Żaba trawna

zaba-trawna-dixi-rana_temporaria

Żaba trawna to gatunek płaza pochodzącego z rodziny żabowatych. Żaba trawna należy do żab brunatnych ze względu na swój kolor skóry. Ten gatunek żab występuje w dużej części Europy i zachodniej Azji. Najczęściej można ją spotkać w klimacie umiarkowanym np. w lasach.

Żaba trawna – opis

Żaba trawna to płaz o średniej wielkości i smukłym ciele. Ma niezwykle wyłupiaste oczy i dość szeroki pysk. Jej kolory to różnorodne odcienie brązu, przyozdobione ciemnobrązowymi i czarnymi plamkami o różnorodnym kształcie. Brzuszek żaby trawnej jest jaśniejszej barwy niż reszta ciała, jej kolor jest zazwyczaj kremowy, zdarza się, że przyozdabiają go ciemne plamki, jak na pozostałych częściach. Samce charakteryzują się barwą niebieską na podgardle i plamistością grzbietu, która znika w różnych okresach ich żywotności.

Żaba trawna – występowanie

Obszar występowania żaby trawnej jest dość szeroki. Można je spotkać na terenie:

  • Półwyspu Iberyjskiego,
  • północnej i środkowej części Europy,
  • Azji
  • Wysp Japońskich.

Żaba trawna w Polsce jest najbardziej znanym płazem i gatunkiem żaby brunatnej.

Żaba trawna – środowisko życia

Żaba trawna zamieszkuje różne środowiska, jednak najczęściej są to lasy mieszane, wilgotne, łąki oraz torfowiska, ogrody, parki, sady, polany oraz niekiedy pola uprawne.

Żaba trawna – tryb życia

Zazwyczaj żaba trawna jest najbardziej aktywna o zmierzchu, a także w nocy. Za dnia zazwyczaj ukrywa się. W ciągu dnia można ją spotkać wyłącznie podczas deszczowych dni. Podczas zimy przebywa na dnie zbiorników wodnych, gdzie mule się wygrzewa. Młode osobniki żaby trawnej można zimą spotkać także na lądzie, gdzie znajdują sobie wilgotne kryjówki. Pośród swojego gatunku, najwcześniej budzi się ze snu zimowego.

Żaba trawna – rozmnażanie

Żaby trawne zazwyczaj rozmnażają się w okolicach końca marca, początku kwietnia. Samice podtrzymywany przez samce składają ponad 4 – 5 tysięcy jaj w wodzie. Kuliste i galaretowate kłęby najczęściej pływają przy powierzchni wody. Kijanki są malutkie, rosną maksymalnie do 5 cm długości. Po około 3 miesiącach dochodzi do ich przeobrażenia, kiedy to żabki rosną do około 1,5 cm. W chłodniejszych klimatach jak np. góry, spowalnia się proces rozwoju kijanek. Zdarza się, że w czasie rozwoju kijanki zimują, a ich proces dorastania następuje w kolejnym roku.

Żaba trawna rozmnaża się w płytkich zbiornikach wodnych, gdzie na ich rozród duży wpływ ma:

  • temperatura,
  • szerokość geograficzna,
  • drapieżnictwo.

Czy żywi się żaba trawna?

Żaba trawna głównie poluje na wszelkiego rodzaju bezkręgowce np. owady i pajęczaki. Żywi się również dżdżownicami czy ślimakami.

Was this helpful?

3 / 1