Wychowanie seksualne

Człowiek od małego musi uczyć się wszystkiego co związane jest z jego życiem i funkcjonowaniem. Z całą pewnością temat wychowania seksualnego budzi u rodziców najwięcej emocji i niepokoju. Kiedy porozmawiać z dzieckiem o seksie? Kiedy powiedzieć mu, co to wszystko znaczy i co należy robić w określonych sytuacjach. Temat wychowania jest bardzo obszerny i w każdym wieku dziecko powinno wiedzieć coś zgoła innego. Wiadomo, że z pięciolatkiem nie będzie się mówić o seksie, zaś z siedemnastolatkiem nie będzie się rozpoczynało tematu antykoncepcji, gdyż jest to już w dzisiejszych czasach zdecydowanie za późno.

Rodzic jako ta osoba, która wychowuje dziecko i która stara się zrobić wszystko co w jej mocy, by dziecko wyrosło na porządnego człowieka, musi je obserwować i zdać sobie sprawę z tego, w jakim wieku może ono już być poinformowane o pewnych sprawach. Na pewno dzieci małe, a więc takie w okresie od trzech lat, mogą już się dowiedzieć, kim jest dziewczynka, a kim jest chłopiec. Rodzic powinien pokazać mu to, w jaki sposób dziewczynki różnią się od chłopców i dlaczego tak jest.

Oczywiście poziom rozmowy należy dostosować do naszego małego dziecka. Trzeba mu wytłumaczyć, co posiadają dziewczynki, co mają chłopcy i jak to dziecko ma rozumieć. Następnie, pojawia się temat seksu. Ta kwestia budzi dużo więcej emocji, z racji tego, że rodzice zazwyczaj nie wiedzą, kiedy o tym mówić i w jaki sposób z tym dorastającym człowiekiem o tej sprawie rozmawiać. Dla jednych może to być bowiem wiek czternastu lat, zaś dla innych nawet i siedemnaście to jeszcze za mało. Rodzice najlepiej znają swoje dzieci i to oni powinni dostosować ta rozmowę do ich rozwoju. Na szczęście, szkoła wychodzi coraz bardziej naprzeciw i to ona właśnie część tych trudnych spraw bierze na siebie.

W większości szkół prowadzone jest wychowanie seksualne. Nieraz nazywa się go również przygotowaniem do życia w rodzinie, czy też wychowaniem do życia w rodzinie. Pojawia się on w szkole podstawowej, realizowany jest w gimnazjum i kontynuowany w okresie szkoły średniej. Wtedy to wykwalifikowany pedagog pokazuje dzieciom, jak wygląda sfera seksualności i jak należy rozumieć seks. Najpierw dzieci uczą się tego, jak zbudowane jest ciało kobiety i mężczyzny, co jest odpowiedzialne za dane funkcje i co trzeba wiedzieć, by dobrze rozpocząć ten czas, który później związany jest z dojrzewaniem, a następnie z seksem. Oczywiście, w okresie szkoły średniej wychowanie seksualne dotyczy przeważnie seksu i tego, co jest z nim związane.

Młodzi ludzie uczą się jak współżyć bezpiecznie, by nie zniszczyć sobie i innym życia. Pedagog więc pokazuje formy antykoncepcji, mówi, przed czym one chronią i dlaczego są takie ważne. Lekcje wychowania seksualnego to bardzo dobry pomysł, który pojawił się już w większości szkół. Niechciana ciąża, zapalenia miejsc intymnych, choroby przenoszone drogą płciową – to jedne z poważniejszych konsekwencji, które mogą dotyczyć młodych ludzi, zupełnie nieświadomych tego tematu.

Zawsze się mówi, że lepiej czemuś zapobiegać, niż potem leczyć. Jeśli zostaniemy zarażeni wirusem HIV, czy jest w stanie ktoś nam pomóc? Czy jeśli zajdziemy w ciążę, możemy mówić, że nie ma problemu? Oczywiście, że nie! Skutki złego zabezpieczenia i niewiedzy, jaką niesie za sobą tematyka seksualna, są naprawdę bardzo poważne. Jeśli więc mamy młodych ludzi przed tym ustrzec, musimy wprowadzić w życie wychowanie seksualne. I nie jest ważne, czy pedagogiem będzie nauczyciel, czy też rodzic. Takie tematy, które związane są z seksualnością człowieka, muszą zostać podjęte i jeśli zwleka się z tym zbyt długo, można tego później bardzo żałować. A czasu cofnąć się już nie da.

Was this helpful?

0 / 0