez około trzy miesiące (a czasem dłużej) po porodzie można odczuwać ból przy stosunku. Jednak również można mieć nieprzyjemne wrażenie, jakby pochwa została zbyt ciasno zszyta. Dochodzi też do tego suchość pochwy, która jest normalnym objawem w okresie po porodowym. Ważne jest by się nie spieszyć. Im dłużej partner będzie pieścił kobietę, tym bardziej będzie podniecona, a pochwa stanie się wilgotniejsza. Trzeba pamiętać o czułych pocałunkach, erotycznych masażach, zmysłowym przytulaniu. Kobieta w tym okresie potrzebuje wyjątkowej czułości i ciepła, by mogła skupić się na przyjemnościach, a nie myśleć o bólu i tym czy wszystko się już zagoiło.
Ból podczas stosunku po porodzie
Gdy mimo to dokucza suchość pochwy, warto sięgnąć po żele i kremy nawilżające, które mogą być podniecającym elementem gry wstępnej! W trakcie zbliżenia trzeba unikać gwałtownych ruchów. Wskazane są wyłącznie pozycje, w których będziesz kontrolować sytuację . Lekki ból przy pierwszym zbliżeniu nie jest niczym groźnym. Gdy jednak czuje się ostry ból podczas każdego stosunku, trzeba jak najszybciej zgłosić się do ginekologa. Być może po porodzie założono zbyt długi szew i wejście do pochwy jest węższe. Małe cięcie rozwiąże problem.
Współżycie po porodzie naturalnym i cesarce
W okresie poporodowym odczuwalne jest również często wrażenie, że pochwa jest dwa razy większa niż przed porodem. Piersi przestały reagować na dotyk mężczyzny. Po cesarskim cięciu zaś , wydaje się, że Twój brzuch jest jak z plastiku. To normalne i z czasem wszystko wróci do normy. Jeśli nie jesteś gotowa nie śpiesz się, a twój partner powinien to zrozumieć. Czas po porodzie, który należy odczekać nim powrócimy do współżycia to od 4 do 8 tygodni.
Popracuj nad sprężystością mięśni pochwy odpowiedzialnych za intensywność orgazmu. Już jakiś czas przed porodem (około 2 miesięcy) warto rozpocząć ćwiczenia Kegla, które również ułatwią poród. Polegają one na zaciskaniu na kilka sekund mięśni pochwy, rozluźnianiu i ponownym napinaniu ich. Jedynym lekarstwem, by przywrócić „czucie” w brzuchu i w piersiach, jest cierpliwość. Problemy ze współżyciem po porodzie pojawiają się znacznie częściej, jeśli poród odbył się drogą fizjologiczną, a więc siłami natury. Zdarzają się jednak również po cięciu cesarskim. Cięcie jest operacją, podczas której dochodzi do otwarcia warstw jamy brzusznej i samego mięśnia macicy. Więc proces gojenia jest dość długi. Podczas współżycia dochodzi do poruszania od strony pochwy szyjką, a tym samym całą macicą. Jeśli więc doszło do jej wcześniejszego nacięcia i szycia – jeszcze nie do końca zagojone tkanki mają prawo niestety boleć. Najlepszym lekarstwem w tej sytuacji jest czas, aby mogło dojść do zagojenia podrażnionych tkanek i częściowego rozpuszczenia szwów, którymi zostały zszyte i pewnie nieco naciągnięte.
Ból podczas stosunku – jak zapobiec?
Wśród leków, którymi można tymczasowo złagodzić i zapobiec dolegliwości można znaleźć leki o charakterze przeciwzapalnym i przeciwbólowym, podawane w formie czopków doodbytniczych. Wydawane są na receptę. W razie utrzymywania się opisywanych dolegliwości przez okres dłuższy, niż pół roku po porodzie, warto skonsultować się z lekarzem, celem wykonania dodatkowej diagnostyki. Często jednak jest obserwowany spadek libido po ciąży – bez względu na sposób jej rozwiązania. Wówczas konieczna jest pomoc seksuologa.
Was this helpful?
1 / 0