Wypadanie włosów

Włosy – dla niektórych chluba dla innych prawdziwe utrapienie. Jednakże zarówno w jednym jak i w drugim przypadku, towarzyszy nam zazwyczaj troska o nie. Pielęgnujemy nasze włosy. Dbamy o ich higienę. Lubimy gdy się błyszczą i zdrowo wyglądają. Panie dodatkowo uwielbiają zmieniać kształt swoich fryzur oraz ich kolor. Robią to nie tylko dla własnego samopoczucia. Często narażają swoje włosy na setki różnych zabiegów, tylko po to by zwrócić na siebie uwagę mężczyzn lub wzbudzić zazdrość swoich koleżanek.

Z anatomicznego punktu widzenia włos to przydatek skórny lub inaczej twór pochodzenia naskórkowego, występujący na całej powierzchni ciała. najwięcej włosów znajduje się na naszej głowie. I to właśnie na nich się skupi nasza uwaga.

Wypadanie włosów

Jedną z wielu dolegliwości jakie związane są z włosami jest łysienie czyli inaczej częściowe lub całkowite wypadanie włosów. Według najnowszych danych – osób łysiejących wciąż przybywa. Lekarze troją się i dwoją by zatrzymać ten postępujący dość szybko proces. Załamują jednak bezradnie ręce gdyż … łysienie zaczyna dotykać już nie tylko osoby starsze ale i dzieci oraz młodzież!

Wypadanie włosów to co prawda naturalny proces. Nie dotyczy on tylko osób w podeszłym wieku. Dziennie każdy z nas traci ponad 100 włosów. Jeśli nasza skóra jest zdrowa, wówczas na ich miejsce pojawiają się nowe. Prawdziwy problem pojawia się gdy:

  • Po pierwsze nie odrastają nam włosy;
  • Po drugie gdy gubimy ich o wiele więcej niż 100 dziennie.

Wypadanie włosów – przyczyny

Jakie są zatem przyczyny takiego stanu rzeczy? Nie istnieje jedna konkretna przyczyna wypadania włosów. Jest to związane przede wszystkim z tym, że nie istnieje tylko jeden rodzaj łysienia. Mówiąc o wypadaniu włosów najczęściej wymienia się jego następujące rodzaje: łysienie typu męskiego, rozlane, poporodowe, psychogenne, kiłowe, po chorobach zakaźnych i gorączkowych, starcze, plackowate, łysienie mechaniczne, łysienie na skutek terapii antynowotworowej. Jak zatem widać wypadanie włosów to proces o wiele bardziej złożony, niż nam się może wydawać. Najogólniej zaś mówiąc przyczyny wypadania włosów to: zaburzenia hormonalne (menopauza, ciąża, u kobiet po porodzie), działanie czynników toksycznych, niewłaściwe uczesanie, niewłaściwe dbanie o włosy, podłoże genetyczne, uwarunkowania środowiskowe, związane z procesem starzenia się.

Wypadanie włosów – leczenie

Problemem jest także leczenie łysienia. Niestety jak dotąd nie opracowano jeszcze takiego środka, który przeciwdziałałby wypadaniu włosów. Opracowywane środki mają za zadanie jedynie powstrzymać i złagodzić proces wypadania włosów. Niestety nie ma środka, który przeciwdziała temu procesowi lub który pomaga przywrócić nasze bujne czupryny. Ważnym jest też fakt, że leczenie łysienia jest dostosowywane indywidualnie do rodzaju i przyczyn wypadania włosów.

Was this helpful?

0 / 0