Zaburzenia hormonalne

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Hormony to substancje wytwarzane przez ludzki organizm, są one niezbędne do prawidłowej przemiany materii. Najwięcej hormonów powstaje w przysadce mózgowej. Oprócz tego są one produkowane przez tarczycę, nadnercza, trzustkę oraz narządy płciowe kobiet i mężczyzn. Wszystkie hormony w ciele człowieka występują w bardzo niewielkich ilościach, jednak każde zmiany w ich wytwarzaniu powodują powstawanie różnego typu chorób, gdyż to hormony właśnie odpowiedzialne są za prawidłowe funkcjonowanie całego naszego organizmu. Zaburzenia w ich produkcji mogą polegać na nadmiernym produkowaniu danego hormonu lub na zmniejszonym stężeniu danego hormonu w organizmie.

Przyczyn tego typu zaburzeń może być bardzo wiele, tak samo jak wiele jest typów hormonów w ludzkim ciele. Do najczęstszych przyczyn należą zmiany nowotworowe, które mogą obejmować gruczoły odpowiedzialne za produkcję danego hormonu. Również różnego rodzaju stany zapalne autoimmunizacyjne przyczyniają się do zmian w produkcji tak ważnych dla każdego organizmu substancji. Wiele zaburzeń ma także nieznane przyczyny. Przykładem może tu być cukrzyca. Do dziś nie wiadomo do końca co jest powodem jej występowania. Ma ona związek z nieprawidłową produkcją insuliny. Jest ona produkowana przez trzustkę, ma za zadanie regulować właściwy poziom stężenia cukru we krwi.

Zaburzeniom hormonalnym prawie zawsze towarzyszą specyficzne objawy. Mogą one występować zarówno w organizmie i być niedostrzegalne na pierwszy rzut oka lub będą od razu wskazywały na bardzo charakterystyczne zmiany hormonalne. Bardzo dobrym przykładem może być karłowatość. Związana jest ona z niedostatecznym poziomem hormonu odpowiedzialnego za wzrost dziecka. Analogiczna sytuacja występuje w przypadku gigantyzmu. Tu jest odwrotnie, organizm produkuje znacznie więcej substancji odpowiedzialnej za wzrost człowieka, niż należy.

Nadmierny zarost u kobiet lub zmiana barwy głosu to typowe objawy zaburzenia równowagi hormonalnej u kobiet. Długotrwałe bóle menstruacyjne, za rzadko lub zbyt często występujące krwawienia, nagła, zwiększona masa ciała to oznaki, że produkcja estrogenu, kobiecego hormonu produkowanego przez narządy płciowe została zachwiana. W takiej sytuacji należy niezwłocznie udać się do ginekologa oraz endokrynologa. Szczególnie ważne, dokładne, specjalistyczne badania są w przypadku dorastających kobiet. To właśnie w tym okresie najczęściej dochodzi do zmian hormonalnych. Drugim podobnym etapem w życiu kobiety jest okres menopauzy. W tym czasie także powinna ona być pod stałą opieką ginekologa i endokrynologa. To zjawisko również związane jest ze zmienną pracą gruczołów produkujących hormony.

Drugim bardzo ważnym hormonem kobiecym jest progesteron. Wiemy o nim niestety dużo mniej niż o estrogenie. Spowodowane to jest przede wszystkim tym, że bardzo ciężko jest w warunkach laboratoryjnych wyznaczyć jego prawidłowy poziom. Szczególnie istotny jest dla kobiet w czasie ciąży. To on odpowiada za możliwość prawidłowego rozwoju płodu oraz pomaga w kształtowaniu się układu kostnego płodu. Jest także niezbędny produkcji estrogenu. Umożliwia jego prawidłową syntezę.

U mężczyzn narządem płciowym produkującym hormony są jądra. To w nich wytwarzany jest testosteron. Zaburzenie produkcji tego ważnego składnika może być przyczyną niepłodności a w okresie dojrzewania skutkuje niedostatecznym rozwojem narządów płciowych i brakiem mutacji głosu. Testosteron odpowiada także za bardzo małe owłosienie, jego niski poziom w organizmie jest przyczyną łysienia. Nieprawidłowa jego produkcja może skutkować nadmierną otyłością.

Prawidłowy poziom hormonów jest niezbędny do prawidłowego i zdrowego funkcjonowania każdego organizmu. Zaniedbanie i nieliczenie pierwszych objawów zaburzeń hormonalnych może mieć katastrofalne skutki dla człowieka. Sama kuracja hormonalna jest ciężka, ryzykowna i niezwykle kosztowna. Warto zatem kontrolować swój organizm i zwracać uwagę na wszystkie niepokojące objawy oraz niezwłocznie udać się po pomoc lekarską, gdyż odpowiednio szybko zdiagnozowane problemy hormonalne można skutecznie wyleczyć.

Was this helpful?

0 / 0