Zaburzenia wzroku

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Wzrok jest jednym z narządów ludzkich zmysłów. Za pomocą oczu odbieramy wiele informacji z otaczającego nas świata. Bez niego nie potrafimy normalnie funkcjonować. Powinniśmy zatem szczególnie o niego dbać bo wszelkie zaburzenia widzenia w znacznym stopniu ograniczają komfort naszego życia. Jak każdemu narządowi w naszym organizmie również i naszym oczom może przytrafić się jakaś choroba zaburzająca prawidłowy odbiór obrazów. Ważne abyśmy nie bagatelizowali jakichkolwiek sygnałów uniemożliwiających lub utrudniających prawidłowe widzenie. Ludzkie oko to bardzo delikatny i złożony narząd. Jest on chroniony przed urazami mechanicznymi przez powieki i rzęsy. Zadaniem tych pierwszych jest również stałe przemywanie oka. Jednak powieka nie stanowi stu procentowego zabezpieczenia przed kurzem, pyłem, substancjami chemicznymi i innymi środkami niebezpiecznymi dla naszego oka. Wszelkie ciała obce, które mogą dostać się pod powiekę mogą wywoływać ból, pieczenie, zniekształcenie lub zamazanie obrazu a nawet całkowita utratę wzroku. Wszystko to uzależnione jest od substancji, jaka może dostać się do tego delikatnego narządu. Również samo oko może zachorować. Jednym z najczęstszych chorób oczu jest krótko- lub dalekowzroczność.

Objawów zaburzenia oka jest wiele. Są to każde zmiany utrudniające lub uniemożliwiające w ogóle prawidłowy odbiór obrazów przez oko. Może to być rozmycie obrazu, mroczki, jaśniejsze przebłyski w odbieranym obrazie, jego zniekształcenia lub przyciemnienia. Objawem choroby oczu jest także ich zaczerwienienie, ból oraz nadwrażliwość na światło. Czasem gdy do oka dostanie się jakieś ciało obce sam narząd próbuje się go pozbyć produkując łzy. Mają one za zadanie wymyć na zewnątrz obiekt, który przypadkowo dostał się do gałki ocznej.

Przyczyn pojawienia się wyżej wymienionych objawów może być bardzo wiele. Jeśli obraz w bliskiej odległości jest słabo widoczny i nieostry a obiekty w dalszej perspektywie są odbierane prawidłowo, możemy mieć do czynienia z dalekowzrocznością. W tym przypadku powinniśmy udać się do lekarza w celu przeprowadzenia badań, zazwyczaj osoby z tego typu dolegliwością muszą nosić okulary ze szkłami korekcyjnymi. Podobnie wygląda sytuacja jeśli cierpimy na krótkowzroczność. W tym przypadku jednak obiekty w dalszej odległości są rozmyte, a te w bliższej są odbierane poprawnie. Wystarczy wtedy zbadać wzrok i również zastosować odpowiednie soczewki korygujące widzenie. Jeśli z jakiś powodów nie chcemy nosić okularów, warto zapytać naszego okulistę o zabieg laserowy. Jest to prosty ale nie refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia zabieg polegający na skorygowaniu widoczności obrazu. Zazwyczaj pacjent po zabiegu zostaje wypisany do domu. Choroby te w większości przypadków dotykają obie gałki oczne, choć wada może się w różnym stopniu rozwijać w każdej z gałek ocznych.

Gdy pojawiają się problemy z widzeniem na jedno oko może to być objaw niewłaściwego ukrwienia gałki ocznej. Oprócz tego w grę wchodzi zapalenie nerwu wzrokowego lub jaskra. Jaskra jest to wzrost ciśnienia w gałce ocznej spowodowany nagromadzeniem się płynu w oku, który normalnie nie może zostać odprowadzony. W takim wypadku niezbędny może okazać się zabieg operacyjny polegający na usunięciu jaskry. Jeśli jednak ma ona łagodny przebieg a zostanie szybko zdiagnozowana jest szansa, że będzie ją można wyleczyć środkami farmakologicznymi, najczęściej są one w postaci kropli do oczu. Podobna sytuacja to zaćma czy odklejenie się siatkówki. Są to najczęściej dolegliwości dotyczące jednego oka, rzadko atakują oba narządy w jednym czasie.

Podwójne widzenie może być związane z nadczynnością tarczycy. Jednak w pierwszej kolejności trzeba udać się do okulisty aby wyeliminować inne przyczyny tej przypadłości. Jeśli nie leżą one po stronie narządów wzroku zazwyczaj musimy udać się do endokrynologa. Migające mroczki i świetlne plamki wcale nie muszą być przyczyną choroby oczu. Takie objawy mogą występować w przypadku silnej migreny. Warto wówczas zwrócić uwagę czy nie pojawiają się one wraz z silnym bólem głowy.

Do pojawienia się licznych plamek, czarnych lub jasnych punktów w odbieranym obrazie może dojść na skutek bardzo silnego i wyczerpującego wysiłku fizycznego. Takim objawom zazwyczaj towarzyszą zawroty głowy. W takiej sytuacji najlepszym wyjściem jest przerwanie wykonywanej pracy i udanie się na spoczynek. Ulgę i zanik takich objawów mogą także przynieść zimne okłady stosowane na czoło. O ile mamy taką możliwość warto rozciągnąć maksymalnie w czasie pracę, którą mamy wykonać i często robić przerwy na odpoczynek. W okresie zwiększonego wysiłku fizycznego można także zastosować preparaty wzmacniające siatkówkę oka, przeważnie w swoim składzie zawierają borówkę, która jak powszechnie wiadomo ma doskonały wpływ na nasze oczy.

Jeśli wystąpią u nas jakiekolwiek problemy z zaburzeniem widzenia, nie ignorujmy ich. Zawsze powinniśmy udać się do lekarza okulisty po fachową pomoc gdyż zmysł wzroku to bardzo ważny ale zarazem delikatny narząd.

Was this helpful?

0 / 0