Wysypka u niemowląt

Wysypka u niemowląt to dolegliwość, która bardzo często im dokucza. Zazwyczaj jest to objaw choroby skóry, może też towarzyszyć chorobom zakaźnym. Często bywa tak, że rozpoznanie choroby jest rzeczą prostą, gdyż dziecko mogło mieć kontakt z zarażoną osobą, może się jednak zdarzyć i tak, że dotarcie do przyczyny choroby jest bardzo skomplikowane i wymaga od lekarza dużej spostrzegawczości.

Wysypki różnią się między sobą w zależności od przyczyny. Najczęściej przybierają postać czerwonych plamek, lecz mogą to być także krostki, pęcherzyki, bąble. Zwykle wysypkom towarzyszy uporczywe swędzenie lub pieczenie. Podobne do wysypek są wybroczyny – punktowe czerwone lub fioletowe plamki spowodowane przez niewielkie wylewy krwi. W celu odróżnienia ich od wysypki należy takie plamki ucisnąć – jeśli nie ulegną odbarwieniu, będzie to znaczyło, iż jest to wybroczyna. Ponadto zmiany w postaci wybroczyn nie swędzą. Jeśli na ciele pojawiają się wybroczyny, należy skonsultować się z lekarzem.

Wysypka u niemowląt – przyczyny

  • Gorączka trzydniowa – łagodna infekcja spowodowana przez wirusy. Występuje najczęściej u małych dzieci pomiędzy szóstym a trzydziestym szóstym miesiącem życia. Objawia się nagłym atakiem wysokiej temperatury, nie poprzedzają jej żadne inne objawy. Zazwyczaj trwa od dwóch do trzech dni. W miarę spadania temperatury, na skórze pojawiają się plamiste, czerwone zmiany skórne, zlokalizowane najczęściej na szyi, rękach i tułowiu. W momencie pojawienia się wysypki od dziecka nie można się już zarazić. Leczenie powinno polegać na obniżeniu gorączki, powinno się podawać również wiele płynów. Wysypka pochodząca od tego schorzenia bardzo szybko znika.
  • Ospa wietrzna. Ospa to dość łagodna choroba powodowana przez wirusy, przenoszona jest drogą kropelkową. Dziecko zdolne jest nią zarażać na dobę lub dwie przed pojawieniem się wysypki, aż do jej przyschnięcia. Objaw ospy to właśnie wysypka i towarzysząca jej czasami gorączka. Wysypka w przypadku ospy wietrznej ma postać plamek i grudek, które zmieniają się w pęcherzyki wielkości łepka szpilki do ziarenka grochu. Pęcherzyki wypełnione są płynem surowiczym, który po pewnym czasie mętnieje, wskutek czego zmieniają się w krosty, po tygodniu przybierające postać strupków. Wysypka pojawia się na tułowiu, następnie ogarnia również twarz, ramiona, skórę głowy i całe ciało. Niemowlęta i dzieci chore na ospę powinny być izolowane. Leczenie ospy wietrznej polega na smarowani wysypki płynem zmniejszającym swędzenie.
  • Odra – choroba wirusowa, którą dziecko zaraża się od innych dzieci drogą kropelkową. Dzięki szczepieniom obowiązkowym jest to rzadko występująca choroba. W przypadku zachorowania na odrę pojawia się gorączka, światłowstręt, katar, męczący i suchy kaszel. Objawem występującym później jest wysypka, która przybiera gruboplamistą postać, której poszczególne wykwity mogą się ze sobą łączyć.
  • Szkarlatyna. Jest to choroba wywoływana przez paciorkowce, przenosi się drogą kropelkową. Wysypka pojawiająca się przy szkarlatynie jest drobna i czerwona. Najwyraźniej wygląda na brzuchu, pośladkach i w pachwinach, natomiast na policzkach pojawia się rumień. Po około dwóch tygodniach od zniknięcia wysypki skóra łuszczy się, najbardziej na stopach i dłoniach.
  • Pieluszkowe zapalenie skóry. Są to zmiany skórne, które pojawiają się w okolicy krocza u dzieci do trzeciego roku życia. Jest to rozlane zaczerwienienie lub wysypka mająca postać grudek i pęcherzyków. Chorobie towarzyszy pieczenie i swędzenie. Główna przyczyna tejże dolegliwości to kontakt skóry z kałem i moczem, stała wilgoć, brak dostępu skóry do powietrza. Choroba nasila się w przypadku nieprawidłowości w pielęgnacji niemowlęcia, zbyt rzadkiego zmieniania pieluszek, nie używania maści, zasypek. Zmiany skórne o średnim lub mocnym nasileniu należy smarować wodnym roztworem gencjany, co wysusza zmiany i działa odkażająco. Ryzyko rozwinięcia się pieluszkowego zapalenia skóry można zmniejszyć poprzez właściwą pielęgnację, częstego zmieniania pieluch, ograniczenie używania mydła, które źle wpływa na mechanizm ochronny skóry, osuszanie skóry po kąpieli.
  • Alergia. Jest to najczęstsza przyczyna wysypki. Zmiany uczuleniowe na skórze pojawiają się, kiedy ma ona kontakt z substancją alergiczną (np. proszkiem do prania) lub w wyniku alergii pokarmowej. Wysypka tego typu może się pojawić nawet kilka sekund lub kilka dni po kontakcie z substancją uczulającą.

Was this helpful?

0 / 0