Wzdęcia

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Wzdęcia – to zbyt duża ilość gromadzonych gazów jelitowych, które przemieszczają się po przewodzie pokarmowym. Wzdęcia dają znać o sobie poprzez wydalanie dziwnych dźwięków, co sprawia nam najwięcej kłopotu i zawstydza. To dość krępująca dolegliwość, o której nikt nie lubi mówić, a woli borykać się z nią w samotności.

Wzdęcia – przyczyny

Wzdęciom towarzyszy również uczucie pełności zalegającej w obrębie jelit. Wzdęcia powodują niekontrolowane wydalanie gazów o nieprzyjemnym zapachu. Wzdęcia często pojawiają się po zjedzeniu pokarmów wzdymających np. fasoli, której zjedzenie z pozorów wydaje się niegroźne, a może być przyczyną bolesnych kolek w jamie brzusznej. Taki rodzaj występowania wzdęć jest często mylony z innymi dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi.

Nasze jelita są wielkim zbiorowiskiem bakterii, pożytecznych dla naszego organizmu oraz tych patologicznych. W momencie gdy dochodzi do zachwiania organizmu, przewagę nad nim biorą bakterie szkodliwe, uniemożliwiające nam prawidłowe trawienie. Zbyt duża ilość gazów w organizmie jest przyczyną dolegliwości.

Wzdęcia są często powodem zbyt nadmiernego połykania powietrza np. podczas spożywania posiłków lub w nielicznych przypadkach zablokowanym przewodem pokarmowym.

Wzdęcia – profilaktyka ○ Odpowiednia dieta w której nie znajdzie się fasola, groch czy kapusta oraz inne wzdymające składniki. ○ Spożywanie posiłków w wolnym tempie, tak by móc się nim delektować. Powoli przeżuwamy. ○ Zalecane są spacery, szczególnie po posiłkach. ○ Starajmy się unikać połykania powietrza. ○ Nie spożywać napojów gazowanych. ○ Od czasu do czasu pić herbatki ziołowe z kminkiem czy koprem włoskim. ○ Unikajmy zdenerwowania. ○ Przestańmy żyć w biegu.

○ Unikajmy dużego wysiłku fizycznego.

Wzdęcia – leczenie ○ Węgiel aktywny, ○ Imbir, ○ Brandy, ○ Sok z limonki, ○ Olejek koperkowy, ○ Miód, ○ Mięta pieprzowa, ○ Soda oczyszczona,

○ Cola.

Wzdęcia – leki ○ BOIRON Hepto-Drainol ○ DIGESTOSAN ○ ESPUMAX ○ BONIMED BOBONISAN ○ ESPUMISAN ○ FENICOL

○ HIPOKRATES

Was this helpful?

0 / 0