Wychowanie dzieci

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Wychowanie dzieci to z pewnością najtrudniejsze zadanie jakie musi podjąć każdy rodzic. Od dnia przyjścia na świat dziecka, mamy w głowie plany jak to będzie, jak nasze dziecko będzie dorastać i jakim będzie człowiekiem. Fakty zazwyczaj okazują się inne, a my wtedy zastanawiamy się dlaczego i gdzie popełniliśmy błąd.

Wychowanie dzieci

Niestety, źle wychowane dziecko to tylko i wyłącznie nasza wina, rodziców, którzy wpadają w szał pogoni za pieniędzmi i zapominają co ich dziecku tak naprawdę jest potrzebne. Jak więc wychować dziecko by miało piękne dzieciństwo, było szczęśliwe i wyrosło na wspaniałego człowieka? Dziecko przychodzące na świat potrzebuje od rodziców ciepła, miłości i zrozumienia, gdy dorasta, nam rodzicom wydaje się, że również zmieniają się potrzeby dziecka. Zamiast je tulić i spędzać z nim czas, kupują nowe zabawki, nowe sprzęty i tony słodyczy, myśląc iż dzieciom w ten sposób okazują miłość.

Czy tak właśnie jest? Czy dzieci potrzebują tych wszystkich przedmiotów by być szczęśliwymi? Dzieci to najbardziej czułe i wrażliwe istoty ludzkie, które za miłość i bliskość rodziców oddałyby wszystko. Nie potrzebują całego tuzina zabawek, wolą mieć jedną i bawić się nią z ukochaną mamusią bądź tatusiem, którzy nauczą nowych sztuczek, rozweselą, a gdy się nie uda, dodadzą otuchy. Od samego początku biorą sobie nas za wzór i wszystkiego uczą się od nas samych, naśladując zachowania rodziców. Od najmłodszych lat bacznie nas obserwują i starają się upodabniać pod każdym względem, bo mama i tata to najfajniejsi ludzie na świecie.

Wychowanie dziecka w rodzinie

Nawet nie mamy pojęcia ile widzą dzieci, wydaje nam się, że gdy kłócimy się z małżonkiem w zamkniętym pokoju, dzieci tego nie widzą i wszystko jest w porządku. Dzieci doskonale wiedzą, że rodzice się kłócą i nie muszą samej kłótni słyszeć, pamiętajmy, że nas obserwują, czy się przytulamy, całujemy, czy jesteśmy dla siebie mili i czuli jak zawsze, a każda zmiana natychmiast rzuca im się w oczy.

To, jakimi my jesteśmy partnerami dla siebie, takimi partnerami dla innych będą nasze dzieci. Nie okazując dzieciom zbyt dużej miłości, pocałunków, pieszczot i bliskości, szybko pokaże swe skutki w przyszłości. Maluch przestanie w pewnym momencie tego potrzebować, bo cóż może znaczyć pocałunek dla dziecka, które nie zaznało pocałunków ukochanej mamy? W przyszłości, gdy przestanie być dzieckiem, ogromnym problemem będzie dla niego miłość, bliskość z drugim człowiekiem, czułość i okazywanie ciepła własnym dzieciom.

Często się spotyka sytuacje, kiedy do malucha przyjeżdża ciocia, która stęskniona chce go wyściskać i wycałować, a on broni się całymi siłami, mama wtedy tłumaczy dziecku „on/ona nie lubi się przytulać ani całować”. Nie ma dzieci którym nie sprawia przyjemności bliskość, są natomiast dzieci, którym rodzice tych pięknych uczuć nie okazują, a więc okazywane ich przez innych, budzą w nich lęk i niepewność. Tak więc w wychowaniu dziecka najważniejsza jest miłość rodziców i bycie wzorem do naśladowania oraz wzorowym przykładem.

Wychowanie dzieci – porady

• Okazywać im maksimum miłości, czułości i ciepła. Dla dziecka bardzo ważny jest pocałunek na dobranoc i dzień dobry, uścisk gdy coś mu się uda, radosny uśmiech rodziców na jego widok gdy wraca z przedszkola, otarcie łez gdy spotka coś bolesnego na swej drodze oraz po prostu bycie z nim w każdej chwili gdy potrzebuje rodziców.

Poświęcać dziecku czas, ale nie siedząc w jednym pomieszczeniu i oglądając telewizję, a wychodząc na wspólny spacer, grając wspólnie w ulubioną grę, rozmawiając przy obiedzie, co u każdego dziś się wydarzyło, czytając bajkę na dobranoc, po prostu będąc razem, tak by dziecko czuło, że pragniemy tego tak samo mocno.

Zapewnić bezpieczeństwo, które każde dziecko powinno znaleźć w swoim domu przy rodzicach.

Chwalić osiągnięcia, a jeszcze głośniej jego starania, zaangażowanie i wysiłek jakie wkłada w wybrany przez siebie cel.

Uczyć swe dziecko odpowiedzialności, uczciwości, szczerości, miłości, szacunku oraz dobroci wobec innych.

• Pozwalać dziecku na zdobywanie świata i osiąganie wymarzonych doświadczeń, towarzysząc mu i czuwając by porażki znosił jak najmniej boleśnie. Nie można zabraniać spełniać się w tym co sprawia mu radość, a należy wspierać by ta radość była jeszcze większa.

Zachęć malucha do zabawy – w pojedynkę, w grupie, we dwoje, w formie badania świata, budowania, tworzenia dzieł, eksperymentowania i wielu innych by dziecko poznało wszystko co je ciekawi, będąc pod twoim okiem. Każda forma może okazać się ciekawa ale ta ulubiona często wiąże się z dziecka przyszłością.

Obserwować swe dziecko, patrzeć co lubi, a czego unika, czego się boi, a co sprawia mu satysfakcję, trzeba “uczyć się” dziecka, tak jak dziecko uczy się świata i ludzi. Spraw by nie zabrakło mu tych szczęśliwych rzeczy i chwil, a uchroń przed tymi niechcianymi jak tylko potrafisz.

Naucz dziecko odpowiedzialności i wykonywania własnych obowiązków. To ważne by maluch miał własne obowiązki w domu, których ty pod żadnym pozorem nie powinnaś za nie wykonywać. To z pewnością zaowocuje w przyszłości.

Bądź szczera i uczciwa wobec dziecka, nie oszukuj go i nie kłam, bo przestanie nam ufać, a gdy dorośnie odpłaci się podwójnie

• Naucz dziecko, że nauka to również dobra zabawa i ciekawe doświadczenie. Nie krzycz ani tez nie karz gdy coś mu nie wychodzi, pomóż, pokaż i zachęć, a gdy nie jest to jego mocną stroną zrozum, w końcu każdy z nas z czegoś jest gorszy.

Nie zmuszaj dziecka do rzeczy, które nie sprawiają mu przyjemności np. nauka pianina. Dziecko samo powinno odnaleźć swoją pasję i wykonywać ją z miłością i zaangażowaniem, a nie pod przymusem, bo rodzice uważają, że jeszcze kiedyś im za to podziękuje.

• Spraw by dziecko miało w tobie nie tylko rodzica ale i przyjaciela.

Nie groź dziecku, że gdy będzie niegrzeczne to je oddasz komuś lub przestaniesz kochać. Wystarczy, że pokażesz jak przykro ci z powodu jego zachowania, ukarz, daj do zrozumienia, że ci się to nie podoba, ale nie odrzucaj dziecka, gdyż może to mieć ogromy wpływ na jego zachowanie i uczucia.

Was this helpful?

0 / 0