Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK
Ciąża to dla każdej przyszłej mamy okres odpoczynku, relaksu, spokojnego oczekiwania na maleństwo i podjadania wszystkich smakołyków bez wyrzutów sumienia. Budzimy się każdego dnia wyjątkowo wyspane i wypoczęte, mamy czas przeczytać ciekawą książkę, pójść na spacerek w słoneczną pogodę i upichcić największe przysmaki świata, na które wcześniej brakowało nam czasu i dręczyło sumienie.
Jednak czy zawsze ciąża to od początku taka sielanka? Niestety – nie! Dla jednych kobiet to ten sielankowy okres, dla innych zaś wręcz przeciwnie. Gdy sięgamy po pachnącą i smakowitą babeczkę, soczysty i wypieczony kotlecik czy świeżą i jeszcze pachnącą zupkę, nagle tracimy apetyt i pędzimy do łazienki. Męczące wymioty i nudności nie dają nam żyć i cieszyć ulubionymi przysmakami czy wonią ukochanych perfum. Często możemy zobaczyć w filmach jak kobiety ciężarne pędza do toalety z powodu nudności, co przyszłe mamy przeraża i zniechęca. Jak to jest naprawdę z tymi wymiotami w ciąży? Czy drażnią nas wszystkie zapachy i smaki czy może tylko wybrane? Dlaczego nudności pojawiają się szczególnie z rana i jak sobie z nimi radzić?
Wymioty w ciąży – przyczyny
Głównym sprawcą nudności w ciąży jest burza hormonalna jaką przechodzi w tym okresie nasz organizm. Głównie substancja hCG (gonadotropina), która wydzielana w ciąży umożliwia jej wczesne wykrycie, może również odpowiadać za dokuczające i nasilające się nudności i wymioty w pierwszej fazie ciąży. Na nudności poranne cierpią szczególnie kobiety w ciążach bliźniaczych u których substancja hCG jest podwyższona, dodatkowo podwyższone stężenie hormonów płciowych we krwi, drażni błonę śluzową żołądka wywołując wymioty.
Najczęściej powyższe dolegliwości występują u kobiet w pierwszej ciąży, w pierwszym jej trymestrze. Zazwyczaj ulegają złagodzeniu ok. 10-12 tygodnia ciąży i nie stanowią żadnego zagrożenia dla matki ani dziecka. Ciąża to nie tylko okres sielanki i przyjemności, jak mogłoby się wydawać, to również czas stresu i nerwów, co przez zmiany w psychice przyszłej mamy, ma również wpływ na nudności czy wymioty. Głównie problem dotyczy kobiet nie radzących sobie ze stresem, histeryzujących i panikujących bez powodu, poranne mdłości dokuczają im w szczególnie wysokim stopniu. Dlatego zalecane jest dbanie o komfort psychiczny kobiet ciężarnych, a w szczególności nie narażać ich na dodatkowy stres, gdyż dla nich dotychczasowy już wydaje się ogromnym.
Wymioty w ciąży – co pomaga?
• Miej zawsze przy sobie małe przekąski takie jak migdały, orzechy, krakersy lub batoniki muesli. Jeśli czujesz głód, a nie możesz zjeść normalnego posiłku, zjedź przygotowaną przekąskę, to zapobiegnie zwiększeniu cukru we krwi, co również bywa przyczyną nudności i wymiotów.
• Zjedz pierwsze śniadanie w łóżku, jeśli nie ma kto ci go podać, przygotuj je sobie wcześniej poprzedniego dnia byś nie musiała wstawać z łóżka. Zjedz małe śniadanie w formie przekąski np. kilka sucharków, banana, jabłko lub garść płatków kukurydzianych bez mleka. Wybraną przekąskę popij ciepłą herbatką (jeśli nie ma kto ci jej podać, przygotuj sobie na wieczór w termosie) i poleż jeszcze wygodnie około 15 minut, po czym możesz powoli wstać.
• Ważne jest by przyszła mama zjadała w ciągu dnia około 6 lekkich posiłków. W ciąży nie wolno się przejadać ani też głodzić. Każdy posiłek jest ważny w małych ilościach, przeżuwany powoli każdy kęs pozwoli żołądkowi odpowiednio funkcjonować.
• Zadbaj by każdy twój posiłek był bogaty w witaminy, a w szczególności witaminę B6, która łagodzi mdłości i wymioty. Wprowadź więc do swojej diety ryby, chude mięso, banany, kalafior, zielony groszek, szpinak czy ziemniaki.
• Odstaw potrawy pikantne i tłuste, które obciążają żołądek.
• Zaobserwuj jakie zapachy cię drażnią i wywołują w tobie odruchy wymiotne np. perfumy, kosmetyki, dania itp., byś mogła ich unikać.
• Pij 2-3 litry napojów dziennie w niewielkich porcjach i nie łapczywie. Odstaw całkowicie napoje gazowane oraz słodkie, które najlepiej zastąpić wodą mineralna, sokami warzywnymi lub owocowymi.
Każda ciąża jest pełna niespodzianek, jednak żadna z przyszłych mam nie musi spędzać większości jej czasu w toalecie. Najważniejsza jest odpowiednia dieta oraz psychiczny i fizyczny komfort przyszłej mamy, co pozwoli na pokonanie nudności i prawidłowy rozwój dziecka.
Was this helpful?
0 / 0