Wzdęcia u niemowląt

Wzdęcia u niemowląt, zwane również niestrawnością lub bardziej fachowo – dyspesją, spędzają niejednym rodzicom sen z powiek. Gdy widzimy jak męczy się nasz maluszek i my nie możemy spać, obarczając się wyrzutami sumienia, gdyż przyczyna wzdęć nie jest nam znana. Streszczamy sobie cały dzień i posiłki jakie zjadło nasze dziecko, zastanawiając się dokładnie, co mogliśmy dać takiego dziecku, że spowodowało niestrawność i gazy, a nasz maluch zamiast spać męczy się w nocy i płacze. Często obwiniamy się o cierpienie dziecka, jednak przyczyn wzdęć może być wiele i nie koniecznie z naszego powodu.

Wzdęcia u niemowląt – przyczyny

Główną przyczyną niestrawności u niemowląt jest spożycie żywności wzdymającej, jak bób, fasolka, groch, ostre przyprawy, cebula, seler, rodzynki, kapusta, śliwki i wiele innych. Jednak to nie jedyna przyczyna gazów i wzdęć u maluszków, ale najczęściej rozpoznawalna przez mamy.

Poza tym przyczyn może być wiele, między innymi:

  • Nieprawidłowa dieta maluszka, którą mama musi unormować i zmienić jeśli chce zapobiec cierpieniu swego dziecka. Warto skorzystać z poradników lub wiedzy osób starszych, które podpowiedzą co i w jakich ilościach podawać dziecku w odpowiednim przedziale wiekowym.
  • Czynniki dziedziczne – są nieuniknione i niezależne od nas czy osób trzecich. Nie mamy wpływu na tego rodzaju wzdęcia, gdyż dziecko odziedziczyło je po kimś w rodzinie.
  • Nieodpowiednia dieta dziecka, również może być przyczyną wzdęć i zaparć u niemowląt. Jeśli niestrawność będzie trwała dość długo, należy spróbować wprowadzić do diety dziecka inny składniki, by stopniowo wykluczyć nie służące mu produkty.
  • Rzadszym, jednak również ważnym czynnikiem niestrawności u maluszków jest obecność pasożytów w ich układzie pokarmowym, która robi niezłe zamieszanie.
  • Uchyłkowatość jelit zwana również przepukliną.
  • Schorzenia pęcherza żółciowego – najczęściej kamica żółciowa. Powoduje ostre, przewlekłe zapalenie pęcherzyka oraz nowotwór rozwijający się na tym podłożu. Objawami ostrego zapalenia jest wysoka gorączka, wymioty lub napady kolki wątrobowej.
  • Choć mogłoby się wydawać, że maleństwa wiodą spokojne i radosne życie, wielu z nim dokucza stres, który może być przyczyną niestrawności.
  • Kolka jelitowa u niemowlaków, która objawia się ostrymi bólami skurczowymi mięśni gładkich. Ból może dotyczyć każdego z narządów zbudowanych z mięśni gładkich. Przyczyną kolki jelitowej jest zła dieta dziecka, kamienie kałowe, ciała obce w przewodzie pokarmowym np. pestka, połknięty drobny przedmiot.
  • Nadkwasota
  • Nieakceptacja laktozy w postaci mleka matki, mleka w proszku lub mleka krowiego. Choroba trzewna inaczej celiakia, jest chorobą rozpoznawalną w około 8-14 miesiącu życia niemowlęcia, gdyż produkty zbożowe np. kaszka manna, są wprowadzane do diety dziecka w tym okresie jego życia. Do ewidentnych zmian morfologicznych dochodzi zaledwie po miesiącu szkodliwego działania glutenu.
  • Przesadzona ilość witaminy C w organizmie dziecka. Najczęstszymi objawami niestrawności u niemowląt jest nadmierna ilość gazów w brzuszku maluszka, zwana również wzdęciami. Kurczący się brzuszek, któremu zazwyczaj towarzyszy nieprzyjemny ból oraz odbijanie i bekanie.

Wzdęcia u niemowląt – objawy

Objawy te są dość spokojne i do opanowania przez rodzica, jednak jeśli dojdą do tego bóle i skurcze jelit, sprawa staje się poważna. Biegunka, a w raz z nią utrata masy ciała, podkrążone oczka i zmęczone, niechętne do zabawy dziecko to powód do niepokoju i porady specjalisty. Leczenie bywa konieczne w przypadku gdy przyczyną nadmiernej ilości gazów są choroby przewodu pokarmowego.

Wzdęcia maluszków można leczyć domowymi sposobami tj. zioła (koper włoski, rumianek, melisa, olejek cynamonowy, herbatka z nasion anyżu i wiele innych), dieta zmniejszająca ilość tłuszczu oraz produktów mlecznych spożywanych w codzienny menu dziecka, oraz przyprawy (ocet jabłkowy, kolendra, majeranek, imbir, chili).

Was this helpful?

0 / 0