Wybieramy auto rodzinne – czym kierować się przy jego wyborze?

jaki samochod rodzinny wybrac

Pakowność, przestronność, niski koszt eksploatacyjny, a może bezpieczeństwo – która z wymienionych rzeczy sprawia, że auto staje się pojazdem idealnym dla całej familii? Czy może chodzi o połączenie tych wszystkich zalet? Jak się okazuje, obecność pewnych cech jest prawie że obowiązkowa i warto o nich wiedzieć przed kupnem samochodu.

Bezpieczny samochód rodzinny – główny warunek?

Osoby zastanawiające się, jakie auto rodzinne kupić, powinny kierować się czynnikiem nadrzędnym, czyli poziomem bezpieczeństwa samochodu. Co należy do elementów, które minimalizują ryzyko wystąpienia niebezpieczeństwa podczas rodzinnych przejażdżek? Między innymi obecność:

  • napędu na cztery koła lub przednie;

  • systemu korygowania i stabilizacji toru jazdy;

  • wysokich wyników w testach zderzeniowych Euro NCAP;

  • jak największej ilości poduszek powietrznych (również ich odpowiednie rozmieszczenie);

  • asyst usprawniających proces hamowania awaryjnego;

  • ISOFIX-u.

Najlepiej rozglądać się za samochodem nowym, prosto z salonu. W przypadku takich pojazdów ma się pewność co do ich stanu technicznego. Niestety, często kupno nowego auta jest niewykonalne z jego wysokiej ceny, zwłaszcza dla wieloosobowych rodzin, których budżet domowy jest ograniczony.

Kupując wóz od drugiego właściciela, trzeba pogodzić się z gorszym stanem wizualnym i koniecznością skorzystania z pomocy specjalisty, który przeprowadzi fachową diagnostykę. W przypadku, w którym nabywca decyduje się na samochód używany, warto przywrócić mu świeżość za pomocą usługi, jaką jest auto detailing. Cena takiego zabiegu jest niska, a z pewnością poprawi komfort użytkowania pojazdu.

Czy rodzaj napędu w samochodzie dla rodziny ma znaczenie?

Przy wyborze samochodów rodzinnych lepiej unikać pojazdów z napędem tylnym. Powodem tego jest sposób, w jaki działają. Kiedy cała moc napędowa przeniesiona jest na koła znajdujące się z tyłu, zdecydowanie łatwiej o poślizg. Zwłaszcza zimą, gdy jezdnie są oblodzone, a opony i tak mają problem z utrzymaniem przyczepności.

Dodać należy do tego fakt, że autem RWD zdecydowanie trudniej jest opanować ślizg niż w przypadku aut AWD lub FWD. W kontekście jednostki napędowej ze względów ekonomicznych należy wybierać te o małej pojemności. Dodatkowo spalanie paliwa jest wtedy mniejsze, a wykres rozkładu sił mniej agresywny.

Przestronny i komfortowy – lepszy będzie van, czy SUV?

Auto, którym na co dzień poruszać ma się większa ilość osób, powinno być odpowiedniej wielkości. Samochód musi być na tyle duży, aby mieścić pasażerów i ich wyposażenie, ale jednocześnie na tyle mały, żeby jego rozmiary nie wpływały znacznie na zużycie paliwa. Ogromne pojazdy mogą okazać się przesadą i powodować zbędne wydatki. Ich wymiary wpływają bezpośrednio na ciężar, a im auto jest cięższe, tym mocniejszej jednostki napędowej potrzebuje do poruszania się. Silniki dużej pojemności cechuje większe spalanie benzyny na 100 km, zwłaszcza podczas jazdy miejskiej.

Rodziny zaczynające się od pięciu osób wzwyż powinny rozglądać się za pojazdami z nadwoziem typu van. Duży bagażnik, sporo przestrzeni w środku i ułatwione wejście (większość drzwi takich samochodów nie otwiera się w sposób tradycyjny, tylko odsuwa do tyłu na specjalnych szynach przytwierdzonych do karoserii) to główne argumenty przemawiające na ich korzyść. Zdecydowanym minusem jest utrudnione parkowanie i osłabiona widoczność kierowcy. Dlatego ważne, aby ktoś, kto decyduje się na kupno pojazdu tego typu, był doświadczonym kierowcą i czuł się pewnie na drogach.

SUV-y, czyli potocznie zwane terenówki miejskie, to także dobra inwestycja. Chociaż z zewnątrz mogą wydawać się spore, to od środka przypominają zwykłe sedany lub hatchbacki. Z tego powodu ich wybór sugerowany jest rodzinom, które mają maksymalnie do pięciu członków. Auto sprawdzi się także osobom, których codzienna trasa do np. pracy jest problematyczna do pokonania ze względu na utrudnione warunki.

Decyzji związanej z kupnem samochodu nie należy podejmować pochopnie. Przed tym powinno się przeanalizować sytuację rodzinną, a potem szukać najlepszej oferty kupna samochodu, mieszącej się w budżecie przeznaczonym na nabycie pojazdu.

Was this helpful?

0 / 0

Dodaj komentarz 0